KURBANLIK FİYATLARI 2’YE KATLANDI

Gündem 7 Temmuz 2022 17:40
Videoyu Aç KURBANLIK FİYATLARI 2’YE KATLANDI
A
a

Kurban Bayramı öncesinde yoğunluk yaşanan Düzce Hayvan Pazarı’nda, alıcılar yüksek fiyatlardan, satıcılar ise artan maliyetlerinden şikayetçi. Sıkı pazarlıkların hakim olduğu pazarda, 20 bin TL’den – 65 bin TL’ye kadar kurbanlık bulunabiliyor. Öncü Haber ekibi bu kez de Düzce Hayvan pazarında alıcı ve satıcıların nabzını tuttu.

Türkiye’de akaryakıt başta olmak üzere iğneden – ipliğe gelen zam furyası, hayvancılık sektörünü de etkiledi. Artan yem fiyatları ve diğer maliyetler nedeniyle, besiciler hayvan yetiştirmekte zorlanırken, bu durum Kurban Bayramı öncesinde Düzce Hayvan Pazarına da yansıdı.
Kurbanlık almak için hayvan pazarına giden vatandaşlar ve satıcılar arasında sıkı pazarlıkların yaşandığı Düzce Hayvan Pazarı’nda, kurbanlık fiyatları cep yakıyor. Alıcılar, fiyatların geçen yıla oranla çok yüksek olduğunu ifade ederken, satıcılar ise artan maliyetler nedeniyle, kurbanlık fiyatlarının arttığını söyledi.
Bayrama az bir süre kalması nedeniyle kurbanlık telaşının yaşandığı pazarda alıcı ve satıcılara mikrofon uzatan haber ekibimiz, bir dokunup bin ah işitti.
Kimi satıcı maliyetlerin artmasından dert yanarken, kimisi de devletten yeterli desteği alamadıkları için büyük zorluklar yaşadığını ifade etti.
İşte hayvan pazarındaki yetiştiricilerin ve vatandaşların görüşleri:  
“Fiyatlar hayvanın değerine göre değişiyor”
Satıcı Murat Sağlam: Kurban işiyle artık insanlar uğraşmak istemiyor. Ahırlarda hisse olarak satılıyor. Artık ‘Alayım da kapımın önünde keseyim.’ diyen kalmadı. Biz de hisse olarak veriyoruz burada kurbanlıkları… Fiyatlar hayvanına göre değişir. 25 bin liradan başlar 60 bin liraya kadar kurbanlık var.”
“Bu memlekete köylü çiftçi bakıyor”
Satıcı Yusuf Akgün: Millette para yok, hayvan satılmıyor. Masraf ağır, mazot pahalı; bu hale düşürenler utansın. Mazot 8 liradan 30 liraya çıkarsa ne olur? Millet tarlasına gidemez, ahırına gidemez. Yem almaya gidiyoruz, arabayla gitmeye cesaret edemiyoruz. 40 kilo arpa 325 lira olmuş. Veresiye alıyoruz para yok. Allah razı olsun adamdan veresiye veriyor. Ben adama bir şey demiyorum, bana hayvanımın yemini bile veresiye aldıran hükümete kızıyorum. Zenginler gariban köylünün sırtından geçiniyor. Köylü, çiftçi bu memlekete bakacak. Gittiler ithal hayvan getirdiler, bağırdık, çağırdık, ‘Getirmeyin’ dedik, bizi duymadılar. Biz 20 senedir gâvura çalışıyoruz abi! Binlerce ithal damızlık hayvan getirdiler bir bile almadık ne oldu o hayvanlar? Öldü gitti…
“Fiyatlar çok yüksek”
Alıcı Şaban Tepe: Vallahi şu an fiyatlar yüksek. Bakacağız, ben daha yeni giriyorum. Bekleyeceğiz yarın (8 Temmuz) öğleden sonrayı. Ben sürümü seven adamım; elindeki malı satan her zaman karlıdır. Muhakkak yarın düşürecekler, ben yarını bekleyeceğim…”
“Bıçak parasına kurbanlık veriyoruz”
Satıcı Hasan Yılmaz: Kurbanlıklara talep çok yok. Bizim de girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Yem olmuş 340 lira, saman 2 bin 500 lira, getirdik hayvanları bıçak parasına kurbanlık veriyoruz. Memnun değiliz yani! Sağlıklı bir kurban için şöyle bir danaya bakacağız; kör olmayacak, topal olmayacak. Önden iki tane geniş dişi çıkmış olacak. Eli ayağı düzgün olacak. Ucuza sattık bitirdik hayvanları, bakamıyoruz çünkü.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri