KÖYLERDEKİ BOŞ BİNALARI DEĞERLENDİRELİM

Gündem 19 Ekim 2017 11:30
Videoyu Aç KÖYLERDEKİ BOŞ BİNALARI DEĞERLENDİRELİM
A
a

Bu yıl ikinci kez kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Düzce’de, Anıtpark Meydanı’nda çelenk sunumu ile başlayan etkinlikler, Düzce Valiliği’nin muhtarlara verdiği yemekle devam etti. Programda muhtarlara seslenen Vali Dağlı, “Köylerimizdeki boş binalarımızı değerlendirmek için muhtarlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum.” dedi.

İlk tören Anıtpark’ta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla alınan karar doğrultusunda bu yıl ikinci kez kutlanan Muhtarlar Günü için Düzce'deki muhtarlar çelenk sunumu için Anıtpark Meydanı’nda toplandı. Çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla buradaki tören sona erdi. Törene, Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Yaşar Çengel, Düzce İli Muhtarlar Derneği Başkanı Metin Özcan, Tüm Mahalle Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Mensur Bilgin ve Düzce İli Muhtarları katıldı.

Muhtarlara yemek

Muhtarlar Günü etkinlikleri Düzce Valiliği tarafından bir otelde verilen yemekle devam etti. Yemek organizasyonuna, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yılmaz Özdemir, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, protokol mensupları ve muhtarlar katıldı. Düzce Valisi Zülkif Dağlı’nın muhtarların masalarını dolaşarak tek tek selamlaşmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.

Yapılan yemekte muhtarların katkısı büyük”

‘Biz hepimiz bir aileyiz.’ diyen Vali Dağlı, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında şu ifadelerde bulundu: “Muhtarlarımız, azalarımız, belediye başkanlarımız, belediye başkan yardımcılarımız, il özel idaremiz ve sayamadığım pek çoğu ile hepimiz güzel bir aileyiz. Allah bu mutluluğumuzu daim etsin. 19 Ekim Muhtarlar Günü’müz kutlu olsun. Bir yılı böyle devirmişiz. Geçen yıl da böyle bir günde hasbıhal etme imkanı bulmuştuk. Hep birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız yemekte muhtarlarımızın katkısı büyük. Biz her yerde bir aileyiz bu dalga dalga islam ve Türkiye topluluğunu oluşturuyor. Tabi daha iyi ne yaparız diye düşünüyoruz hep. Ortaya daha iyi şeyler çıktığını gördük. Pek çok işlerimiz iyi niyet çerçevesinde yürüyor.”

Muhtarlara çağrıda bulundu

Köylerde kullanılmayan pek çok bina ve okulun bulunduğunu ve bunların değerlendirilmesine ilişkin muhtarlara önemli bir çağrıda bulunan Vali Dağlı şöyle konuştu: “Tekli eğitime geçmek için çalışıyoruz ve 2018’den itibaren geçmiş olacağız. Köylerimizde muhtar ve azalarımız bir araya daha fazla gelsin. Köylerin sorunlarını daha fazla mütalaa etsinler. Daha fazla kafa yormalarını istiyoruz. Okullarımızda müdürlerimizle, imam, müezzinlerle bir araya gelsinler köyümüze ortak neler yapabiliriz düşünsünler. Mesela köylerimizde kullanılmayan pek çok okulumuz var ve nasıl değerlendiririz diye çalışmaya başladık. Köylü de elini taşın altına koyacak. Köylerimizdeki boş binalarımızı değerlendirmek için muhtarlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum.”

Bana fırsat verin, güzel işler yapacağız”

Göreve yeni başlayan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise şöyle konuştu: “Ne yapıyorsun diye soracak olursanız, ne yapıyoruz gündüz misafirlerimizi ağırlayıp gece çalışıyoruz. Talepleri alıyoruz. Sayın valimle dün (18 Ekim) Ankara’da sorunları değerlendirdik. Kapım herkese ve açık telefon numaram aldığım günden beri aynı. Arkadaşlar bana bir fırsat tanısınlar kısa zamanda güzel işler yapacağız. Teşekkür ediyor ve Muhtarlar Günü’nüzü kutluyorum.”

Muhtarlık müessesesi demokrasinin temel taşıdır”

Tüm Mahalle Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Mensur Bilgin günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadelerde bulundu: “Buradaki katılımızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Muhtarlık müessessi demokrasimizin temel taşı ve devlete en yakın elidir vatandaşların. Bazen işimiz çok zor oluyor ve muhtarlar cefa çekmek zorunda kalıyor çekmeye de devam edecekler. Mesela bir yol yapılmış o çocuk orada oyun oynarken dünyanın en mutlu insanı yapıyor insanı. Tabii yapamayıp sıkıntı çektiğimiz zamanlar da var görevimiz bu. Böyle bir günde başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün devlet erkanı, Sayın Valimiz ve siyasi partilere böyle bir yasa çıkarttıkları için hepsine teşekkür ediyorum. Bir sonraki Muhtarlar Günü’nü huzura ulaşarak kutlamayı temenni ediyorum.”

Bugünün kutlanması için destek gösteren herkese teşekkür ediyorum”

Son olarak Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi Başkanı Yaşar çengel ise yaptığı teşekkür konuşmasında şöyle konuştu:“İkincisini kutladığımız Muhtarlar Günü münasebetiyle Sayın Valimin düzenlediği bu programda olmaktan son derece mutluyuz. Cumhurbaşkanımızın sayesinde buradayız. Destek gösteren siyasi partilere de böyle bir günü armağan ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Tüm muhtarlarımızı ilçeler de dahil olmak üzere sayın valim herkesi davet etmiştir. Kendisine bu oluşum için çok teşekkür ediyorum. Bu günümüz hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonraki günlerimizi sevgi ve saygıyla geçirmeyi temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından program, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve 2002’den beri Güzelbahçe Mahallesi Muhtarlığı görevini yürüten Haldun Ayla’ya plaket takdim edilmesi ile son buldu.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri