ÖZLÜ’NÜN ADAY OLMASINDAN MEMNUN OLDUM

Gündem 24 Kasım 2018 17:02
Videoyu Aç ÖZLÜ’NÜN ADAY OLMASINDAN MEMNUN OLDUM
A
a

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Öncü TV’de yayınlanan “Kitabın Ortasından” programının konuğu oldu. Başkan Ay, 2019’da yapılacak yerel seçimler için Düzce Belediye Başkan Adayının Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Faruk Özlü olarak açıklanmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Belediye başkanlığı zordur. İsim açıklandığı zaman üzerimden bir yük kalktı” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Öncü TV’nin 2.bölümü ile ekranlara gelen ve Öncü Medya haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programının konuğu oldu.

Başkan Ay, 2019 yılının 31 Martında yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kala Düzce Belediye Başkan Adayı’nın Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Faruk Özlü olarak açıklanmasından belediye başkanlığı yaptığı süre boyunca yaptığı çalışmalara kadar pek çok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Aynı ciddiyetle görevimizin başında çalışmaya devam edeceğiz”

Başkan Ay, Ünsal’ın, “Seçime kadar çalışmalarınız nasıl ilerleyecek” sorusuna şu yanıtı verdi:

Biz göreve geldiğimiz günden beri hangi hızla çalışıyorsak aynı tempoyla çalışmamızı devam ettireceğiz. Aynı disiplinle devam edeceğiz. Biz de herhangi bir gevşeme olmayacaktır. 31 Martta seçim var. Seçime kadar biz aynı disiplinle aynı ciddiyetle görevimizin başında çalışmaya devam edeceğiz. Durmak yok yola devam. Biz görevimizin başındayız.”

Ekonomik olarak işler yaptık ama halkımız onu pek göremedi”

Göreve geldiği günden bu yana yaptığı hizmetlerle belediyede faydalı olup olmadığı sorusuna ise Ay, şunları kaydetti:

Bayrak yarışı bu. Her başkanımızın iz bırakın çalışmaları vardır. Biz de kısa süre de olsa geldiğimiz günden beri çalışmalara devam ediyoruz. Geldiğimiz günden beri asfalt alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Su, kanalizasyon, park. Ben halkımdan şunu gördüm. Ekonomik olarak işler yaptık ama halkımız onu pek göremedi. Bu yıl 200 bin kum asfalt işi yaptık. Hatta Küçük Sanayi Sitesi 30 yıldan beri bekliyor biz yaptık. Ama halkımız dediğim gibi tuvaletten memnun oldular ben de teşekkür ederim.”

Özlü’nün adaylığını memnuniyetler karşıladım”

Seçim sürecinin Düzce’yi nasıl etkileyeceğini değerlendiren Başkan Ay şöyle konuştu:

Bizim AK Parti’mizin belediye başkan adayını partimiz açıkladı. Faruk Özlü. Ben buradan kendisini tebrik ediyorum. Onunla beraber çalışacağız onunla beraber olacağız. Ankara’da bürokrasiyi bilir Düzce’yi tanır. Biz mevcut belediye başkanları aday değildik. Bizim aday olmamıza gerek yoktu. Partimizden çok değerli arkadaşlarımız aday oldular. Faruk Özlü de aday değildi. Yapılan incelemelerde, araştırmalarda partimizin il başkanı arayarak bildirdi. Yarın da İstanbul’da açıklanacak. Ben memnuniyetle karşıladım.”

İsim açıklandığı zaman üzerimden bir yük kalktı gibi oldu”

Başkan Ay, Ünsal’ın adaylık beklentisinin kendi üzerinde yoğunlaştığını sorması üzerine şöyle konuştu:

Ben zaten psikolojik olarak kendimi hazırlamıştık. Belediye başkanlığı zordur. Sabah kalkıyorsunuz kendi özel hayatınız yok. Programlarınız var saatinde katılmanız lazım. İsim açıklandığı zaman üzerimden bir yük kalktı gibi oldu. Makam mevki sevdalısı bir kişi değiliz. Etkilenmedim ve Faruk Beyin adının açıklanması olumlu bir karardı.”

Melen’i projelendiriyoruz”

Düzce Belediyesi eski Başkanı Mehmet Keleş’in görevden alınmasının ardından göreve getirilen Dursun Ay’ın, Keleş’in bazı projelerini durdururken bazı projelerini devam ettirmesinde etkili olan sebepleri şöyle açıkladı:

Biz, göreve geldiğimizde belediyenin projelerini gözden geçirdik. Projeleri devam ettirmek için ekonomi gerekiyor. Biz ayağımızı yorganımıza göre uzattık. Bir Melen Park Projesi vardı. Yarım bırakacak halimiz yok. Melen Park 2’yi durdurduk. Melen’i tamamen planlayalım. Sağına soluna tahsis koyduk. Dolayısıyla Melen’in tamamını ağaçlandırdık. Bisiklet yolu, yürüyüş yolu, geniş duble yol yaptık. Melen’in bazı yerleri çukur ama tamamen pırıl pırıl olacak. İlk mülkiyeti çözüp sonra proje yapıyoruz. Karaca Deresi, Asar Deresi, Melen Deresi’nin görselliği güzel olacak. Taşma alanı oluşacak. Asar Deresinin bir projesi vardı. Derenin içerisinde çok çalışmalar vardı. 10 senedir bir büyük sel oluyor derenin içi tamamen dolup taşma noktasına geliyor. Derenin içerisinde yaptığımızı sel alıp götürecek. Onu durdurduk. Melen Park 2’yi durdurduk. Melen’i projelendiriyoruz.

Konuralp’in Düzce’ye katılması bir kayıp değil kazançtır”

Üniversitemizin hastanesi var, yoğun bir trafik var ve yol yapılması gerekiyor. Düzce’ye geçtikten sonra yol yapıldı. Konuralp Düzce’ye katılarak kendi değerinden bir şey kaybetmedi. Biz kocaman türbe yapıyoruz. Şuanda çok modern çok asil bir türbe yapıyoruz. Oradaki hamamı yapıyoruz. Valiliğimiz de buradaki evlerde restorasyon başlatacak. Konuralp’in Düzce’ye katılması bir kayıp değil kazançtır. Katılmamış olsaydı kenarda kalmış hizmet edilmeyen bir yer olacaktı. Düzce, yakın bir zamanda Konuralp’i ayağa kaldıracak. Tarihi kimliğini kaybetmeyecek. Planlama aşamasından tüm imkanları seferber ediyoruz. Yol yapıyoruz üniversiteye.

Fiskobirlik Kavşağında bir tünel projemiz var, onu da yapacağız”

Türkiye’de ilk sıralardayız. Araç bakımından. Araç sayımız 115 bin. 3 buçuk kişiye bir araç düşüyor. Ama otoban yolunu açtık kullanıma halkımız rahatladı. OSB bağlantıları da yapıldı. TIR’lar direkt otobandan geçiyor. Trafik rahatladı. Sadece Fiskobirlik Kavşağında sabah akşam saatlerinde yoğunluk var orada bir tünel projemiz vardı. Onu da yapacağız.

Rakamsal olarak 300 milyar civarında borç var”

Başkan Ay, Sadullah Ünsal’ın, “Belediyenin yüklü miktarda borcu olmasına rağmen adaylar neden talip oluyor?” sorusuna şu cevabı verdi:

Belediyenin borcu var ama borç konusu şöyle bir şey. Belli bir borcun üzerine çıkma şansınız yok. Sana borç kredi vermiyor. Düzce Belediyemizin ödemeyeceği borcu yok. Rakamsal olarak 300 milyar civarında borç var. Yıllık bütçemiz 350 milyar TL. Belediye başkanlığına talip olan kişiler hesap kitap bilen kişiler. Belediyenin hesap kitap müdürlüğü var uzman arkadaşlarımız var yardımcı oluyorlar. Bir kere belediyede çalışan işçinin maaşını borcunu erken ödemek lazım ben buna özen gösterdim. Müteahhitlerimize borçlarımızı ödeyemedik ama belediyenin durumunu bildikleri için buna talip oldular.”

Düzce halkından bilet alarak destek olmalarını istiyorum”

Düzce’de spor adına yapılan faaliyet ve çalışmaları anlatan Başkan Ay, şöyle konuştu:

Bu sene Düzcespor’a çok güzel tesisler yaptık. Yakında açılış yapacağız. Şıralık Tesisinde bir bina yaptık. Her şeyleri var içerisinde. Bir de Düzce Belediyespor var. Bu büyük bir camia, binin üzerinde sporcumuz var. Binin üzerinde sporcunun organizasyonunu yapmak takip etmek kolay bir iş değil. Sporun bütün kademelerini bildiği için görevinin devam etmesini uygun gördük. Basket takımının tüm kategorileri var hem erkek hem bayan var. Futbol var, futbolun tüm aşamaları var. Hentbol var, atletizm var, boks var, güreş var, tüm kategorileri var. Bin sporcuyla temas halindeyiz. Düzcespor’un ekonomisi zor. Ben Düzce halkına bilet alarak gelmelerini yardımcı olmalarını istiyorum. Bu halkımızın esnafın sanayimizin desteğiyle yürüyor. Herkes el verirse daha da işimiz kolaylaşır diye düşünüyorum. Ben basket takımının gelirini yarıya düşürdüm. Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız modelini orada da yaptık.”

Görev sürecini değerlendirdi: “Önceki hataları yapmamak için elimizden gelen gayreti gösterdik”

Yaklaşık 1 buçuk yıllık başkanlık sürecini değerlendiren Ay, şunları kaydetti:

Bir belediye başkanı neler yapabilir. Biz Melen Parkı bitirdik. Özellikle Melen’in etrafına çınar ağaçları diktik. Kapalı pazaryeri yaptık. Başlamıştı proje bitirmek bize nasip oldu. Spor kompleksimiz var. Otoban Bağlantı Yolu açılışı da bize nasip oldu. Hiç hesabımız da yoktu. Aydınpınar-Beyköy yol bağlantımız oldu. Asar Deresi’nin üzerine köprü yapıyoruz yılbaşında bitecek. Çamköy’den Öztürkler Kavşağına gelen yolun bağlantısını yapacağız. Şehrin yollarını açmaya çalışıyoruz. Çeşmeler yaptık. Doğal taştan yaptık ki 100-200 yıl kalsın.

Şuan da 2-3 tonun üzerinde asfalt döktük. 25 yıldır yapılmayan Küçük Sanayi Sitesinin asfaltını yaptık. Kışa girmemiz nedeniyle asfaltlama işlemi duracak. Çünkü havaların belli bir sıcaklıkta olması lazım.

Biz göreve geldiğimiz günden itibaren önceden yapılan hataları yapmamak için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Kadın kollarıyla, milletvekillerimizle konuşmalarımız devam etti. Ters düşecek bir davranışa girmedik. Biz bir aileyiz bir bütünüz.

Yaptığımız işten belli olmuyor mu iktidar olduğumuz? İlla ben belediyenin etrafında 1-2 kişiyi mi tokatlasaydım. Böyle bir şey olmaz. Biz kuralları uygulayan insanız. İş disiplini, iş ciddiyeti ben bunu istiyorum. Ben özel sektörden gelen biriyim. Kaç kişiyle çalışılacağını ne yapılacağını bilirim. Bin 200 kişi çalışıyor belediyede. Daha da sayıyı azaltabiliriz ama bana göre ekipman desteği vermemiz lazım. Düzce’nin coğrafyası gelişiyor.”

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi seçimlerden önce açılıyor

Başkan Ay, Subaşı Köyü sınırları içerisinde yapımı devam eden Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin peyzaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından sona ereceğini belirterek, 31 Mart yerel seçimlerinden önce açılışının yapılacağını söyledi.

Bizim ismimiz açıklansaydı kendi projelerimiz vardı”

Yerel seçimler için Düzce adayının Faruk Özlü olarak açıklanmasının öncesinde, gönlünde adaylık yattığı da anlaşılan Başkan Ay, şunları kaydetti:

Bizim ismimiz açıklansaydı bizim kendi projelerimiz vardı kafamızda onları düşünüyorduk. Bu düşüncelerimizi bakanımız Faruk Özlü Beyle tartışacağız bunları anlatacağız. Ona göre odak projelerini yapacaktır. Destek olacağız. Düzce’de yolların açılması, çevre yolları ile trafiğin rahatlatılması, otopark sorununun çözülmesi, önceliklerimiz içerisinde. Düzce’mizde Melen Park haricinde Aydınpınar Şelalesi var Milli Parklardan aldık. Samandere Şelalesi oranın devamı. Orayı da halkımıza kazandırmak istiyoruz. Akçakoca da özel bir yer kazansın. Halkımızın deniz kenarında oturabileceği bir yer yapmak istiyoruz. Faruk Beyin devlet deneyimi, Ankara Bürokrasi’ndeki yeri ile Ankara’da çözülecek işleri daha hızlı çözeceğine inanıyorum. Daha çok Düzce’ye hizmet yapacağına inanıyorum.”

20 soru ile Dursun Ay

Öte yandan programın yapımcı ve sunucusu Sadullah Ünsal, her program sonunda konuklarınabazı sorular yöneltiyor. İşte Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’ın, Ünsal’ın AK Partili siyasilerin doğrudan isimlerini yöneltmesi üzerine verdiği yanıtlar…

S.Ü; Recep Tayyip Erdoğan?

D.A; Bizim ülkemize son 100 yıldır gelen bir lider. Şuanda ülkemizi ayağa kaldırdı. Dünyada insanlar Türkiye diye bir devletin olduğunu biliyorlar. Yapmış olduğu çalışmalarla göz dolduran, Türkiye Cumhurbaşkanı Rusya’yı Almanya’yı Fransa’yı arıyor. Türkiye’ye gelip görüşme yapıyorlar. Bir daha böyle bir şey olması mümkün değil. Dünya liderimiz var.

S,Ü; Kemal Kılıçdaroğlu?

D.A; Bir proje diyebiliriz. CHP köklü parti. Onun başındaki Deniz Baykal dünya görüşmelerimiz uymasa bile vatanını milletini seven kişiydi.

S,Ü; Devlet Bahçeli?

D.A; AK partinin yapmış olduğu iyi şeylere destek vermesi bizi sevindirmekte.

S,Ü; Fahri Çakır?

D.A; Düzce’mizin gelmiş geçmiş sözünde duran, sözüne güvenilen, dediğini yapan bir milletvekili olarak AK Parti’nin kuruluşundan itibaren AK Parti’de damgası olarak bir milletvekilimiz.

S,Ü; Ümit Yılmaz?

D.A; Önergeler verirken Ankara’da bizim milletvekillerimiz kendi milletvekillerimiz istişare etmesi iyi olur. Bir işe başlarken sonuç odaklı olmak lazım. Bu tür eylemlerle parti milletvekilleri zararına olabilir.

S,Ü; Mehmet Keleş?

D.A; Başarılı atılgan bir belediye başkanımız. İnsan süre içerinde yıpranabiliyor. Ona diyeceğim bir şey yok. Çalışkan bir arkadaşımız. Düzce’ye büyük katkıları vardır. Kendisini tebrik ediyorum.

S,Ü; Ayşe Keşir?

D.A; Özellikle ben kendi çalışmalarını görüyorum. Düzce’de halkımızla birebir ilgilenen biri. Hastasıydı ihtiyaç sahipleriydi. Kendisini başarılı görüyorum.

S,Ü; Hikmet Keskin?

D.A; Ankara’dan almış olduğu talimatları bizlere ulaştıran belediyelerde belediye başkanlarına organize eden bir arkadaşımız.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri