Kaynaşlı'da olası deprem çalışması

Gündem 31 Ekim 2018 01:06
Videoyu Aç Kaynaşlı'da olası deprem çalışması
A
a

Düzce Üniversitesi (DÜ) Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen deprem projesinin sonuç toplantısı yapıldı.

DÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilen "Örneklem olarak seçilen okullarda afetlere karşı yapısal olmayan tehlikelerin tespiti ve çözüm önerileri" projesinin değerlendirme toplantısının gerçekleştirildiği aktarıldı.

Açıklamada, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Bayraktar tarafından yürütülen proje kapsamında Kaynaşlı Anadolu Lisesi, Kaynaşlı Anadolu Kalkınma Vakfı Ortaokulu ve Kaynaşlı İlkokulu'nun yapısal olmayan afet tehlikeleri açısından incelendiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Yaşanan büyük depremler, yapısal olmayan hasarların can ve mal kaybında önemli oranlarda yer tuttuğunu göstermektedir. 1999 Kocaeli depremindeki yaralanmaların yüzde 50'si, ölümlerin yüzde 3'ü yapısal olmayan elemanlardan kaynaklanmıştır. Bu nedenle yapısal elemanların yanı sıra yapısal olmayan elemanların da deprem yönünden güvenli hale getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Okullar gibi eğitim faaliyetlerinin sürdürüldüğü binalarda yapısal olmayan malzemenin zarar görmesinin, binanın fonksiyonlarını da işlevsiz hale getirebilme olasılığının bulunduğu da unutulmamalıdır. Bu sebeplerden dolayı 12 Kasım 1999 depremini yaşamış olan Kaynaşlı ilçesinde bulunan okulların, yapısal olmayan tehlikeler yönünden güvenli hale getirilmesi, olası bir deprem neticesinde can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri