OSB’LERE EKSTRA AVANTAJ!

Gündem 19 Mart 2018 13:30
Videoyu Aç OSB’LERE EKSTRA AVANTAJ!
A
a

Düzce’nin 4. bölgede yer aldığı Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda yapılan yeni düzenleme ile OSB’lere ekstra avantajlar sağlandığını belirten Düzce OSB Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, “OSB’lerdeki yatırımlarda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bir alt bölge üzerinden hesaplanıyor.” ifadesini kullandı.

Ekonomi Bakanlığının, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyine göre sınıflandırdığı bölgesel teşvik uygulamasında yeni düzenleme yapıldı. Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu düzenlemenin OSB’deki fabrikalara yeni avantajlar sağladığını belirtti. Yirmibeşoğlu, Bölgesel Teşvik Uygulaması konusunda şu bilgileri verdi:

Yatırıma özendiriyor”
“Ekonomi Bakanlığı, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi bakımından sınıflandırılmış altı bölgede, bu bölgelerin potansiyellerini ve ekonomik ölçek büyüklüklerini dikkate alarak oluşturduğu “Bölgesel Teşvik Uygulaması” ile yatırımı özendiriyor. Bu sektörlere, yatırım teşvik araçları ile sağlanacak yardım yoğunlukları, bölgelerin ekonomik gelişmişlik düzeyine göre farklılaştırılıyor. Yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve gelir vergisi stopajı desteği sunan bakanlık, OSB’ler için ekstra avantajlar da sağlıyor. OSB’lerdeki yatırımlarda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bir alt bölge üzerinden hesaplanıyor.”

Yatırıma katkı oranı 1. bölgede yüzde 15, 6. bölgede yüzde 50”
Yirmibeşoğlu, düzenlemeyle vergi indirimlerinin uygulandığına değinerek, şunları kaydetti: “Bunların yanı sıra, yine altıncı bölgede diğer bölgelerdeki yatırım projeleri için uygulanmayan sigorta primi işçi hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği de sağlanıyor. Vergi indirim oranı birinci bölge için yüzde 50 uygulanırken, bu oran altıncı bölgede yüzde 90’a çıkıyor. Sanayinin merkez üslerinin yer aldığı birinci ve ikinci bölgelerde ise faiz desteği uygulanmıyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda sağlanan desteklerden olan vergi indirimi, bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Vergi indirimi oranı, uygulanacak vergi oranı, yatırıma katkı oranları olarak üç kategoriden oluşan vergi indirimi, kademe kademe artıyor. Buna göre vergi indirimi oranı, birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, üçüncü bölgede yüzde 60, dördüncü bölgede yüzde 70, beşinci bölgede yüzde 80 ve altıncı bölgede yüzde 90 olarak uygulanıyor. Uygulanacak vergi oranı; birinci bölgede yüzde 10, altıncı bölgede yüzde 2 olarak belirleniyor. Yatırıma katkı oranı ise birinci bölgede yüzde 15, altıncı bölgede yüzde 50 oluyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında desteklenecek olan yatırımların bulundukları ildeki bir OSB’de yapılması durumunda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bakımından bir alt bölge destekleri uygulanıyor.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri