ÖZTÜRK: FİYATI REVİZE EDİN!

Gündem 21 Ağustos 2017 16:30
Videoyu Aç   ÖZTÜRK: FİYATI REVİZE EDİN!
A
a

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, TMO’nun verdiği 10 TL fındık alım fiyatına “Bu fiyatla üretici mi korunmak istenmiştir yoksa alıcıların açıkladığı fiyat mı onaylanmıştır? Hesap ortadadır!” sözleriyle tepki gösterdi. Açıklanan fiyatın çiftçiyi mağdur edeceğini ve siyasilerin üreticiye destek olması gerektiğini belirten Öztürk, “Maliyeti 9 TL olan fındık en az 13-14 TL olmalıdır. TMO açıkladığı fiyatı acilen revize etmelidir.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından fındık alım fiyatının 10 TL olarak açıklanmasına tepkiler sürüyor. Bu kez açıklama Düzce Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu’ndan geldi. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk başkanlığında toplanan ilçe ziraat odaları açıklanan fiyatı eleştirdi.

“‘Çiftçinin kara gün dostu’ yazıları fos çıktı”

Hükümetin TMO’yu devreye sokmasının fındığa bir müdahale olması açısından gerekli olduğunu belirten Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, üreticinin giderinin olduğunu ancak gelirinin olmadığını savunarak şöyle konuştu:“Bu yıl nisan ayında TMO devreye girerek 2016 yılı ürününü 10 TL fiyattan almış, 2017 mahsulü için yine aynı fiyatı açıklamıştır. 2016 yılı için maliyeti karşılamayan fiyatın bu yıl da değiştirilmeden uygulanacak olması, bırakın maliyeti, fındık üreticisinin zarar etmesi demektir. 2016 sezonundan bu yana akaryakıt fiyatları artmış, işçilik maliyetleri yüzde 15 artmış, bakım ve hasatta kullandığımız araç, gereç ve malzeme fiyatları döviz kurlarına bağlı olarak yaklaşık yüzde 25 oranında artmıştır. Üretici tarafından maliyeti arttıran bu giderler maalesef Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından dikkate alınmamıştır. TMO’nun alım merkezlerinde büyük afişlerde yazdıkları ‘Çiftçinin Kara Gün Dostu’ yazıları fos çıkmış, reklam olarak kalmıştır.”

Yapılan, piyasa fiyatlarını aşağı çekmek olmuştur”

Açıklanan fiyata üretici dışındaki herkesin memnun olduğunu ifade eden Öztürk açıklamasını şöyle sürdürdü: “Devlet tarafından yapılacak müdahale çiftçiyi serbest piyasada oluşacak olan fiyatlara ve alıcıların tekeline karşı korumak olmalıyken, bugün bakanlık açıkladığı fiyatla serbest piyasanın en az 1 lira daha geriye gitmesine yol açmıştır. Biz üretici temsilcileri olarak buradan sizlerin huzurunda soruyoruz. Bu fiyatla üretici mi korunmak istenmiştir yoksa alıcıların serbest piyasada açıklamış oldukları fiyat mı onaylanmıştır? Hesap ortadadır. TMO’nun açıkladığı fiyattan üretici fındığını TMO’ya verdiğinde eline geçecek olan para piyasa fiyatının altındadır. Yapılan piyasa fiyatlarını aşağı çekmek olmuştur. Bunun yansımalarını ihracatçıların açıklanan fiyata ve TMO’nun devreye girmesinden duydukları memnuniyeti ifade edilen basın açıklamalarından görüyoruz. Nasıl bir müdahale yapılmıştır da üreticinin dışında herkes memnun edilmiştir.”

Fiyat tekrar revize edilmeli”

Fındığın maliyetinin en 9 TL olduğunu ve fiyatının da en az 13-14 TL olması gerektiğini kaydeden Öztürk şu ifadelerde bulundu:“Biz fındık üreticileri olarak 10 TL fiyatı kabul edilemez buluyoruz. TMO açıkladığı fiyatı acilen, zaman geçirmeden revize etmelidir. Fındık üreticisi bütün dikkatiyle bunu beklemektedir. Milletvekiliyle, siyasi partilerin yöneticileriyle, diğer sivil toplum örgütleriyle bu talebimiz desteklenmeli ve arkasında durulmalıdır. Fındık fiyatının bu denli düşük oluşu sadece fındık üreticisini etkilemeyecek bu durumdan herkes nasibini öyle veya böyle alacaktır.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri