KONTROLSÜZ ÜREME ‘KONTROL’ ALTINDA

Gündem 23 Mayıs 2022 17:55
Videoyu Aç KONTROLSÜZ ÜREME ‘KONTROL’ ALTINDA
A
a

 Düzce’de sürüler halinde gezerek vatandaşları tedirginliğe sürükleyen sokak köpeklerinin kontrolsüz şekilde üremesinin önüne geçmek için çalışmalar devam ediyor. Düzce Belediyesi, geçtiğimiz hafta 77 köpeğin kısırlaştırıldığını açıkladı.

Düzce’de her köşe başında kalabalık gruplar halinde dolaşan başıboş köpekler, vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Her ay onlarca saldırı olayının yaşandığı kentte, şikâyetleri dikkate alan Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, kontrolsüz üremenin önüne geçmek için, kısırlaştırma çalışması başlattı.

KONTROLLÜ ÜREME
Belediyeden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Samet Gümüş’ün görüşlerine yer verildi. Yapılan operasyonların önemine değinen Gümüş, “Kısırlaştırma çalışmalarıyla kontrolsüz nüfus artışı engellenirken, kısırlaşan hayvanlarda saldırganlık da ortadan kalkacaktır. Düzenli kısırlaştırma, tedavi ve yerine bırakma işlemlerinin yapılması, sokakta yaşayan hayvanlara yönelik sıkıntıların da önüne geçecektir.” ifadelerini kullandı.

YOĞUN ÇABA
Kontrolsüz üremenin ‘kontrol’ altına alınmasının hedeflendiği çalışmaların yanı sıra sokak hayvanlarına yönelik tedavi işlemlerinin de gerçekleştirildiği bildirildi. Dişilerde rahim ve yumurtalıkların kanser olma riskini ortadan kaldırmak, meme kanseri riskini azaltmak, erkeklerde ise prostat ve testis kanserleri riskini en aza indirmek, üreme organlarında görülen enfeksiyonların oluşmasını engellemek için yoğun çaba gösterildiği aktarıldı.

77 KISIRLAŞTIRMA
Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: “Kuruluşundan bu yana can dostlar için gösterdiği hassasiyet ile takdir toplayan, çok sayıda sokak hayvanının hayatını daha sağlıklı şekilde sürdürmesini sağlayan merkez, 16-22 Mayıs tarihleri arasında 77 kısırlaştırma daha gerçekleştirerek can dostların yaşamlarına dokunmayı sürdürdü.

141 TEDAVİ
Bünyesinde barınan misafirlerine en iyi, en sağlıklı ve en uygun koşullarla sağlıklaştırma politikası uygulayan merkez, aynı tarihler arasında, tedavi ihtiyacı duyan 81 misafirin genel, 60 misafirinde parazit tedavisini başarı ile tamamladı.
Merkez, misafirlerinin kalıcı yuvalara yerleştirilmeleri noktasında yaptığı çalışmalar neticesinde aynı hafta içerisinde 4 misafirin de sahiplendirilmesine ön ayak oldu.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri