KENDİSİNE FAYDASI OLMAYANIN KİMSEYE FAYDASI OLMAZ

Gündem 28 Temmuz 2022 18:48
Videoyu Aç KENDİSİNE FAYDASI OLMAYANIN  KİMSEYE FAYDASI OLMAZ
A
a
 
Bugün bir Akçakoca‘ya doğru gidelim diyorum. Biliyorsunuz Akçakoca Belediyesi’nde bir sıkıntı var. Sıkıntının özünde de fazla personel istihdamı var. Fazla personel istihdamı olunca da maaşların ödenmesinde biraz sıkıntı oluyor. Bu sıkıntıya bizim Anadolu tabirimiz tam oturuyor, fare geçemezmiş, teneke bağlarmış hesabı. Zaten sıkıntılı ve milyonlarca borcu olan bir belediyede, seçimlerden sonra Okan Yanmaz da personel aldığından dolayı “kadrolar şişti” diye bir eleştiri var. Bunları bir kenara koyalım.
Akçakoca kış aylarında 25-30 bin arasında nüfusu olan ama mayıs ayının sonunda haziran, temmuz, ağustos hatta eylül aylarında ise yaklaşık 150 bin nüfusluk bir ortalamayı gören bir merkez. Nüfusunun aşağı yukarı altı katı bir nüfusla yaşıyor. Bu sebeple de birçok ünitede personel olması gerekiyor. Altı ay için bu kadar personel alınır mı? Alınmaz mı? O da ayrı bir tartışma konusu. Ama buna rağmen de belediyenin hizmetlerinin yetişme noktasında büyük bir gayret var. Şimdi biz konunun özüne gelelim. Konunun özünde önümüzdeki ay olacak olan meclis toplantısı var. Meclis toplantısında bir tasarı var ve tasarının içeriği de şu; İller Bankası’ndan kredi talebi var. Ön onayı yapılmış prensipte anlaşılmış, 19 milyon TL gibi bir kredi. Bu krediyi mantık veya stratejik olarak aquapark işinde kullanacak diye biliyorduk ancak gerek 2023 seçimleri gerekse bunun yap, işlet, devret noktasındaki görüşmelerin başlamasından dolayı belediye bu imkânı 2 maaş borcu olduğu işçilere ve senede 7 milyona yakın faiz ödediği elektrik borçları için ödeme noktasında bir yola girdi. Bu konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partili ve İYİ Partili belediye meclis üyelerinin, bu talebe olumlu baktığı bilgisine ulaştık. Ama AK Partili yani Cumhur İttifakı olan partili belediye meclis üyelerinin buna sıcak bakmadığını duyduk. Böyle bir algı var. Böyle bir öngörü var.
Yani şimdi 2023 seçimlerine giriyorsunuz. “Kendisine faydası olmayanın kimseye faydası olmaz.” der bizim büyükler. Bir belediye. Cumhur İttifakı’nın belediyesi, MHP‘li belediye sahaya indiği zaman partisine, Cumhur İttifakı’na ve cumhurbaşkanına oy taşımak, oy istemek için çıktığı zaman adama “Sen önce kendi işini iyi gör, işçisinin parasını ödeyemeyen, elektriği kesilen bir belediyeden ne olur? Sen bize ne anlatıyorsun?” demezler mi, derler.
2023 seçimleri Türkiye’nin tarihindeki en kritik seçimler… Ve hani bazen ekonomik isyanlar, ekonomik tepkiler veriyoruz ya, bakınız Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının sebebini herkes farklı farklı yorumladı. İşte matbaaydı, ekonomikti, yok efendim sanayi devrimiydi… Bunların hepsinin yüzün içinde parçaları var. Ama yüzün içinde en büyük parça, yüzde 51 oranında petrolün bulunmasıdır. Petrolün de Osmanlı yatağında olması, petrole vampir gibi dalan bu Avrupalı, bu medeni görünen ama vahşi hayvanların avına saldırması gibi bu coğrafyaya saldırmasından sonra biz bu coğrafyadaki petrol hizmetini, petrol rezervini, petrol nimetini kontrol edemedik. Niye? Silahımız yoktu. Gücümüz yoktu o anda ve zayıflamıştık. İşte 20 yıldan beri bu ülkede askeri ve stratejik olarak olan yatırımlar, bilinen ve bilinmeyenle beraber biz artık malımızı, mülkümüzü, petrolümüzü, doğalgazımızı, imkânımızı, maddemizi, altınımızı koruyacak güce eriştik dünyada. Bu tahmin mi? Hayal mi? Bilgi mi? Ama Allah imtihan etmesin. İmtihan olmak isteyenler varsa da sahaya çıkarlar ve görürler bu anlamda ne büyük bir güç olduğumuzu… Bunlar anlatılacak ama bunlar anlatılırken insanlar evine ekmek getiremeyecek mağduriyeti yaşıyor.  Elektrikler kesiliyor. Bu tür arızaların giderilmesi lazım. Büyük hedeflere küçük düşüncelerle ulaşılmaz.
Şimdi ben Akçakoca’nın AK Partili belediye meclis üyelerine ve AK Partililer’e soruyorum. Buna sizin itirazınız ne? Neden itiraz ediyorsunuz? Yani seçime girilecek. Seçimden ziyade bu insanlar mağdur, muhtaç, aç… Ayranın yok içmeye, faytonla gidiyorsun falana hesabı. Eve lazım olan camiye harammış ey arkadaş. Burada aklıselim hareket etmekte fayda var. Bugün işçinin maaşı ödendiği zaman, elektrik borcu ödendiği zaman, Akçakoca Belediyesi 7-8 milyon TL kâra geçiyor. Bu bile alınacak kredinin faizini misliyle karşılıyor. Ama burada şu var. Belediye meclis üyelerini, AK Partili teşkilattan ziyade belediye başkanı belirledi. AK Parti Teşkilatı davulun bir tarafına, Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yemenici kasnağın diğer tarafına vurursa o davul patlar.
Son Akçakoca seçimlerinde CHP‘de fosilleşmiş ve ilçe başkanlığı yapmış birkaç kişinin birleşip de yıkamadığı bir parti bir kalıp, bir kemik oluşmuşken… Akçakoca seçmenine çok dikkat etmek lazım. Düzce‘nin, Gölyaka‘nın, Kaynaşlı‘nın seçmenine benzemiyor. Akçakoca seçmeninde ciddi oranda CHP‘ye oy veren sosyal demokrat bir kitle var. Siz ellerinizi kaldırın, itiraz etmeyin. 2023‘te genel seçimlerde, 2024‘te yerel seçimlerde bir başkan adayının siyasi hesapları, 4 veya 5 belediye meclis üyesinin bu hesaplara karşı ego, hissiyat ve ortaya koydukları duruş çok neticeler elde ettirir. Hani diyor ya bir mıh bir nalı… Mıh dediğimiz atın ayağına takılan nalın çivisi. Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir neferi, bir nefer bir orduyu, bir ordu bir devleti kurtarır, yaşatırmış.
Efendim Türk dünyası ve devleti Allah‘ın izni ile kıyamet kopuncaya kadar yeryüzünde yaşayacak ve yaşatacağız. Ama bunu sağlıklı yaşatmak, güçlü yaşatmak bundan sonraki nesli bu emaneti daha güçlü vermek için çok çalışmamız lazım. Duygularla değil, doğrularla hareket etmek lazım.
Efendim, cuma günü akşamı çok ilginç bir mahkeme dosyası var. Çok ilginç bir alışveriş var, çok enteresan bir dosya var. Bizi izlemeye ve takip etmeye devam edin. Bu alışveriş nasıl olmuş sizlerle bunları paylaşacağım. Hoşça kalın, dostça kalın, Allah‘a emanet olun.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri