KİMSE DAĞIN BAŞINA FABRİKA KURMAZ!”

Gündem 22 Haziran 2017 15:41
Videoyu Aç KİMSE DAĞIN BAŞINA FABRİKA KURMAZ!”
A
a

Yeni kurulan ve hedefi yaşadığımız şehrin doğasına sahip çıkmak olan Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği’nden Ünlü Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun Yığılca yatırımı konusunda dikkat çeken bir açıklama geldi. Çimento fabrikasının yükseleceği Hoşafoğlu Köyü ve çevresinin yer üstü ve yer altı zenginlikleri ile dolu olduğunu belirten derneğin Başkan Yardımcısı Ercan Katırcıoğlu, “Kimse kimsenin karakaşına kara gözüne dağın başına fabrika kurmaya gelmez.” dedi ve tek tek saydığı kurumların yetkililerini temel kazısı yapılırken bölgede bulunmaya davet etti. Ayrıca çimento fabrikası için 7 yıl sonra yenilenen ÇED olumlu kararına atıfta bulunarak, “7 yılda ÇED Yönetmeliği 4 kez değişti. Kişiye özel rapor çıkartılıyor.” iddiasında bulundu.

Geçmiş yıllarda ‘Yeşil Düzce’ olarak anılırken, bu unvanı zamanla yitiren Düzce’nin yeşil kimliğine yeniden kavuşması için harekete geçen ve geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir basın açıklaması ile kamuoyuna tanıtılan Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği, Yığılca’ya kurulacak çimento fabrikasını gündemine aldı. Kuruluş amaçlarının başında Düzce’nin doğasını korumak olan derneğin Başkanı Haluk Velioğlu ile Başkan Yardımcısı Ercan Katırcıoğlu çevrecilerin şiddetle karşı çıktığı ünlü Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun yatırımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Düzce’nin daha yaşanabilir bir kent haline dönüşmesini amaçladık”

Konuşmasına Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği’nin kuruluş amacını anlatarak başlayan Dernek Başkanı Haluk Velioğlu, “Biz Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği’ni kurarken geniş bir arkadaş grubuyla şunu düşündük, Düzce eskiden ‘Yeşil Düzce’ olarak anılırdı. Fakat zaman geçtikçe bu yeşillik bizi terk ediyor. Daha ileride ne olacak kaygısı taşıyarak, çevreye duyarlı insanlara bir dernek oluşturalım istedik. Özellikle hava kirliliği konusunda Iğdır ili ile birlikte Türkiye’de birinci sıradayız. Geniş bir üye katılımını sağlamak üzere kampanya düzenleyeceğiz. Sağlıklı bir sivil toplum örgütü olarak dosyalar hazırlayıp takiplerini yapacağız. Düzce’nin daha yaşanabilir bir kent haline dönüşmesi için çaba harcayacağız.”

Doğasına zarar vermeden üretimini gerçekleştiremez”

Geçtiğimiz hafta sonu Yığılca Belediye tarafından düzenlenen iftar yemeğine hem katılan hem de finansal destek sağlayan Hoşafoğlu Köyü’ne çimento fabrikası kuracak olan İş Adamı Ali Ağaoğlu’nun yemek sonrası Yığılcalılar’a seslendiği konuşmasına atıfta bulunan Velioğlu, şunları söyledi:

Yığılca’da iftar verilmiş, orada da Yığılca’da çimento fabrikası ile ilgili çalışmalar yapmak üzere gelen Ali Ağaoğlu şu açıklamayı yapıyor, ‘Ülkemiz maalesef büyük bir abluka altında. Güçlü bir Türkiye istemeyenlerin oynadığı oyunları çok iyi biliyoruz. Biz bu zor şartlar altında bu yatırımı yapacağız.’ diyor. Tabii ki biz çimento fabrikasının Türkiye’de kurulmasına karşı değiliz. Biz yeri konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Yığılca, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri. Yığılca’nın o dokusunda çevreye zarar vermeden o üretimini gerçekleştiremez.”

Bizim çimento açığımız yok”

“Düzce’ye yatırım yapılmasın karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz Düzce’nin yok edilmesi.” diyen Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Katırcıoğlu ise Türkiye’nin çimento fabrikasına ihtiyacı olmadığını savundu.

ÇED raporları kişiye göre çıkarılmış”

Çimento fabrikası için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kararının 2007 yılında 2003 tarihli ÇED Yönetmeliği uyarınca verildiğini anımsatan Katırcıoğlu, 2014 yılında yenilenen ÇED raporlarının kişiye göre çıkarıldığını öne sürdü ve gerekçe olarak ise ÇED Yönetmeliği’nin 2003 yılından sonra arka arkaya 4 defa değiştirilmesini gösterdi.

Bolu’nun bize destek vermesi gerekiyor”

Bu fabrikanın sadece Düzce’ye değil Bolu’nun doğa harikası Yedigöller’e de zarar vereceğini kaydeden Katırcıoğlu şöyle konuştu:

Sorulması gereken sorular var. 2003 yılında çıkartılan ÇED raporu neden 4 defa değiştirildi? Yığılca neden seçildi? Bütün bunların çok açık ve net olarak Düzce halkına açıklanması gerekiyor. Bu fabrikayı kuracakların bir açıklaması var. “Çevreye zarar veremeyen bir fabrika olacak” diyorlar. Bize diyebilecekler mi “Biz bu fabrikanın bir örneğini başka yere kurduk, gelin-görün çevreye zararı var mı?” diye. Hayır diyemeyecekler. Çünkü böyle bir fabrika yok. Çimento fabrikalarının 30 kilometre çapında bir zarar bölgesi var. Bolu’nun da bize destek vermesi gerekiyor. Çünkü Yedigöller’e de zarar verecek.”

‘’500 istihdam olacak’ demek tribüne oynamaktır’

Yığılca’ya kurulacak olan çimento fabrikasının 500 kişiyi istihdam edecek söylemlerinin bölge insanın sempatisini kazanmak amacıyla söylendiğini kaydeden Katırcıoğlu, “Bu tribüne oynamaktır. Yığılcalı hemşehrilerimizden orada çalışan kişi sayısı 50-60’ı geçmeyecektir. Çalışanlarda bedenen, meydancı ya da nakliye işlerinde çalıştırılacaklardır.” dedi.

İSKİ de mücadele vermeli”

Ekolojik dengenin biteceği vurgusunda bulunan Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Katırcıoğlu şöyle konuştu:

Doğa katliamı olmakla kalmayacak bölgenin tüm ekolojik değerleri yok olacak. Ayrıca Düzce havzası İSKİ’nin en önemli koruma bölgelerinden biri. İstanbul’un su ihtiyacı karşılanıyor. Bizim verdiğimiz bu mücadelenin bizden yüz kat daha fazlası İSKİ tarafından yapılmalı. Çünkü sular da kirlenecek. Aklıselim herkesin bize destek vermesi gerekiyor. Hasanlar Barajı bitecek, o bölgedeki temiz su kaynakları yok olacak, arı, ormanlar, ekolojik denge bitecek.”

Kimse dağın başına fabrika kurmaya gelmez”

“Biz karşıyız ama illa kurulacak deniliyorsa bizim ricamız şu.” diyerek taleplerini açıklayan Katırcoğlu yetkililere şu şekilde seslendi:

Kültür Bakanlığı, Müzeler Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve üniversitemiz o fabrikanın kuruluş aşamasında kazı yapılırken lütfen bölgede olsun. Bu bölge tarihi değerleri çok önemli olan bir bölge. Bu bölgede Britinya Krallığı denilen çok önemli, çok zengin bir dönemin yaşandı. Fazla ayrıntıya girmek istemiyorum yeterince anlaşılmıştır. Bu bölgenin yerüstü olduğu kadar yer altı zenginlikleri var. Kimse kimsenin karakaşına kara gözüne dağın başına fabrika kurmaya gelmez. Lütfen yetkililer bu çağrıya kulak versin.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri