KULLANDIĞINIZ ASANSÖRLERE DİKKAT!

Gündem 6 Mayıs 2018 10:32
Videoyu Aç KULLANDIĞINIZ ASANSÖRLERE DİKKAT!
A
a

Ölümle ya da yaralanmayla sonuçlanan asansör kazaları mercek altına alındığında periyodik bakımların aksatılmamasının en başlı nedenler arasında olduğu göze çarpıyor. Bu konuyla ilgili önemli bir uyarıda bulunan Düzce Valiliği, il genelinde asansör kullanılan tüm binalarda ayda bir defa aylık bakım ve yılda bir defa ise periyodik muayenelerinin yaptırılması gerektiğini açıkladı.

Düzce Valiliği, bina içindeki ulaşımı kolaylaştıran asansörlerin periyodik bakımlarının yaptırılması konusunda uyarıda bulundu.

Periyodik muayenelerini yaptırmayana ceza

24 Haziran 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği'nin 15'inci maddesinde, bina sorumlu yükümlülüklerinde, asansörün periyodik kontrollerinin bina sorumlusuna ait olduğunu belirten valilik, yazılı bilgilendirmeyi şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle Düzce ili ve ilçelerinde asansör kullanılan tüm binalarda bina sorumlularının ayda bir defa aylık bakım ve yılda bir defa periyodik muayenelerinin yaptırılmasını sağlamaları gerekmektedir. Yönetmelik gereği asansörlerin aylık bakım ve yıllık periyodik muayenelerini yaptırmayan bina sorumluları hakkında ilgili yönetmelik ve kanunlarda öngörülen 1.049 TL ile 37.290 TL arasında değişen idari para cezası uygulanır.”

Kırmızı renkli bilgi etiketi varsa kullanılamaz
Periyodik kontrollere ilişkin de bilgilere verilen açıklamada, yapılan kontrol sonuçlarına göre; asansörlerin kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere 4 grupta değerlendirildiği bildirildi ve şunlar kaydedildi:
“- Kusursuz olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilir.
- Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir.
- Kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından sarı renkli bilgi etiketi iliştirilir.
- Güvensiz olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare (Belediye / İl Özel İdaresi) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Güvensiz olarak tanımlanan asansörün bu maddenin altıncı fıkrasında belirtilen süre içerisinde (30 gün) güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür. Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların en fazla altmış gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansörde belirlenen uygunsuzlukların bir sonraki periyodik kontrole kadar giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri