KONURALP’TE RANT RUHUNA SON VERİLMELİ

Gündem 17 Mayıs 2019 16:04
Videoyu Aç KONURALP’TE RANT RUHUNA SON VERİLMELİ
A
a

İki büyük depremle yıkılan Düzce’de yüksek katlı binaların büyük tehlike oluşturduğu gerçeğini göz ardı edenlere vatandaşlar tepki göstermeye devam ediyor. Geçmişte onlarca katlı binaların yapımına göz yumulan Konuralp bölgesinde yaşayan halk, artık dikey mimariye dur denmesi ve bölgenin tarihi dokusunun korunması için belediyeye ve yetkililere çağrıda bulundu. Bu çağrıları karşılıksız bırakmayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kurmayları ile yaptığı toplantıda, 18 kata asla müsaade edilmeyeceğini ve Konuralp’te yapılaşmanın 4 katı geçmemesi gerektiğini söyledi.

Düzce Belediyesi’ne bağlı olan Konuralp Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar artan inşaatlara, çarpık yapılaşmaya ve yüksek katlı binalara tepki gösterdi. “Konuralp Tanıtım” isimli sosyal medya sayfası üzerinden tepkilerini dile getiren vatandaşlar, bölgenin tarihi yapısına ve kültürüne vurguda bulundu. Birçok tarihi yapıyı ve Karadeniz Bölgesi’nin tek antik tiyatrosunu içinde barındıran bölgede, bugüne kadar evlerin birbirinin güneşini kapatmayacak şekilde inşa edildiğinin ifade edildiği metinde, çok katlı ve çarpık yapılaşma eleştirildi.

“Fetih Ruhu’na göre hareket edilmeli, rant ruhuna son verilmeli”

Yürütülen projelere “dur” deme çağrısında bulunulan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Bölgenin tarihine de ışık tutan Konuralp Düzce'nin kültür turizminin başladığı yer olarak kalmalı. Konuralp Gazi’nin Fetih Ruhu’na göre hareket edilmeli, rant ruhuna son verilmelidir. Tarihi beldemiz üç medeniyete ev sahipliği yapmış, Karadeniz Bölgesi’nin tek antik tiyatrosuna sahip, günümüze kadar bir çok kültürü, örfü ve ananeyi içinde barındıran, evlerini bile ‘komşu komşunun ışığını kesmez’ anlayışına ve karakterine hakim olarak inşa eden, Düzce’mizin soyağacı, geçmişine ve geleceğine ışık tutan, isimleri ile müsemma Hypios, Kieros, Purisias, Hypium, Üskübü, Konrapa, Kasaba ve Konuralp’imiz de çok katlı ve çarpık yapılaşmalar tarihi dokusuna zarar vereceği endişesi ile Konuralp halkı olarak geçmişimizi, geleceğimize aktarmak adına  karşı olduğumuzu beyan ederiz. Belediyemizin ve ilgili kamu kurumlarımızın da haklı talebimize hassas ve duyarlı olmasını, gereken önlemler alınarak müsaade edilmemesini arz eder, tüm kamuoyu ve sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda desteklerini esirgememelerini talep ederiz. Konuralpliler, kendilerini Konuralpli addedenler, geçmişte Konuralp' te anısı olanlar ve geçmişine sahip çıkan Düzceliler adına…”

Başkan Özlü Konuralp’i gündeme aldı

Konuralp halkının bölgedeki inşaat faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlıktan haberdar olan Düzce Belediye Başkanı ve eski Bakan Dr. Faruk Özlü de kurmayları ile yaptığı üst düzey istişare toplantısında Konuralp'i de gündeme aldı. 

Konuralp’te yapılaşma 4 katı geçmemeli

Bölgenin özüne dönmesi için acil olarak çalışmalara başlanması talimatı veren Başkan Özlü ile Konuralp Tarihi Alan Merkezi Yönetim Ofisi temsilcilerinin de katıldığı görüşmede İmar ve Şehircilik konusunda önemli kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce İstanbul'un siluetinden yola çıkarak gündeme getirdiği ‘Yatay Şehirleşme' konusunun önce yerelde uygulanması inancında olduğunu belirten Başkan Özlü, "Sayın Cumhurbaşkanımız Düzce'ye geldiğinde bu konuyu gündemine almıştı. Orada zemin üzeri 3 kattan fazla olmaması gerektiğini söylemişti. Burası fay hattı üzerinde, deprem riski olan bir şehir. Cumhurbaşkanımız bu konuda da çıkma balkon alışkanlığının bırakılmasını istedi. Yaşadığımız coğrafyaya uygun bir şehirleşme inşa etmek zorundayız. Daha önceki yönetim Konuralp bölgesi için kendilerine 40 kata kadar inşaat yapma taleplerinin olduğunu, ancak kat sınırının 8'e indirildiğini söyledi. Bu da çok fazla. Uzman arkadaşlarla konuştuk, değerlendirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi yatay mimari ve şehirleşmeyi tercih edeceğiz. Hele ki böyle tarihi bir dokuya sahip olan bölgede yüksek katlara asla göz yumamayız. Mevcut inşaatlar da dahil olmak üzere bölgeye acilen müdahale edeceğiz. Tarihi dokuya uygun yapılaşmayı teşvik edeceğiz. 18 kata müsaade etmeyeceğiz. Dikey mimari ile mücadele edeceğiz. Bundan sonra Konuralp'te yapılaşma 4 katı geçmemeli." şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri