PATLICAN VE BİBER REYONDAN İNİYOR

Gündem 29 Ocak 2019 12:31
Videoyu Aç PATLICAN VE BİBER REYONDAN İNİYOR
A
a

Sebze ve meyve fiyatlarının ateşi düşmüyor. Serada yetiştirilen biber ve patlıcanın fiyatı 20 TL'ye dayanınca bazı zincir marketler satışı bir süreliğine durdurma kararı aldı. Hal fiyatı 9 ila 10 TL arasında değişen, market reyonlarına geldiğinde ise 20 TL'ye kadar yükselen patlıcan ve biberin Düzce'deki büyük marketlerde hala satışı devam ederken, bu karar sonrası atılacak adım merak ediliyor.

Hem pazarda hem markette cep yakan sebze-meyve fiyatları tepkilerin odağına yerleşince bu duruma sessiz kalmayan Cumhurbaşkanı ve AK Part Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programdaki konuşmasında faiz oranları ve enflasyon belli oranda düşerken marketlerde sebze ve meyve fiyatlarının hala düşmemesini eleştirmişti. Erdoğan, "Bunun ahlaki bir temeli olabilir mi? Bakıyorsunuz marketlerde hala bütün sebze meyve vesairede fiyatlar düşmüyor. Onlar hala yükseliyor. Bunu neyle izah edeceğiz? Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız." demişti.

 

Düzce'de 15 TL civarında satılıyor

Artan şikayetler üzerine zincir marketlerden beklenmeyen bir hamle geldi. Marketlerin sebze-meyve reyonlarında 15 ila 20 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan biber ve patlıcanın satışına bir süreliğine ara verilme karar alındı. Bunda yüksek fiyatlara gösterilen tepkinin yanı sıra alımın da azalması etkili oldu. Bazı büyük marketlerin alım gücü yüksek bölgelerde yine bu sebzeleri satmaya devam edeceği öğrenilirken, şimdi gözler Düzce'deki marketlere çevrildi. Düzce'de genellikle 15 TL civarında fiyatlarla sebze reyonlarında yerini alan patlıcan ve biberin raflardan inip inmeyeceği ilerleyen günlerde belli olacak.

 

Daha önce kilo kilo alan vatandaş artık bakmakla yetiniyor

Yaz-kış tüketilen ancak kış aylarında serada yetiştirilen patlıcan ve biberi daha önce kilo kilo alan vatandaşlar artık bakmakla yetinirken, Öncü Haber'e yaptıkları değerlendirmede, 'İki kilogram patlıcan almaya kalksak 30 TL'den fazla para ödeyeceğiz. Buna ev ekonomisi dayanır mı? Durum pazalarda da farklı değil. Sadece bir kaç lira oynuyor. Devletimizin büyükleri gereken uyarıyı yaptı. Artık fiyatların makul seviyeye inmesini bekliyoruz." dedi.

 

"Çözüm bu olmamalı"

Yüksek fiyatlar yüzünden patlıcan ve biberin Düzce'deki zincir marketlerde satılmaması kararı için ise "Zaten alamıyoruz, satılmasa da olur. Ancak çözüm bu olmamalı. Üretici, tedarikçi, market yönetimleri yani tüm ilgili kesimler ortak kararla fiyatlarda indirime gitmeli." yorumunda bulundu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri