MAĞDUR ESNAFIN İSTEDİĞİ OLDU

Ekonomi 1 Mayıs 2021 14:47
Videoyu Aç MAĞDUR ESNAFIN İSTEDİĞİ OLDU
A
a

Tam kapanma süreciyle birlikte esnaf kepenklerini indirdi. Kütahya ve Kocaeli valilikleri bakanlığın tam kapanma genelgesine ek olarak bir karar alarak haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle eleştirilerin hedefinde olan zincir marketlerde birçok ürünün satışını yasakladı. Karara göre; inşaat malzemesi, hırdavat, tekstil, giyim, zücaciye, çanta-ayakkabı, halı, mobilya, elekt

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlarla tüm Türkiye’de 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek tam kapanma, perşembe günü saat 19.00’da başladı. Tam kapanma sürecinde açık olacak iş yerleri ve muaf olacak çalışanlar İçişleri Bakanlığı genelgesiyle belirlendi.
Genelgedeki bir maddeye göre zincir marketlerin pazar günleri hizmet vermesi yasaklanmıştı. Kısıtlama dönemlerinde temel ihtiyaçlar dışındaki esnafın kepenk indirirken her çeşit ürünün satışının yapıldığı zincir marketlerin açık olması haksız rekabete neden oldukları gerekçesiyle gündem olmuş ve sıkça eleştirilmişti.
ZİNCİR MARKETLERE EK KISITLAMALAR
Yaşanan mağduriyetlere kulak veren Kocaeli ve Kütahya valilikleri bakanlığın 81 il valiliğine gönderdiği  ‘Tam kapanma Tedbirleri' konulu genelgeye ek olarak bazı tedbirler getirdi. Buna göre tam kapanma sürecinde zincir marketlerde bazı ürünlerin satışı yasaklandı.
MÜŞTERİLERİN ULAŞMASI ENGELLENECEK
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan ilave tedbirlere ilişkin kararlar valiliklerin internet sitesinde yayımlandı. Karara göre, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, hırdavat, tekstil, giyim, zücaciye, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonları kısıtlamalara tabi olacak. Buralarda bulunan ürünlerin satışı yapılamayacak ve reyonlar ve bulundukları kat kapatılarak müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirler alınacak.
UYMAYAN MARKETLERE İDARİ VE ADLİ İŞLEM YAPILACAK
Alınan kararlara uymayan zincir marketlere ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak. Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.
ÜLKE GENELİNE YAYILMASI BEKLENİYOR
Salgın nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren esnaflar kendileri kepenk indirirken her türlü ürünün satışının yapıldığı zincir marketlerdeki bu uygulamadan memnun olurken uygulamanın 81 ile yayılması bekleniyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri