MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK ZORUNDALAR

Gündem 25 Ocak 2019 11:14
Videoyu Aç MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK ZORUNDALAR
A
a

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla zorunlu hale gelen mesleki yeterlilik hakkında yapılan toplantıya Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin konuşmacı olarak katıldı. Toplantı yoğun katılımla gerçekleşti.

Amaç iş kazalarını en aza indirmek 
Orman Genel Müdürlüğü tarafından  11 Kasım 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve ormancılara mesleki yeterliliği zorunlu kılan yasayla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıdı. Orman işletmesi çalışanları, şefler, muhtarlar ve kooperatif başkanlarının katıldıkları toplantı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda Orman Bölge Müdürlüğü'nün kuruluş yılı olan 1839'dan bu yana yapılan çalışmalarla ilgili slayt gösterimi yapıldı. İlk sözü alan Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, ormancılık iş kolunun iş kazaları açısından riskli bir dal olduğunu belirterek artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan hiç kimsenin ormana giremeyeceğini söyledi. Daha bilinçi ve güvenli iş ortamının yaratılması için bunun gerekliliğine dikkat çeken Keskin, 'Mesleki yeterlilik sınavı hakkında bilgilendirme çalışması yapmak üzere buradayız' dedi. 
ORKOPP hakkında bilgiler verdi
Ardından söz alan Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Ormancılık İşleri Koordinatörü Ünal Özdoğdu, Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (ORKOPP) hakkında bilgiler verdi. 97 yılında kurulan ORKOPP bünyesinde 7 birliğin olduğunu ifade eden Özdoğdu, '2.613 kooperatif ve 3 bin civarında üyesi var' dedi.Birliğin organizasyon şeması ve teşkilat yapısı hakkında açıklamalar yapan Özdoğdu, 'Orman Genel Müdürlüğü ile 2015 yılında yaptığımız protokol gereği mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi. Mesleki yeterlilik sınavları arazide uygulamalı olarak yapılıyor ve yüzde 60'ın üzerinde başarı gösterenler belgeyi almaya hak kazanıyorlar' şeklinde konuştu. Artık çalışanların işyerlerine bu belgeyi göstermek zorunda olduklarını vurgulayan Özdoğdu, 'İşverenler belgesi olmayan kişiyi çalıştıramayacaklar. Aksi halde haklarında yasal işlem yapılacak' dedi.  
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri