KÖY OKULLARI YAŞAM MERKEZİ OLUYOR

Gündem 13 Haziran 2022 18:15
Videoyu Aç   KÖY OKULLARI YAŞAM MERKEZİ OLUYOR
A
a

Düzce’deki köy okulları, yaşam merkezlerine dönüştürülecek. Millî Eğitim Bakanlığı’nca köy okullarının daha aktif kullanılması hedefiyle hayata geçirilen proje kapsamında yeni eğitim yılında köy okulları, ilköğretim okulu olarak hizmet verebilecek. Köy okulunun ilkokul olarak kullanılamadığı durumlarda ise anaokulu, halk eğitimi merkezi ya da gençlik kampı olarak kullanılabilmesi sağlanacak. 

Köy okulları, Düzceliler’in aktif olarak kullandığı mekânlar haline gelecek.
Millî Eğitim Bakanlığı, "Köy okulları nasıl aktif olarak kullanılır?" sorusundan yola çıkarak iki ay gibi kısa bir sürede Köy Okullarının Yaşam Merkezine Dönüşmesi Projesi’ni hazırladı. Bu doğrultuda illerde hazırlıklar başladı. Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Düzce’de yaşam merkezine dönüştürülecek okulların tespit çalışmaları için harekete geçildi. 2022-2023 eğitim öğretim yılında köy okulları ilkokul olarak hizmet verebilmesi hedefleniyor.
6 aydır üzerinde çalışılıyor
Proje hakkında detayları paylaşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Millî Eğitim Bakanlığı olarak biz köy okullarımızın binalarını tekrar hayata kazandırma, köy yaşam merkezine dönüştürmeyle ilgili harekete geçtik. Yaklaşık 6 aydan beri bakan yardımcılarımız, genel müdürlerimiz, STK'ler ve diğer paydaşlarımızla konuyu tartıştık ve ilk adım attık. İlk adım olarak artık 2022-2023 eğitim öğretim yılında köy okullarının ilkokul olarak hizmet verebilmesiyle ilgili yönetmelik değişikliğini gerçekleştirdik. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ihtiyaç olan tüm noktalarda köy okullarımız, ilköğretim okulu olarak hizmet verebilecek."
Köy okulunun ilkokul olarak kullanılamadığı durumlarda ikinci adım olarak anaokulu olabileceğini belirten Özer, "Bakanlıkça bu dönemki en büyük önceliğimiz okul öncesi eğitime erişimi arttırmak. Bir yönetmelik değişikliği daha yaptık. Ve köylerde ana sınıfı açılmasıyla ilgili on öğrenci şartını beşe düşürdük. Sadece bu adımımızla on iki bin yavrumuz anaokullarına, ana sınıflarına kavuştu. Üçüncü adım, eğer ilkokul ve anaokulu olarak kullanılamıyorsa halk eğitimi merkezi olarak kullanılabilmesiyle ilgili çalışma başlattık." diye konuştu.
Köy yaşam merkezlerindeki üçüncü açılım: Halk eğitim merkezleri
2022-2023 yılında her ay bir milyon vatandaşa halk eğitim merkezleriyle ulaşabilmeyi hedeflediklerini ifade eden Bakan Özer; 2021 yılında yaklaşık 5 milyon vatandaşın, 2022 yılının ilk 5 ayında ise 6 milyon vatandaşın halk eğitimi merkezlerinden yararlandığını söyledi.
Yıl sonuna kadar hedefin 12 milyon vatandaşa ulaşmak olduğunu dile getiren Bakan Özer, "Halk eğitimi kurslarından yararlanan kursiyerlerimizin yüzde 70'i kadınlarımız. Biz halk eğitimi merkezleriyle kadınımızı daha güçlü kılmak, onun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve iş gücü piyasasında da ayakları üzerinde durması için her türlü desteği veriyoruz. Dolayısıyla köy yaşam merkezlerindeki üçüncü açılımımız da halk eğitim merkezleri olacak. Halk eğitim merkezlerinde, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu yaklaşık 3 bin 258 farklı kursu açabilme imkânımız olacak ve o hizmeti vatandaşımızın ayağına getirmiş olacağız. " dedi.
 
Eğer ihtiyaç varsa ve fiziki mekân uygunsa bu alanların gençlik kampı olarak da kullanılabileceğini kaydeden Bakan Özer; ilkokuldan anaokuluna, halk eğitimi merkezinden gençlik kampına vatandaşın aktif olarak kullandığı mekânlara dönüştürüleceğini belirtti.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri