MECLİSTE ‘GEREKSİZ YATIRIM’ ATIŞMASI!

Gündem 3 Nisan 2018 14:13
Videoyu Aç MECLİSTE ‘GEREKSİZ YATIRIM’ ATIŞMASI!
A
a

2017 Yılı Denetim Raporu’na göre, Düzce Belediyesi’nin 2013 yılından 2017 yılı sonuna kadar elde edilen yaklaşık 15 milyon TL’lik otopark giderinin hesapta olmadığı tespit edildi. Ayrıca 2017 yılında pek çok işin usulüne uygun yapılmadığı gerçeği ortaya çıktı. Bu durum son meclis toplantısını karıştırdı. Yatırımların maliyetinin fazla olabileceğini ancak spor yatırımlarına gereksiz denmesini kabul etmediğini belirten AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kadir Badur’a, MHP’li Belediye Meclis Üyesi Ayhan Cicu, “Toplumun vicdani ve ahlaki değerlere cevabı 2017 yılında Başkanın görevden çektirilmesine neden olmuştur.” dedi.

Düzce Belediyesi’nde yer alan 18 birim müdürlüğünün bilgisine başvurularak gözlem, soru sorma, fiili inceleme, kayıt sisteminin gözden geçirilmesi ve hesaplar arası ilişki kurma yöntemleri kullanılarak Düzce Belediye Meclisi Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan 2017 Yılı Denetim Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Başkan Hasan Günden, Başkan Vekili Ayhan Cicu ve üyeler Ömer Arslan, Eyüp Topçu ve Zarif Top’tan oluşan Denetim Komisyonu raporu 19 günde hazırlandı.Düzce Belediye Meclisi’nin nisan ayı ilk oturumunda okunan raporda kurum kaynaklarının daha ekonomik ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediği değerlendirildi ve kurumun zarara uğratılıp uğratılmadığı belirlendi.

Yaklaşık 15 milyonluk otopark bedeli hesaplarda yok
Sonuçlardan ilki İmar Kanunu maddelerince Otopark Yönetmeliği gereği tahsil edilen otopark bedellerinin amacı dışında kullanıldığının tespiti oldu. Toplanan bedellerin “Belediye sınırları içerisinde otopark yapımında kullanılması ve başka amaçlara kullanılamayacağı” belirtilirken 2013 yılından 2017 yılının sonuna kadar otopark bedeli olarak toplanan 14.867.102,89 TL+faiz bedelin yapılan incelemelerde hesapta olmadığı belirlendi.Otoparktan elde edilen gelir, 2013 yılında 594.778,30TL, 2014 yılında 707.403,80TL, 2015 yılında 1.927.884,50TL, 2016 yılında 4.890.670,00TL, 2017 yılında ise 6.746.366,29TL oldu.Ayrıca yönetmelik gereği bu tutarın otopark yapımı için açılan vadeli hesaba aktarılması ve Düzce’nin acil ihtiyacı olan otopark yapılması için kullanılması gerektiği belirtildi.

Para kaybolmadı”
Konuyla ilgili AK Partili Meclis Üyesi ve eski Başkan Yardımcısı Ali Güney ise bir açıklama yaparak, “Otopark için toplanan para hesapta yok deniliyor. Bu kaybolmadı, bu para kurumda ama otopark hesabında değil de başka bir hesapta.” şeklinde konuştu.

İhaleler pazarlık ve davetiye usulü ile yapıldı
Denetim Raporu’nda dikkat çeken bir diğer konu ise kapalı teklif usullerine göre yapılması gerekli olan ihalelerin pazarlık ve davetiye usulü ile parçalara bölünerek ihale edildiği oldu. Bunun sonucu olarak da ihale konusu işi alabilecek farklı firmaların ihaleden haberdar olamadığı için rekabet ortamının oluşturulamadığının tespit edildiği belirtildi.

Mevcut müstecire kanunsuz şekilde verildi
Yine belediyelerin kendilerine ait taşınmazların kapalı teklif usulü, belli istekliler arasında kapalı teklif usulü, açık teklif usulü, pazarlık usulü, yarışma usulü şeklindeki kanuni hükümlere uyulmadan encümen kararı ile mevcut müstecire kiralandığı tespit edildi.

Reklam giderleri çok yüksek
Ayrıca 2017 yılında Denetim Raporu’na göre reklam harcamalarının da çok yüksek olduğu tespit edildi. Basın yayın ve reklam harcamalarının belirli tek bir müdürlük tarafından yapılması tasarruf açısından daha uygun olacağı belirtildi.Bazı hizmet ve mal alım ihalelerinin YEYPAŞ tarafından alındığının tespit edildiği bildirildi.Direkt üretici veya dağıtıcı firmalardan teklif alınmasının ekonomik açıdan daha uygun olacağı kanaatine varıldığı belirtildi.

Bu yatırımlar gereksiz yere yapıldı
Son olarak sınırlı ve kıt olan kamu kaynaklarının elde edilmesi ve kullanılmasının etkili, ekonomik, verimli ve öncelikli tercihlere göre yapılmadığı gerçeği de ortaya çıktı. Bunlardan ilki 1.424.000.00 TL+KDV’ye mal edilen Kalıcı Konutlar’daki Çelik Tribün, 168.000,00TL+KDV’ye mal edilen 2 Adet Tam Otomasyonlu Tuvalet ve 320.000,00TL+KDV’ye mal olan Dijital Su Perdesi ve Dikey Bahçe oldu. Bu 3 yatırımın hem belediyenin öncelikli tercihlerinden hem de ekonomik olmadığı tespit edildi.Öte yandan Kalıcı Konutlar’daki Yağlı Güreş Arenası ile yaklaşık bir daire fiyatına yapılan 2 adet tuvalet AK Partili Belediye Meclis üyeleri Kadir Badur ve Ali Güney ile MHP’li Belediye Meclis Üyesi Ayhan Cicu arasında gerginliğe yol açtı.

Yatırım maliyeti fazla olabilir ama gereksiz bulunmasını kabul etmiyorum”
Yaklaşık 1,5 milyon TL’ye mal olan Yağlı Güreş Arenası’nın komisyon raporunca ekonomik olmadığı gerekçesi ile gereksiz bulunmasına Badur tepki gösterdi.Badur, “Sporla ilgili yapılan yatırımlara gereksiz denmesini kabul etmiyorum. Maliyetleri fazladır belki o benim bileceğim konu değil. Öncelikleri biz belirleriz ve herkes için öncelikler fazladır. Ben spor yatırımındaki öncelik konusunun düzeltilmesini talep ediyorum. Yapılan yatırımlar fazla olabilir ama ülkenin spora ve sporcuya bu kadar katkısının olduğu bir dönemde gereksiz denilmesini kabul edemiyorum.” şeklinde konuştu.MHP’li Meclis Üyesi Ayhan Cicu ise, “Siz dünyanın en zengin belediyesi olabilirsiniz ama siz bu yeri Kalıcı Konutlar’daki yeşil sahanın ortasına yapamazsınız. Orası tercih olarak çok yanlış bir yer.” cevabını verdi.

Vicdani ve ahlaki değerler başkanın görevden çektirilmesine neden oldu”
Yine yatırım maliyetinin fazla olabileceğini hatta bir yanlış varsa araştırılması ve takibinin yapılması gerektiğini ancak spor yatırımlarının gereksiz bulunmasını kabul etmediğini belirten Badur’a Cicu, Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in istifasına atıfta bulunarak, “Toplumun vicdani ve ahlaki değerleri bu yatırımlara cevabını vermiştir zaten. Bu vicdani ve ahlaki değerler 2017 yılında Başkanın görevden çektirilmesine neden olmuştur.” ifadesinde bulundu.

Fiyatı tartışılabilir ama ihtiyaç varmış”
Denetim Komisyonu Raporu’na ilişkin bir açıklama yapan Güney şöyle konuştu: “Hep önceliğe takıldık ama devamında ekonomik olmadıkları ifadesi var. İki tane tuvalet alınmış fiyatı tartışılabilir ama ihtiyaç varmış. Gelelim 8. maddeye. Bu maddede nitelikli bazı personelin kadroları dışında çalıştırıldığı konusu var.”

Belediye personeli kadrosu dışında çalışmasın
Düzce Belediye Başkan Vekili Gönül Asuk, belediyede çalışan personellerin kadrosu dışında çalıştırıldığı konusuna değinen Güney’e müdahale ederek denetim komisyon raporunun daha fazla konuşulmasını istemedi.Raporda geçen o maddede ise, “Belediyemizin konusunda deneyimli ve tecrübeli personellerinin kendi branşları ve uzmanlık alanlarında çalıştırılarak daha verimli ve etkin kullanılmaları sağlanmalıdır.” ifadesi yer alıyor.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri