MAHKEME SÜRECİ BAŞLATILDI

Gündem 19 Mart 2018 11:23
Videoyu Aç MAHKEME SÜRECİ BAŞLATILDI
A
a

TMMOB Düzce Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün, İstanbul Caddesi üzerindeki Merkez PTT Binası’nın yıkım kararına tepki gösterdi. Buçgün, geçmiş birikimin bugüne aktarılmasında tarihi bir belge niteliği taşıdığını belirttiği yapı için, “Kültür Varlık” olarak tescillenmesi taleplerinin reddedilmesini de “Postane binasının yıkım sürecine uygun zemini sağlandı” olarak değerlendirdi. Böyle yapılar hakkında alınacak kararların vatandaşlara sorularak verilmesi gerektiğini savunan Buçgün, gerekli hukuki sürecin de başlatıldığını kaydetti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Düzce Oda Temsilcilisi Sedef Sönmez Buçgün, bugün yaptığı yazılı basın açıklaması ile İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Merkez PTT Binası için verilen yıkım kararına tepki gösterdi.

Geç Osmanlı Döneminin kültürel iklimini yansıtıyor”
Postane binasının yapım tarihinin 1800’lerin sonu 1900’lerin başına uzandığını kaydeden Buçgün, yapının mimari özellikleri hakkında şu bilgilendirmelerde bulundu:“Yapının eski fotoğrafları, sözlü tarih çalışmaları ve yapının bugünkü fiziksel durumu üzerine yaptığımız incelemelerde postane binasının, Geç Osmanlı Döneminin kültürel iklimini yansıttığını gözlemledik. Yapı bir asır içinde çeşitli fiziksel değişimler geçirmesine rağmen, bugün hala dış cephesinde, pencere düzenlerinde ve süslemelerinde, yan cephe giriş kapısı ve süslemelerinde, ahşap saçak oranlarında geçmişin izlerini işaret etmektedir. Dahası iç mekanda yığma yapım tekniğinin ürünü kalın duvarları, tavanda harman tuğla dolgulu sık tonoz döşemesi ile tarihin hem tanığı hem taşıyıcısı konumundadır. Geçmiş birikimin bugüne aktarılmasında bir tarihi belge niteliğindedir.”

Yapının tesciline gerek görülmemesi, postane binasının yıkım sürecine uygun zemini sağlandı”
Buçgün, binada 3 kuşağın hizmet aldığını ve kentin ortak mirası niteliğindeki böyle yapılara ilişkin bir karar alınacaksa bu kararın vatandaşların katılımı doğrultusunda alınmasının gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:“Yapının yukarıda değinilen karakteri, önemi dolayısıyla Mimarlar Odası Düzce Temsilciliği olarak yapının kültür varlığı olarak tescillenmesi yönünde çalışmalar yaptık. 6 Kasım 2017 tarihinde detaylı bir inceleme raporu ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna tescil başvurusunda bulunduk. Bu süreçte, Konuralp Müze Müdürlüğünün de Postane binası için daha önce Koruma Bölge Kuruluna tescil başvurusunda bulunduğu ve başvurunun reddedildiğini bizzat Kurul yetkililerinden öğrendik.
Süreç sonunda, 8 Mart 2018 tarihinde Koruma Bölge Kurulundan tarafımıza ulaşan, 24 Ocak 2018 tarihli karara göre postane binasının Kültür Varlığı olarak tescillenmesi kabul edilmemiştir. Yapının tesciline gerek görülmemesi, postane binasının yıkım sürecine uygun zemini sağlamış ve yapı 10 Mart 2018 tarihinde boşaltılmıştır.”

Hukuki süreci başlatmış ve konuyu mahkemeye taşımış bulunuyoruz”
Merkez Postane Binası’nın depremler sonucunda değil de imar baskısından yıkıldığını ifade eden Buçgün, Düzcelileri mimarlık mirası niteliği taşıyan binaya sahip çıkmaya çağırarak, “Tescil başvurumuza aldığımız red kararının ardından Mimarlar Odası Düzce Temsilciliği olarak, bağlı bulunduğumuz TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile görüşmelerimiz neticesinde hukuki süreci başlatmış ve konuyu mahkemeye taşımış bulunuyoruz” diye konuştu.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri