ÖĞRENCİLERDEN ŞİDDETE HAYIR DANSI

Gündem 6 Şubat 2019 17:40
Videoyu Aç ÖĞRENCİLERDEN ŞİDDETE HAYIR DANSI
A
a

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türk Ulusal Ajansı desteğiyle sanatla şiddeti önleme konulu proje kapsamında Anıtpark Meydanı’nda buluşan 6 farklı ülkeden 44 yabancı öğrenci farkındalık oluşturmak amacıyla dans gösterisi yaptı.

Erasmus+(plus) kapsamında gerçekleştirilen projede Türkiye, İsveç, Makedonya, Bulgaristan, Estonya, Macaristan olmak üzere 6 farklı ülkeden 44 katılımcı bulunuyor.
Projenin hedefleri arasında gençlerin şiddete olan eğilimini sanat aracılığıyla azaltmak, şiddetin sebeplerini ve sonuçlarını gençlere göstermek, gençlerde şiddet eğilimini azaltacak öneriler hazırlamak, şiddetle mücadele bağlamında farklı ülkelerde uygulanan iyi uygulamaları ortak ülkeler arasında yaygınlaştırmak olarak gösteriliyor.
Ayrıca proje gençlere sanatsal faaliyetlerin stres azaltma ve şiddeti önlemedeki önemini göstermek, öfke kontrolünün önemini gençlere benimsetmek, şiddeti azaltma adına yerel halklarda farkındalık oluşturmak, ortak kurumlar arasında şiddetle mücadele amaçlı uzun vadeli işbirliği fikri uyandırmak olarak da önem gösteriyor.
Proje aynı zamanda farklı ülkelerden gelen gençlerin kültürlerarası farklılıkları görerek hoşgörü bilinci kazanmasına katkı sağlıyor.
Bu önemli proje kapsamında ise yabancı öğrenciler Düzce Anıtpark Meydanı’nda buluşarak şiddet hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla flashmob yani dans gösterisi etkinliği düzenledi.
Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türk Ulusal Ajansı işbirliğiyle düzenlenen projenin sonunda ise katılımcılara edindikleri kazanımları belgeleyen Youthpass sertifikası verilecek.
“Cumartesi gününe kadar bu tarz aktiviteler olacak”
Proje kapsamında grubun bir üyesi olan ve katılımcılarla ilgilenen Hüseyin Can Yıldız proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Projemiz Dış İşleri Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ kapsamında gerçekleşmektedir. Türkiye ile birlikte toplamda 6 ülkeden 44 katılımcı bulunmakta. Güzel çalışmalarımız oluyor. Düzce’de yapılacak projelerimiz için 2-3 günümüz daha var. Katılımcılar Cumartesi günü geldiler. Pazar günü etkinlik yapmaya başladık. Bugün de yaklaşık 3’üncü günümüz. 3 günümüz daha var. Cumartesi gününe kadar bu tarz aktiviteler olacak. Şelalelere ve Akçakoca’ya getireceğiz. Ülkemizi göstermeye çalışacağız.”
Gençler bu projeyi çok sevdi…
Yabancı katılımcılardan biri olan Christian ise “Bu şehri çok seviyorum. Burada kendimi çok iyi hissediyorum. Yeni insanlarla tanıştım ve buradaki her şeyi çok seviyorum. Çok güzel bir şehir.” şeklinde konuştu.
Yine aynı proje de yer alan bir başka yabancı genç ise projeyi çok sevdiğini belirterek, “Projenin anlamı çok büyük. Şiddet, herkesi etkilediği için bende bu projeye katılmaktan dolayı çok memnunum.” dedi.
Projede yer alan başka bir öğrenci ise, “Bence gençlerin arasındaki şiddete odaklanmak çok önemli. Bu projede bana yardımcı oluyor” ifadesinde bulundu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri