MİLLET İTTİFAKI’NIN TEK DERDİ ERDOĞAN’I ALAŞAĞI ETMEK

Gündem 25 Ocak 2022 16:49
Videoyu Aç MİLLET İTTİFAKI’NIN TEK DERDİ ERDOĞAN’I ALAŞAĞI ETMEK
A
a

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Özel’ programına konuk oldu. Millet İttifakı’na mensup siyasi partilerin 2022 yılına işaret ederek, olacağını öngördüğü erken seçim için net konuşan Yavuz, “Türkiye, 18 Haziran 2023’te seçime gidecek.” diyerek vaktinde sandık başına gidileceğini vurguladı. Millet İttifakı’nın tek derdinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alaşağı etmek olduğunun altını çizen Yavuz, “Tayyip beye zarar vermek isterlerken Türkiye’ye zarar verirlerse o hiç umurlarında değil. Yeter ki AK Parti gitsin de ne olursa olsun. Onun için burada bereket, orada kargaşa ve kaos var.” dedi. AK Parti ve MHP’nin ortak çalışması olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayını alan yeni Seçim Kanunu’nun yakın zamanda meclise geleceğini belirten Yavuz, ayrıca Düzce’nin gelişime çok açık bir şehir olduğunu ve gelecekte yıldızının parlayacağını ifade etti.

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, konuk olduğu “Gündem Özel” programında Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sorularını yanıtladı. Yavuz’un konuk olduğu “Gündem Özel” programı Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayınıyla geniş kitlelere ulaştı.
Muhalefetin erken seçim talebinin mümkün olmayacağını belirten Yavuz, şöyle konuştu: “CHP ve birleşenleri uzun bir süredir erken seçim, hemen seçim, şimdi seçim gibi tabirleri dillerine pelesenk etmiş durumdalar. Aslında onlarda biliyor ki; Türkiye 18 Haziran 2023’te seçime gidecek. Ondan önce herhangi bir seçim söz konusu olmayacak. Yine onlar da biliyor ki Türkiye, akşamdan sabaha olan seçimlerle çok çekti ve sırf o siyasi istikrarsızlıklar sebebiyle de taş üstüne taş konulmayan bir süreçten geliyor. İşte CHP iyi biliyor ki; Türkiye bütün bunlardan bunaldı. Ortalama bir buçuk yılda yapılan seçimlerden bunaldı. Akşamdan sabaha değişen hükümetlerden bunaldı, siyasi istikrarsız tablolarıyla çok çekti ve bundan dolayı parlamenter sistemi bir kenarı bıraktı, başkanlık sistemine geçti.”   
Seçimlerin 18 Haziran 2023’te yapılacağını vurgulayan Yavuz, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde beş yıl adam akıllı, dolu dolu geçirmek ve milletin karşısına o şekilde çıkma tercihini, o referandumla birlikte Türkiye yaptığı için sayın cumhurbaşkanımız da o tercihte bulunuyor. Onun içinde 18 Haziran 2023’te, neden 18 diyorum hep 18 deyince bazen yanlış anlaşılıyor, sanki 24’ünde olmuştu da bir hafta erkene çekiliyor gibi. Kanuni formülasyon sebebiyle, kanunun ön gördüğü çerçeve sebebiyle, 18 Haziran 2023’te seçim yapılacaktır. AK Parti Genel Merkez Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak söylemek istiyorum; Türkiye’de erken seçim olmayacak. Seçim net bir şekilde 2023 haziranında olacak.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olması ile ilgili kanunen önünde hiçbir engelin bulunmadığını ifade eden Yavuz, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçtik, sil baştan yeni bir sürç başladı. Kavram değişti, eskiden cumhurbaşkanıydı, şimdi de adı cumhurbaşkanı, ama sadece sesteş. İsimler benzer. Yani ülkenin kafası desek başka şey anlarız, bizim kafamız desek ayrı şeyler anlarız, çünkü sesteş. Kavram aynı, ama ifadelerin içindeki anlam ayrı. Yani eski cumhurbaşkanı ile şimdiki cumhurbaşkanı aynı kavram, sesteş ama anlamları farklı. Dolayısıyla kavram değişti onu için söylüyorum. Yani eskiden cumhurbaşkanıydı şimdi başkan. Adına cumhurbaşkanlığı da desek, o Başkanlık Sistemi’ndeki başkan aklımıza gelmesi gerekiyor. Sistem değişti dedik, kavram değişti dedik, bir de kanun maddesi değişti. Anayasanın 101. maddesi çerçeve kanunla birlikte, çerçeve kanunun başlığı aynen şöyle: “Anayasanın 101. maddesi başlığı ile ve içeriği ile aşağıda ki gibi değişmiştir.” Ama diyor ki; değişmedi beş yıl yine beş yıl. Beş yıl yine beş yıl olabilir, ama madde başlığı ile birlikte tam bir bütün olarak değişmesi sebebiyle orada bir engel yok. Özetlemek gerekirse, AYM daha önce verdiği karara baktığımızda da bu sistemin değişmesine, kavramın değişmesine, 101. maddenin bütünüyle değişmesine baktığımızda da cumhurbaşkanımızın önümüzdeki süreçte aday olmasının önünde hiçbir engel yok. Bunu tartışmak bile aslında beyhude bir iştir yani. Ama bu gereksiz, fuzuli işleri de hep CHP ve onun bileşenleri yapıyor. Sadece bu boş işlerle uğraşmak yanlarına kar kalacak. Ama 2023’e geldiğimizde sayın cumhurbaşkanımızın aday olduğunu bütün Türkiye inşallah görmüş olacak.”
 
AK Parti ve MHP’nin ortak çalışması olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayını alan yeni Seçim Kanunu’nun yakın zamanda meclise geleceğini kaydeden Yavuz, şöyle devam etti: “Sadullah Bey kardeşim Öncü TV aracılığıyla bu konuda bir kez daha olanları aktarmak istiyorum izleyicilerimize ve dinleyicilerimize. Ben zaman zaman belli televizyonlarda anlattım burada da istersen bir kez daha üstünden geçelim. Aslında bizim paket hazır. Biz AK Parti kanadı olarak bir çalışma yaptık. Sonra da MHP yaptı. Bir araya geldik, uzlaştık. İttifak halinde bir metin ortaya çıkarttık. Zerre kadar da, toz kadar da bir itilafımız söz konusu olmadı. Hep böyle yazıldı çizildi. ‘Acaba MHP başka diyor, AK Parti başka mı istiyor?’ diye. Bunların hiçbirisi doğru değil. Biz yüzde yüzünde ittifak ettiğimiz, hiçbir itilafımızın söz konusu olmadığı bir metni hazırladık, paket olarak duruyor. Sayın cumhurbaşkanımızın onayından da geçirdik. Sayın cumhurbaşkanımız bu metni ne zaman ‘Genel kurula indirelim, meclise taşıyalım’ diye bir talimat verirse, o zaman meclisin gündemine gelecek.”
Cumhur İttifakı’nın arasına nifak sokmak isteyenler olduğunu belirterek, Millet İttifakı’na işaret ettiği bu kesimlere ‘İki parti et ve kemik haline dönüştük.’ diye seslenen Yavuz, şu ifadelere yer verdi:
Parlamenter sistemde öyle bir şey yani her kafadan bir ses çıkıyor. Kimin ne dediği belli değil, birisi oraya çekiyor birisi buraya çekiyor. O parlamenter sistemin benzeri bir şey. Ama Cumhur İttifakı öyle değil. Bakın bizim çalışma şeklimizi az önce anlattım. Aynı çalışmayı Millet İttifakı yapmaya çalışsa yamalı bohçaya döner. Her kafadan ayrı ses gelen bir tabloda nasıl beraber bulunabiliyorlar? Onların ortak bir hedefi var. Ne yapıp ne edip Recep Tayyip Erdoğan’ı alaşağı etmek. Tayyip beye zarar vermek isterlerken Türkiye’ye zarar verirlerse o hiç umurlarında değil. Yeter ki AK Parti gitsin de ne olursa olsun, gerekirse Türkiye’ye zarar versin anlayışıyla hareket ediyorlar. Oysa Cumhur İttifakı’nın her iki bileşeni de ‘Yeter ki Türkiye’nin hayrına olsun gerekirse bizim zararımızda olabilir.’ diyen bir anlayışa sahip. Onun için burada bereket, orada kargaşa ve kaos var.”
Sözü Düzce’ye getiren ve Türkiye’nin en genç ilinin gelişime çok açık olduğunu ve gelecekte yıldızının parlayacağını söyleyen Yavuz, “Gelelim Düzce’nin nasıl göründüğüne. Vallahi biz Düzce’yi kendimizden uzak görmeyiz. Yani Sakarya ile Düzce birbirine çok yakındır. Her açıdan çok yakındır. Hem mesafe, yanı başımızda olması anlamında çok yakındır hem de algı, anlayış, insan profili, kültür anlamında birbirimize çok yakınız. Dolayısıyla biz Düzce’yi kardeş şehir olarak görürüz. Faruk Özlü Bey bakanken Sakarya’ya ilişkin ‘Ben Sakarya’nın da bakanıyım.’ diye bakardı, biz de öyle bakıyoruz. Düzce gelişime çok açık bir şehir. Bunun için önünde hiçbir engel yok, gelecekte yıldızı parlayan bir il olacak. Kaldı ki şimdiki hali ile de çok güzel bir il. Sakarya’dan güzel bir il diyebilirim.”
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri