MHP'Lİ YILMAZ: AÇIKLAMA HUKUKİ DEĞİL SİYASİDİR

Siyaset 20 Ağustos 2019 16:54
Videoyu Aç MHP'Lİ YILMAZ: AÇIKLAMA HUKUKİ DEĞİL SİYASİDİR
A
a

Terör örgütlerine destek verdikleri delillerle ortada olan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları'nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasını eleştiren Düzce Barosu'na siyasilerden de tepki gecikmedi. MHP Düzce İl Başkanlığı adına baroya kayıtlı bir avukat olarak açıklamada bulunan İl Başkan Vekili Av. Sinan Yılmaz, bu açıklamanın hukuki değil siyasi olduğunu belirterek, "Bu bağlamda yapılan basın açıklamasının tarafımı bağlamadığını bildirmek isterim." ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırılmasının ardından Avukat Azade Ay başkanlığındaki Düzce Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütleri ile irtibatlı oldukları tespit edilen belediye başkanlarının görevden alınması eleştirilmişti. Düzce Barosu adına Başkan Azade Ay tarafından yapılan açıklamaya baroya bağlı avukatlardan tepki gecikmedi.

MHP İl Başkan Vekili Av. Sinan Yılmaz, baronun açıklamasının kendisini bağlamadığını yazılı bir bildiri ile ilan etti.

"Düzce Barosu'nun devlet / terör örgütü şüphesi arasına girmesini doğru bulmuyorum"

Hem MHP Düzce İl Başkanlığı adına hem de bir avukat olarak yaptığı açıklamada Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Düzce Baro Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklama ile devlet / terör örgütü şüphesi arasına girmesini doğru bulmuyorum. Kaldı ki bu karşılaşmada Düzce Baro Başkanlığı'nın terör örgütü şüphesi lehine (ki adı geçen örgüt PKK) saf tutması benim için kabul edilemez bir durumdur. Bu açıklamanın yapılmasına ilişkin alınmış bir yönetim kurulu kararı var mıdır? Yoksa bu husus baro başkanının bir tasarrufu mudur? Eğer yönetim kurulu kararı varsa bunun paylaşılması gerekir. Eğer böyle bir karar yoksa; bu açıklamanın altına Düzce Baro Başkanlığı değil; Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay yazılmalıdır. Kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğüne saygımız vardır. 5393 Sayılı yasanın 47. maddesi gereği yapılan işlem yasaldır. Yetki dahilindedir. Buna karşılık; 1136 sayılı yasanın 97. maddesinde sayılan görevler arasında; ‘siyasi tartışmalara girmek’ şeklinde bir görev bulunmamaktadır. Anlaşılacağı üzere yapılan açıklama hukuki değil siyasidir. İçeriğinde hukuki savunma yoktur. Bu bağlamda yapılan basın açıklamasının tarafımı bağlamadığını bildirmek isterim. Bu açıklamanın bir hata olduğunu düşünmek istiyorum. Bu hata nedeni ile baro başkanının medyada uygunsuz bir dille linç edilmesini de doğru bulmuyorum."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri