KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYECEK

Gündem 18 Mayıs 2018 13:56
Videoyu Aç KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYECEK
A
a

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Belediye Meydanı’nda Ramazan davulcuları ile bir araya geldi. Başkan Ay burada yaptığı açıklamada, davulcuların artık kimlik sahibi olduğunu belirterek, “Davulcularımız belli bir disiplinde, kimseyi rahatsız etmeyecek.” diye konuştu.

Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından kaldırılan Ramazan davulu çalma geleneği, göreve gelen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ile birlikte geri geldi. Başkan Ay, mahalle mahalle gezerek vatandaşlara sahur vaktini hatırlatacak olan Ramazan davulcuları ile Düzce Belediyesi Meydanı’nda bir araya geldi.

Planlı ve disiplinli bir şekilde davul çalacaklar”
Burada bir açıklama yapan Başkan Ay, Ramazan etkinliklerinin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Bu sene Ramazan davulcularımız belli bir formatta, gelenek ve göreneklerimize uygun bir şekilde kıyafetiyle planlı ve disiplinli bir şekilde davul çalacak. Buraya nasıl maniler çalacaklarını göstermek için geldiler. Biz de onları izleyeceğiz. Davul çalmayı geleneklerimize uygun bir şekilde devam ettireceğiz. Arkadaşlarımızı ben kutluyorum. Davulcularımız da belli bir disiplinde, kimseyi rahatsız etmeyecek.”

Artık rastgele, tenekeyle davul çalma devri bitti”
Düzce sokaklarında sahurda davul çalacak davulcu sayısını yaklaşık 40 olarak açıklayan Başkan Dursun Ay, “Hepsi normalde çalışan insanlar, geceleyin de mesai yapıyorlar. Hepsinin de kıyafetleri tam tekmil, Osmanlı usulüne uygun kıyafetler. Bizim geleneklerimize uygun kıyafetler. Artık rastgele, tenekeyle davul çalma devri bitti. Biz belediye olarak onlara bir de kimlik verdik. O kimlik altında davullarını çalacaklar. Biz de böylece geleneklerimizi yaşatmış olacağız.” Başkan Ay’ın açıklamasının ardından Ramazan Ayı boyunca davul çalacak olan davulcular maniler söyleyerek İstanbul Caddesi boyunca yürüdü.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri