KONURALP'İ DÜNYAYA TANITACAK PROJE!

Gündem 12 Nisan 2018 16:03
Videoyu Aç KONURALP'İ DÜNYAYA TANITACAK PROJE!
A
a

Düzce Belediyesi ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile hazırlanan ve 2016 yılında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından hibe almaya hak kazanan “Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi” uygulama faaliyetleri sonunda başladı. Proje ile kültürel dokuyu yansıtan yapılar restore edilip turistik bir işlev kazandırılacak. Hedef; Düzce'nin tar

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek programı kapsamında; Düzce Belediyesi ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile hazırlanan “Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi” uygulama faaliyetleri başladı.

2016 yılında hibe almaya hak kazanmıştı
2016 yılında hibe almaya hak kazanan ve 30 Ocak 2018 tarihinde ise Düzce Belediyesi tarafından ihalesi yapılan projede restorasyon işlemine yönelik çalışmalar start aldı. Konuralp ve Düzce için büyük önem teşkil eden proje ile Konuralp’in tarihi kimliğini daha bilinir hale getirmek, ulusal ve uluslar arası düzeyde tanınırlığını sağlamak hedefleniyor. Antik Çağ, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bir çok kültürel mirası içerisinde barındıran Konuralp'in kültürel dokusunu ön plana çıkaran yapılara el atılarak çalışmaların startı verildi. Restore edilip turistik bir işlev kazandırılacak olan tarihi yapıların, yenilenen yüzleri ile bölge turizmine canlılık getirmesi bekleniyor.

Tahrip olan tarihi yapılara kent kimliği kazandırılacak
Proje kapsamında tahrip olan tarihi yapıların kent kimliğine kazandırılması, Konuralp’in turistik vizyon edinmesi, tarihi yapılan özgünlüğünü koruyarak gelecek nesle doğru aktarılmasının sağlanması, tarihi Osmanlı hamamı ve iki adet çeşmenin restore edilerek tekrar kullanıma açılması, tescilli türbenin gerekli bakım ve onarım çalışmalarının yapılarak tekrar ziyarete açılması ve bölge halkının turizm konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Sosyal tesislerde başlayan restorasyon ve bakım çalışmalarının projeye dahil edilen alanlarda belirlenen plan çerçevesinde tarihi hamam, çeşme ve çevresinde kısa sürede yapılması öngörülüyor.

Projenin detayları...
Konuralp tarihi kent meydanının turistik bir vizyon edinmesi amacıyla uygulanacak proje ile Konuralp’te bulunan Tarihi Hamam, Ayan Topçuzade Mehmet Ağa Çeşmesi, Roma Dönemi'ne ait olan bir diğer tarihi çeşme ve türbenin restorasyonu yapılarak gün yüzüne çıkarılması sağlanacak. Ayrıca kent meydanında 2 bin 46 metrekarelik bir alanda yapılacak olan çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları ile meydanın devamında bulunan Antik Tiyatro ile birlikte Açık Hava Müzesi özelliğinde sunulması ve tanıtılması, yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline getirilmesi, projenin faaliyetleri arasında yer alacak.

Konuralp’in çehresini değiştirecek
Konuralp Tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi ile turizm potansiyelinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra Konuralp’te yapılması planlanan fiziksel düzenlemeler de daha geniş bir alana yayılmış olacak. Konuralp’in çehresini değiştirecek ve tarihi vizyonunu geri kazandıracak.

1000
icon
kasabalı 13 Nisan 2018 12:03

konuralpi dünya ya tanıtacaksınız iyi güzel de konuralpin her yeri pislik icinde yolları bozuk her mahallede çöpler yollarda ne güzel böyle tanıtın konuralpi

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri