NORMALLEŞME, ANORMAL ZAMLARLA BAŞLADI

Ekonomi 1 Temmuz 2021 15:34
Videoyu Aç NORMALLEŞME, ANORMAL ZAMLARLA BAŞLADI
A
a

Elektrik fiyatlarında bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapıldı. Yılbaşından itibaren her ay yüzde 1 artış yaşanan konutlarda kullanılan doğal gazın fiyatı da 1 Temmuz itibariyle yüzde 12 zamlandı. Her iki hayati kaleme de gelen büyük zamlar ‘Normalleşmeye anormal zamlarla başladık’ dedirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun açıklamasına göre, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğine gidildi. Buna göre, nihai elektrik satış fiyatında bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı. Bu kapsamda, 1 Temmuz itibarıyla mesken aboneleri 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 lira ödeyecek.
Vatandaşlar elektriğe gelen büyük zammın şokunu atlatamadan bir zam haberi de BOTAŞ’tan geldi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre doğal gaza da yeni tarifeyle elektriğe konut tüketimi için yüzde 12, sanayi ve elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise yüzde 20 artış yapıldı.
BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1783 lira 35 kuruş olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğal gaz için uygulanan fiyat yüzde 20 artışla 2 bin 60 oldu.
Fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanan doğal gaza yılbaşından temmuz ayına kadar her ay konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 1'er zam yapılmıştı. Yapılan son yüzde 12’lik zamla birlikte 2020 yılı aralık ayında 200 TL doğal gaz faturası ödeyen bir abone aynı kullanım için 237 TL fatura ödeyecek. 200 TL’lik bir elektrik faturası için ise artık 230 TL fatura ödenecek. Bugün başlayan tam normalleşme öncesi vatandaşlar ceplerini yakan zamlara tepki gösterirken insan yaşamı için büyük öneme sahip iki kaleme de gelen büyük zamlar ‘Normalleşmeye anormal zamlarla başladık’ dedirtti.

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri