MÜCADELENİN YOL HARİTASI DÜZCE’DE ÇİZİLECEK!

Gündem 18 Aralık 2018 15:38
Videoyu Aç  MÜCADELENİN YOL HARİTASI DÜZCE’DE ÇİZİLECEK!
A
a

Düzce yine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. Düzce Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Düzce Üniversitesi işbirliğinde toplumda bağımlılığı en asgariye düşürmek amacıyla düzenlenen geniş katılımlı “Bağımlılıkla Mücadele” etkinliği, 20-22 Aralık tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Sempozyumda bağımlılıkla mücadele alanında araştırmalar yapan akademisyenler ve uzmanlar bilgi birikimlerini paylaşacak.

Düzce’de dört koldan mücadele

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de uyuşturucu başta olmak üzere bağımlılık yapıcı maddelerden özellikle çocuk ve gençleri uzak tutmak için dört koldan mücadele sürüyor. Bir yandan güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda zehir tacirlerine darbe üstüne vurulurken bir yandan da Düzce Valiliği öncülüğünde vatandaşı bilinçlendirme çalışmaları artarak devam ediyor.

Bu doğrultuda Düzce’de 20-22 Aralık 2018 tarihleri arasında önemli bir organizasyon düzenleniyor.

Düzce Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Düzce Üniversitesi ortaklığındaki “Bir Kamu Politikası Olarak Bağımlılıkla Mücadele: Yeni Yaklaşımlar ve Başarılı Örnekler” sempozyumuna Düzce Üniversitesi ev sahipliği yapacak.

Sempozyumun onur kurulu

Programın onur kurulunda ise Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülfettin Çelik ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu yer alıyor.

Bağımlılığı azaltmak amacıyla kamu politikası geliştirilecek

Üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili Düzce Valiliği’nden yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi: “Bir sağlık sorunu olarak bağımlılık uzun yıllarca sağlık hizmeti ile bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Bireyi bağımlılığa sürükleyen sebepler ve tedavide bireyin yaşadığı zorluklar değerlendirildiğinde olayın doktor-ilaç-hasta ilişkisinden çok daha karmaşık; kişinin kendilik algısı, akran etkisi, genetik, aile, okul, iş, gelecek beklentisi, sağlık hizmetinden yararlanma kolaylığı, ekonomik durum, sosyal normlar ve kabul, kültür, boş zaman etkinlikleri ve bireyin eğlence ihtiyaçlarının karşılanması gibi günlük hayatın içerisindeki bir çok yapı ve unsurdan etkilendiğini bilmekteyiz. Bu anlayış çerçevesinde toplumumuzda bağımlılığı azaltmak amacıyla eyleme ve sorun çözmeye dayalı ve uygulama odaklı bir disiplin olarak kamu politikası geliştirmek zorundayız. Ülkemizde sağlık sektörü bağımlılığın tedavisi konusunda önemli çalışmalar yapmakta, her geçen yıl tedavi ihtiyacının karşılanmasına yönelik gerçekçi adımlar atılmaktadır. Bununla birlikte diğer kamu kurumlarında da sorunun gerçekçi bir şekilde ele alınarak önleyici çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Ulusal ve yerel bazda yapılan süreli çalışmaların etkili örneklerin geliştirilerek toplulukları etkileyen kararların hazırlanması ve uygulanmasına kaynaklık etmesi, disiplinleri bir araya getirerek bu amaç için düşünme atmosferi sağlamak amacıyla sempozyum gerçekleştirilecektir.”

Başarılı bağımlılıkla mücadele modelleri anlatılacak”

Etkinlikte; akademisyenler, uzmanlar, genç araştırmacılar, öğrenciler, uygulayıcı ve karar vericilerin bilgi birikimlerini ve araştırmalarını paylaşacağı vurgulanan açıklama şöyle devam etti: “Bağımlılıkla mücadele mevcut yaklaşımlar ve yöntemlerin etkinliğinin yanı sıra, muhtemel alternatif mücadele yönetmelerinin de tartışacakları ve daha uygun ilke ve uygulamalar üzerine düşünmeye teşvik edilecekleri bir forum oluşturmaktadır. Sempozyumda akademisyen ve uygulamacıların araştırmalarını sunacakları sözlü bildirilerden oluşan akademik panellerin yanı sıra, kamu politikaları alanına yönelik özel oturumlar, davetli konuşmacılar, poster bildiriler ve ulusal ve uluslararası başarılı bağımlılıkla mücadele yönetimi modellerinin anlatılacağı tematik atölye çalışmaları da yer alacaktır.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri