MECLİSTE 10 MİLYONLUK KRİZ!

Gündem 5 Mart 2019 18:48
Videoyu Aç MECLİSTE 10 MİLYONLUK KRİZ!
A
a

31 Mart yerel seçimleri öncesi dün akşam yapılan son belediye meclisi toplantısı hararetli anlara sahne oldu. Belediye’nin İller Bankası’ndan talebini öngördüğü 10 milyon liralık kredi tartışmaları da beraberinde getirdi. Son toplantıya misafir olarak katılan İYİ Parti-CHP Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük ile MHP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bıyık, meclis üyelerinden gelen itirazlara rağmen 10 milyon liralık kredi borçlanmasının onaylanması sonrası meclisi terk etti.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi dün akşam yapılan son belediye meclisi toplantısına İller Bankası’ndan alınması öngörülen 10 milyon liralık kredi talebi damgasını vurdu. İYİ Parti-CHP Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük ile MHP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bıyık ile parti il başkanlarının izleyici olarak katılım gösterdikleri toplantıda kredinin miktarı tartışma konusu oldu.
Özsoy, kredi tutarının revize edilmesini istedi
Son toplantının ilk gündem maddesini oluşturan faizi hariç, 24 ay ya da 36 ay geri ödemeli 10 milyon liralık kredi talebi için MHP Meclis Üyesi söz isteyerek itirazda bulundu. Şubat ayı oturumunda kredi talebinin görüşüldüğünü ve 5 milyon lira için yetki verildiğini dile getiren Meclis Üyesi Murat Özsoy, Şubat ayı oturumunda 5 milyon liralık kredi için meclisin başkana yetki verdiğini belirterek ‘O zaman sorduğumuzda işçi maaşları için demiştiniz. Maşların tutarı aydan aya değişiyor mu? Şimdi neden tutar 10 milyon liraya çıktı?’ diye sordu. Özsoy, kredi tutarının 5 milyon lira olarak revize edilmesini talep etti.
Bunun üzerine Belediye Başkanı Dursun Ay, alınan 5 milyon liranın yetmediğini ve 10 milyon liranın sadece işçi maaşları için kullanılmayacağını dile getirerek geride kalan 2 ayda belediyenin İller Bankası’na 13 milyon lira geri ödeme yaptığını ve alınacak 10 milyon liradan maaşlar dışında da piyasa borçları için ödeme yapılacağını ifade etti.  Bir başka meclis üyesi de talebin komisyona havale edilmesini önererek,  ‘Aceleniz mi var başkanım?’ dedi.
‘Söz veriyorsanız oy vereceğim’
Başkan Dursun Ay’ın gündem maddesini oylamaya sunduğu sırada meclis üyelerinden birinin başkan paranın seçim yatırımı yapılmayacağına dair söz istemesi dikkat çekti.
Başkan adayları salonu terk ederek tepki gösterdi
Bu krediyi emniyet sübabı olarak gördüklerini belirten ve zaten onayı halinde gelmesinin 10-15 günü alacağını beliretn Başkan Dursun Ay, ‘Zamanımız dar’ diyerek talebi komisyona havale etmeden meclis üyelerinin onayına sundu. İller Bankası’ndan alınacak 10 milyon liralık kredi teklifinin oy çokluğu ile kabulü üzerine İYİ Parti-CHP Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük ile MHP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bıyık ve parti il başkanları ile beraberindekiler salonu terk etti.
‘Doğru olmayan hiçbir şeyin yanında olmayacağız’
Salonu terk etmeleri hakkında açıklama yapan başkan adayları, son meclis toplantısını onurlandırmak adına meclise katıldıklarını ancak itirazlara rağmen kredi talebi onay alınca tepkilerini bu şekilde gösterdiklerini dile getirdiler. İYİ Parti –CHP Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük, 10 milyon liralık kredi talebi için ‘Bu tutar işçi alacakları kadar olsaydı saygı gösterecektik. Ama 10 milyon liraya çıktı. Borcu borçla kapatma yanlışına gidiliyor. Doğru olmayan hiçbir şeyin yanında olmayacağımızı söylemiştik’ dedi.
 
 ‘Borcu borçla kapatmaya devam ediyorlar’
Salonu terk eden MHP Belediye Başkan Adayı Erdoğan Bıyık ise söz konusu kredi için ‘Belediyenin kredi alması anormal değil. Ancak biz borcu borçla kapamaya karşıyız. Başkan olup yönetimi devralırsak belediyenin gelirlerini arttırma yoluna gideceğiz’ şeklinde konuştu.
Ay ‘Veremeyecek bir hesabımız yok’
Son toplantının il gündem maddesi olan kredi talebi konusunda gelen itirazları değerlendiren Belediye Başkanı Dursun Ay, 1,5 yıl içinde çok işler yaptıklarını belirterek ‘Veremeyecek bir hesabımız yok ‘ ifadesini kullandı. Söz konusu 10 milyon liranın sadece işçi maaşları için değil esnaf alacakları için de kullanılacağını ifade eden Ay, ‘Görevi devralacak arkadaşlar daha iyisini yapacaklardır’ söylemini tekrarladı.  
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri