PAZARDA HER ŞEY ATEŞ PAHASI   

Gündem 6 Ağustos 2022 10:25
Videoyu Aç PAZARDA HER ŞEY ATEŞ PAHASI   
A
a

Her perşembe günü Düzceli vatandaşların akın ettiği Aziziye Mahallesi’ndeki pazaryerinde artık eski doluluktan eser yok. Sebze-meyve fiyatlarındaki büyük artış hem alıcı sayısını azalttı hem de pazarın tadını tuzunu kaçırdı.

Aziziye Mahallesi’nde her hafta perşembe günü kurulan pazar da pahalılıktan nasibini aldı. Sebze-meyve fiyatlarındaki cep yakan artışlar yüzünden düne kadar tıklım tıklım olan Perşembe Pazarı’nda bu hafta durgunluk hâkimdi.  
“Hayat pahalılığının önüne geçilemiyor”
Maliyetlerdeki artış nedeniyle üreticiden tezgaha ulaşana kadar fiyatları katlanan ürünler yüzünden daha önce kilo kilo aldıkları sebze-meyveleri artık tane hesabıyla satın aldıklarını belirten pazarın müdavimleri, hayat pahalılığının önüne geçilmemesinden dert yandı.
Konuya ilişkin pazaryeri esnafı ve vatandaşlara mikrofon uzatan Öncü Haber ekibi, bir dokunup bin ah işitti. Kimi artan maliyetlerden şikâyet ederken, kimi fiyatların gereksiz yükseltildiği kanaatinde!
“Dünya genelindeki bu sıkıntı, tarım üretimiyle rahatlar”
Kimi vatandaş dünya genelinde bir sıkıntı olduğuna dikkat çekerken, kimi ise tarım üretiminin desteklenmesiyle bu sorunların çözüleceği görüşünde…
İşte pazarcı esnafı ve pazarda alışveriş yapan vatandaşların görüşleri…
“Ferrero ’ya boyun bükmezsek çok iyi”
Yaşar Turan: Piyasa şu anda durgun! Bir iki haftadır böyle. Öncesinde fena değildi… Genel olarak memnunum, 38 yıldır bu işi yapıyorum. Çalıştığım sürece çok iyi… Aynı zamanda fındık da üretiyorum, tüccar net olarak 54 liradan alırsa iyi fiyat. Ferrero’ya boyun bükmezsek çok iyi… Birlik ve beraberliği sağlamamız lazım. Ama bizim çiftçiler önümüzdeki yılın mahsulünü bu yıldan yediği için, dik bir duruş sağlayamıyor…
“Ekip dikmediğimiz sürece düzelmez”
Ercan Bozkurt: Fiyatlar şu anda yüksek. Gidişat şu an iyi değil ama iyi olacak inşallah… Kim gelirse gelsin çok bir değişiklik olmaz, Türkiye aşağı yukarı böyle… Ekip dikmediğimiz sürece düzelmez.
Mevlüt Koca: 5 yıldan beri bu işi yapıyorum. Fiyatlar arttı ama kazançlar artmadı. Ama yine de şükürler olsun.
 
 
“Pazar Pazar dolaşıyorum uygun bir şey görmedim şu ana kadar…”
Mehmet Esat Nail: Ben esasında eskiden pazarcıydım emekli oldum. Vallahi hiç bir şeyin yanına yanaşılmıyor. Nasıl olacağını başımızdakiler bilecek… Pazar pazar dolaşıyorum uygun bir şey görmedim şu ana kadar…
“Böyle giderse işimiz kötü”
Bedriye Yılmaz: Ben 17 yaşından beri bu işi yapıyorum. Üretiyorum, satıyorum hepsi köy ürünü. Her şey ateş pahası ne alabiliyoruz, ne satabiliyoruz. Ama başka çaremiz yok mecbur geliyoruz gidiyoruz. Yumurtayı 30 liraya satıyordum yine 5 lira kazanıyordum şu an 60 a satıyorum yine 5 lira kazanıyorum, nasıl olacak bilmiyorum. Böyle giderse işimiz kötü.”
Osman Nuri Ertuğra: Ben Almanya’dan emekliyim. Vallahi ekmeyince biçmeyince hiç bir şey düzelmez. Tarımın üzerine eğilmemiz lazım.
“Gidişat belli nasıl düzeleceğini ben bilsem aday olurdum”
Sahra Kapankaya: Vallahi ben 70 yaşına geldim böyle rezalet görmedim. Bu kadar pahalılık olamaz, bu insanlara eziyet. Çocuklar beslenecek, yaşlılar beslenecek. Gidişat belli nasıl düzeleceğini ben bilsem aday olurdum.
“Yine de, şükürler olsun”
Mustafa Ateş: Pahalı! 350 lirayla girdik pazara 150 lira kaldı cepte. Allah bugünlerimizi aratmasın yine de, şükürler olsun…
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri