KORONA KABUSU GERİ DÖNÜYOR!

Gündem 13 Temmuz 2022 18:10
Videoyu Aç KORONA KABUSU GERİ DÖNÜYOR!
A
a

Ülke genelinde olduğu Düzce’de de vaka sayılarındaki artış vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Artan vaka sayısına paralel olarak uzmanlardan peş peşe maske ve sosyal mesafe uyarıları geliyor. Düzce’de geride kalan hafta 30 olan günlük vaka sayısı 50’lere tırmandı.  

2 yıl hayatı kabusa çeviren koronavirüs salgını tam bitti derken, virüs yeniden harekete geçti. Son haftalarda vaka sayılarındaki genel artış, ‘Salgın geri mi dönüyor?’ sorusunu sorgulamaya açtı. Özellikle bayram tatili sürecinde uzmanların maske ve sosyal mesafe çağrısı yapması, durumun vehametini ortaya koydu.
1 haftada büyük artış
Henüz 1 hafta önce günlük vaka sayısı 30 olan Düzce’de sayının 45-50’lere yükselmesi, virüsün yayılım hızındaki artışı gözler önüne serdi.
Günlük vaka sayısının 50 bandında olduğu kentte, Kovid-19'a karşı bireysel tedbirlerin yeniden alınması çağrıları sıklaşmaya başladı. Son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için yeni hatırlatma dozu randevularını e-Nabız sistemine tanımlanması da salgının yine kritik evreye yaklaştığının işareti oldu.
Türkiye'de son haftalarda artış gösteren Kovid-19 vaka sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzmanlardan, toplu taşımada ve kalabalık ortamlarda mutlaka maske kullanılmasını tavsiyesi geldi.
Şu anda yeni varyantlardan dolayı bulaşıcılığı çok yüksek bir virüsle mücadele edildiğinin, dünya genelinde vaka sayılarında bir hareketlenme yaşandığına dikkat çekilerek, bireysel önlemlerin bırakılmasının ve yaz döneminde sosyal ortamlarda, kalabalıkta vakit geçiren kişi sayısının artmasının vaka sayılarındaki yükselişi tetiklediği aktarıldı.
"Burun akıntsı, boğaz ağrısı gibi semptomları hafife almayın"
Açık alanlarda da mesafeye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, şunları kaydetti:
"Kovid-19 pozitif olan veya pozitif olduğunu bilmeden mevsimsel grip semptomları gösterenlerin kendilerini ve etrafındakileri korumaları açısından kalabalık ortamlara girmemeleri, maske takmaları önemli. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif halsizlik, ateş gibi semptomları hafife almak, 'aslında ben Kovid-19 değilim' demek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü şu anda dolaşan virüs sayısı Kovid-19 açısından artış gösteriyor. Dolayısıyla Kovid-19 geçiriyor olma ihtimaliniz çok yüksek."
Uzmanlardan Kovid-19 risk grubundakilere hatırlatma dozu uyarısı
Öte yandan uzmanlar, artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 50 yaşın üzerinde veya kronik hastalığı olan risk grubundaki kişilerin mutlaka yeni hatırlatma dozunu yaptırması gerektiğini bildirdi.
Yeni varyantlarla birlikte etkisi bir miktar azalsa bile aşıların ağır hastalığa karşı koruma sağlamaya devam ettiğine dikkati çekilerek, şu tavsiyelerde bulunuldu:
“Üç doz aşısı olsa bile son aşısının üzerinden 6 ay geçen 50 yaş üstü kişilerle, altta yatan kronik hastalığı bulunan risk grubundaki kişilere vaka sayılarının ciddi bir şekilde arttığı bu dönemde hızla yeni hatırlatma dozunu yaptırmalarını öneriyoruz. Yeni varyantlarla birlikte Kovid-19 daha çok üst solunum yolu rahatsızlığı şeklinde geçiriliyor. Ancak bağışıklık sistemi baskılanmış, kronik hastalığı bulunan kişiler açısından yeni varyantlarda da hastalığı ağır geçirme ve akciğer tutulumu riski çok yüksek. Bu nedenle özellikle bu gruptaki kişilere yeni hatırlatma dozunu olmasını öneriyoruz.”
 
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri