FLAŞ HABER saat

MECLİSTE SÖZ DÜELLOSU YAŞANDI

Gündem 6 Haziran 2017 14:55
Videoyu Aç MECLİSTE SÖZ DÜELLOSU YAŞANDI
A
a

8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere yaptığı “yabancı tabela” uyarısı sonrası konu bir önergeyle Düzce Belediyesi Meclisi’ne taşındı. Tabelalarda Türkçe kelime kullanılması talebini meclise taşıyan ise MHP’li üyeler oldu. Bu önerge kabul görürken, yine MHP tarafından sunulan bir diğer önergenin reddedilmesi AK Parti ve MHP arasında karşılıklı söz düellosunun yaşanmasına neden oldu.

Düzce Belediye Meclisi Haziran Ayı 1.Birleşimi Belediye Başkanı Mehmet Keleş başkanlığında yapıldı. Mecliste MHP’nin reklam ve tabela yönetmeliğine ilişkin meclise sunduğu iki önerge AK Parti ve MHP’li üyeler arasından söz düellosunun yaşanmasına neden oldu.MHP’li üyeler, Grup Başkanvekili Ercan Katırcıoğlu imzasıyla belediyenin ilan, reklam ve tabela yönetmeliğine göre “Kaldırım, refüj ve yol üstüne ticaret tanıtım tabelası konulamaz” maddesi uyarınca yönetmeliğe aykırı tabelaların cadde ve sokaklardan kaldırılmasını istedi. Katırcıoğlu, raket reklam tabelalarının vatandaşların yolda yürümesini engellediğini ifade ederek, yönetmeliğe göre durumun yasak olduğunu söyledi. Talep oy çokluğu ile meclis tarafından reddedildi.

Cahil cahil konuşmayın’
Talebin reddedilmesi MHP’li Eyüp Topçu ile AK Partili meclis üyeleri Okan Turaman arasında karşılıklı söz düellosu yaşanmasına neden oldu. Turaman’ın MHP’lilere dönerek ‘Önergeyi destekliyorsanız imza atardınız.’ demesi üzerine Topçu’dan ‘Cahil cahil konuşmayın.’ çıkışı geldi. İkili arasındaki gerilimi düşüren Başkan Keleş oldu.

Yabancı tabela kullanılmasın” önergesi
Katırcıoğlu tarafından meclise sunulan bir diğer önergede belediye ilan, reklam ve tabela yönetmeliğine her türlü ilan, reklam ve tanıtım amacıyla konulan pano, levha, afiş çalışmalara “Türkçe’de yer almayan harfler ile Türk dilinin temel kaynaklarına aykırı yabancı sözcükler kullanılamaz.” maddesinin eklenmesi talebi oldu. Talep oylama sonucu meclis gündemine alındı.

Aziziye Pazaryeri için 3 milyon lira kredi çekilecek
Mecliste ayrıca Aziziye Pazaryeri yapım işi için 3 milyon lira kredi çekilerek Başkan Keleş’e yetki verilmesi kararı oylandı. Keleş, MHP’li Belediye Meclis üyelerini Hakkari Yüksekova’da vatandaşlarla meclis üyelerini buluşturacak iftar programına davet etti. Toplantı 8 Haziran Perşembe günü yeniden yapılmak üzere sona erdi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri