MODERN KÜTÜPHANENİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI  

Gündem 25 Mayıs 2022 18:01
Videoyu Aç MODERN KÜTÜPHANENİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI  
A
a

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleriyle eski Konak Gazinosu’nun bulunduğu alana inşa edilecek kütüphane için ilk kazma dün vuruldu. Temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Özlü, “Önümüzdeki dönemlerde burası bir kültür merkezi niteliğini de taşıyacak." dedi. Kütüphane inşaatının yapımını üstlenen Nobel Farma İlaç Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy ise kendisinin artık Düzceli olduğunu ifade ederek, “Sabiha Ulusoy Kütüphanesi Düzceliler’e armağan olsun.” diye konuştu.

Uzun Mustafa Mahallesi’nde bulunan Eski Konak Gazinosu olarak bilinen alanda modern kütüphane inşası için ilk adım atıldı. Düzce Belediyesi’nin projesine destek vererek kütüphanenin yapım işini Nobel İlaç Firması Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy üstlendi. Kafkas Konak Park olarak adlandırılan alanın içerisine yapılacak olan modern kütüphaneye, hayırsever iş insanı Hasan Ulusoy'un annesinin adı verilecek.
İŞE BAŞLAMA TÖRENİ YAPILDI
Sabiha Ulusoy Kütüphanesi olarak adlandırılacak olan kütüphanenin işe başlama törenine; Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Nobel İlaç Firması Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy, başkan yardımcıları, birim müdürleri, siyasi parti başkanları ve vatandaşlar katıldı.
“HAYIRSEVER İŞ İNSANI ULUSOY’UN DESTEĞİ İLE MODERN KÜTÜPHANE OLUŞTURUYORUZ”
Proje hakkında bilgi veren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; "Burada hayırsever iş insanımız Hasan Ulusoy beyefendinin destekleri ile bir modern bir kütüphane oluşturuyoruz. Kütüphanemizin içerisinde, kitap söyleşileri, öğrencilerimiz için tanıtım ve eğitim amaçlı etkinlikler, konferans ve dinleti, imza günü, piyano ve keman dinletileri, sinema geceleri düzenleme imkânı bulacağız." şeklinde konuştu.
KAFKAS TOPLUMLARINA SANATSAL RÖLYEF ANITI
Başkan Özlü, projenin yapımını üstlenen hayırsever Hasan Ulusoy’a teşekkür ederek devam ettiği konuşmasında; “Burası için bir çalışma daha hazırladık. Samsun Üniversitesi'nde sanat profesörü arkadaşımız Kafkas toplumlarını yansıtan bir rölyef çalışması yapıyoruz. 2.2 metre yüksekliğinde 8 metre boyunda bir rölyef olacak. Kafkas toplumlarının Düzce’ye yerleştirdiği ilk yer olan Uzunmustafa Mahallesi’nde yapıyoruz. Kafkas toplumlarının acılarını, kültürlerini yansıtan sanatsal kalıcı bir eser olacak. Önümüzdeki dönemlerde burası bir kültür merkezi niteliğini de taşıyacak.” ifadelerinde bulundu.
“HİÇ DÜŞÜNMEDEN ‘EVET’ DEDİM”
Sabiha Ulusoy Kütüphanesi’nin işe başlama töreninde konuşan Nobel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy ise 22 yıldır Düzce’ye yatırım yaptıklarını ve kendilerini Düzceli olarak gördüklerini kaydederek, “Burada bir kütüphane yaptırılması konusunu sayın başkan bana ilettiğinde hiç düşünmeden ‘Evet’ dedim. Çünkü ben de artık bir Düzceli’yim. İhracatını yaptığımız 50 ülke ve Türkiye’ye 22 yıldır sağlık taşıyoruz. Nobel İlaç olarak Düzce’ye de en büyük yatırımımızı gerçekleştirdik. Düzceliler ile kol kola ilerliyoruz. Buranın ilim ve irfan yuvası olmasını diliyorum. Merhum annemin isminin koyulacağı olması da benim için çok büyük bir şereftir. Sabiha Ulusoy Kütüphanesi Düzceliler’e armağan olsun.” şeklinde konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından İl Müftüsü Rüstem Can’ın dualarıyla kurban kesilerek iş makineleri çalışmaya başladı.
3 bin 115 metrekare alan üzerinde 240 metrekare olarak yapılacak kütüphanede konferanslar, kitap söyleşileri, konser ve sinema günleri düzenlenebilecek. Kütüphanenin içinde bulunduğu alan bölge insanının da gönül rahatlığıyla nefes alabileceği doğayla bütünleşmiş şehir içi sosyal yaşam alanlarından biri olacak.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri