MHP İL BAŞKANI CABOĞLU İLE ‘AF TEKLİFİ’Nİ KONUŞTU

Gündem 30 Eylül 2018 15:27
Videoyu Aç MHP İL BAŞKANI CABOĞLU İLE ‘AF TEKLİFİ’Nİ KONUŞTU
A
a

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, partisi tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı'na sunulan af teklifi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Caboğlu, ‘Kişiye özel yasa tasarısı’ tartışmaları için “Bu yasa tasarısı kader mahkumları için düşünüldü. Birilerini çıkaralım, kayıralım diye düşünülmedi.” dedi ve ekledi: “Yasalaştığında da bunun altına sadece MHP milletvekilleri imza atmış olmayacak. Bu milletin seçtiği 600 kişinin çoğunun evet diyeceği bir yasa tasarısı.”

MHP, yaklaşık 163 bin tutuklu ve hükümlünün yararlanacağı af teklifini geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığı'na sundu. Af teklifinde cinsel saldırı, soykırım, kasten öldürme, çocuk istismarı, devlete, Orman Kanunu’na ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar ile 19 Mayıs 2018'den önceki suçlar kapsam dışı bırakıldı. Vekiller tarafından değerlendirmeye alınacak olan teklifle ilgili mecliste grubu bulunan AK Parti, CHP, İYİ Parti ve HDP'nin yaklaşımı merak edilirken, partisinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve son şeklini vererek meclise sunduğu “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinin Şartlı İndirimi ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”nin detaylarını MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu ile konuştuk.

İsteyen de var, istemeyen de ama bizim liderimizin öngörüleri tartışılmaz”

İlk olarak MHP’yi bu teklifi hazırlamaya iten nedenleri anlatan Caboğlu, şöyle konuştu:

“Önce şunu söyleyeyim; bu kanun teklifi ile kader mahkumları salıverilmek isteniyor. Ben de sizin gibi sokakla iç içe olan birisiyim. Gözlemlerime göre söyleyebilirim ki; bu affı isteyen bir kesim var, istemeyen de bir kesim de var ama bizim liderimizin öngörüleri tartışılmaz. Çünkü geçmişten beri tescil olunmuş vaziyette. FETÖ’nün cezaevlerine yönelik planlarına dair tespit ettiği bazı sıkıntılar var. Cezaevlerinde doluluk oranları çok yüksek. Mahkumların şartları çok kötü. Genel başkanımızın bu sıkıntılara dair öngörülerini zamanı geldiğinde insanlar anlayacak. Şimdi bunları dillendirmekte doğru olmaz diye düşünüyorum. Çünkü işleyen bir süreç var. Kamyon şoförü olduğunuzu düşünün. Kim isteyerek kaza yapar. Şoförler, yolda gördüğü küçük bir hayvan için bile durup ona yol verir. İstemeden yaptığı kaza sonucu onlar gibi şu anda içeride yatan bir sürü kader mahkumu var. Bunun benzeri başka suçlar da var ama kamuoyunun şunu bilmesini istiyorum. Bu, terör suçu işleyenlerin kesinlikle faydalanamayacağı bir yasa. İkincisi cinayet suçu işlemişlerin, kasıtlı olarak organize şekilde cinayet işlemiş kişilerin faydalanamayacak.

Kişiye özel bir yasa tasarısı mı?”

“Kişiye özel yasa tasarısı” tartışmaları için ise Caboğlu, şunları söyledi: “Adı verilmeyen kişinin Alaattin Çakıcı olduğu hepimizce malum. Çakıcı, uzun zamandır içeride yatan birisi, bana göre kader mahkumu. Çünkü Türkiye’de değil, yurtdışında işlemiş olduğu suçlar var. Burada şuna da değinmek lazım. ABD’nin bizden talep ettiği ve bana göre idam edilmesi gereken bir suçlu var. (Rahip Brunson). O adam bir ajan. O’nu kapsamıyor. Şu da bilinsin ki; partimizin sunduğu af tasarısı, Çakıcı’yı da kapsamıyor. İnsanlar yanlış bilgilendiriliyor.”

Meselemiz Çakıcı’yı affettirelim değil”

MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, af teklifinin Alaattin Çakıcı ilişkilendirilmesinin nedenini ise şöyle anlatı: “Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında; devlete karşı suç işlemiş, çocukların ölümüne sebep olmuş birisinin affı istendi. Selahattin Demirtaş. Bizim Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, o dönem Demirtaş konusunu ülke gündeminden düşürmek için cezaevinde Çakıcı’yı ziyaret etti. Orada af gündeme gelmedi. Böyle bir şey konuşulmadı. Çakıcı’nın geçmişte basına yansıyan ve lidere karşı sert ifadeler içeren mektubu hala akıllarda tazeliğini koruyor. Meselemiz Çakıcı’yı affettirelim değil. Zaten bu kanun teklifi konuşulacak, tartışılacak. Yasalaştığında da bunun altına sadece MHP milletvekilleri imza atmış olmayacak. Bu milletin seçtiği 600 kişinin çoğunun evet diyeceği bir yasa tasarısı. Kanun teklifi henüz son halini alıp yasalaşmadı.”

Bu şaibeler kamuoyunu yanlış bilgilendirmek için yapılıyor”

MHP’nin oy kaygısıyla bu kanun teklifini hazırladığı şeklindeki yorumları da değerlendiren Caboğlu, “Bizim hiçbir zaman, hiçbir dönem oy kaygımız olmadı. 24 Haziran seçimlerinde bazı ithamlar altında kaldık. Bizim üzerimize çok oynandı. Zaten bu ülkede önce biz ülkücülerin üstüne oynanır. Ondan sonra milletin üstüne oynanır. Bu şaibelerin kamuoyunu yanlış bilgilendirmek için yapıldığını düşünüyorum. Bu yasa tasarısı kader mahkumları için düşünüldü. Birilerini çıkaralım, kayıralım diye düşünülmedi. Cumhurbaşkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın devlete karşı işlenmiş suçları devletin affedebilme ihtimaline dair bir açıklaması var. Belki zaman içinde kişiye karşı işlenmiş suçları muhatap kişilerin affetmesine dair çalışmalar da olabilir. Cezaevleri çok sıkışmış vaziyette. FETÖ’den yatan hakimler ve savcılar var. Doluluğun ağırlığı bu yönde. Bunların yargıladığı suçlular içeride. Karar verenler de içeride. Burada bir tezat var. Normal suçlardan yatan hakimler savcılar olabilir ama terör örgütü mensuplarının yüksek oranda yapılandığı bir kurumun mahkum ettikleri içeride.”

Meclisi çok zor bir dönem bekliyor”

24 Haziran seçimleri öncesinde defalarca "kader mahkumlarına af" çağrısında bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "idam" çağrısında da bulunduğunu anımsatan Caboğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Terör suçu işlemiş kişilerle ilgili idamın gelmesiyle ilgili bir yasa tasarlandığına dair bilgi aldık. Önce içerideki suçluları ayıklamamız lazım Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın söylediği bir şey vardı; “İdam meclise gelirse ben imzalarım.” Takdir ederseniz seçim olduktan sonra bir buçuk ay bir çalışma yapıldı akabinde meclis tatile girdi. Pazartesi günü nasip olursa meclis açılacak bunlar konuşulacak. Yani meclisi çok zor bir dönem bekliyor. Bu meclisin işi zor.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri