KESİNLİKLE TÜKETİLMEMELİ!

Sağlık 4 Mayıs 2021 13:01
Videoyu Aç KESİNLİKLE TÜKETİLMEMELİ!
A
a

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesinin ve tüketimin artmasına bağlı zehirlenme vakalarına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu. Yılmaz, vatandaşların doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemelerinin belirterek, “doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, özellikle ilkbahar yağmurlarının başlamasıyla doğada çıkmaya başlayan yabani mantarlarla ilgili vatandaşları uyardı.
 
“Zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır”
 
Doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesi fark etmeksizin ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebileceğini dikkat çekti.
 
Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığının anlaşılamayacağının altını çizen Dr. Yılmaz, “Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülür. Bölgemizde de doğal alanlarda yetişen zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır.” cümlelerine yer vererek vatandaşların bu konuda dikkatli olmasını istedi.
 
“Sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme…”
 
Dr. Yılmaz, zehirlenme belirtilerin mantarda bulunan zehrin niteliğine göre 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabildiğini ve çeşitlilik gösterdiğini belirterek, Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebiliyor” ifadelerini kullandı.
 
“Doğada yetişen mantarlar kesinlikle tüketilmemelidir”
 
Doğada yetişen mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Vatandaşlarımızın doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemeleri, Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir. Kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmayla bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır.” sözleriyle vatandaşlara seslendi.
 
Bunun dışında mantar satın alırken de dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Ulusal Zehir Danışma Merkezi zehirlenme konusunda 7/24 kesintisiz hizmet sunmaktadır, ihtiyaç halinde bilgi almak isteyen vatandaşlar 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini arayabilirler” cümlelerine yer verdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri