KAYIKCI: ZAMLARIN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ

Ekonomi 25 Ekim 2021 16:55
Videoyu Aç KAYIKCI: ZAMLARIN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ
A
a

Artan döviz kurunun ekonomik bunalımı perçinlemesiyle neredeyse her kaleme gelen zamlar nedeniyle alım gücü zayıflayan vatandaşlar ay sonunu nasıl getireceğinin hesabını yaparken Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, “Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değildir” dedi. Kayıkcı, zamların nedeni olarak artan döviz kuru ve bunun akaryakıta zam olarak yansımasını işaret etti.

Vatandaşlar son dönemde neredeyse her kaleme gelen zamlar nedeniyle ay sonunu nasıl getireceğini hesabını yapıyor. Faizde 200 baz puanlık indirimin dövizde artışı beraberinde götürmesiyle dolar 9 lira 80 kuruş seviyelerine kadar ulaştı. Dolardaki artış ise fiyatlara zam olarak yansıdı.
Gelen zamlar nedeniyle geliri eridikçe alım gücü düşen vatandaşlar, yeni zam dalgalarına karşı çaresiz kalırken Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, “Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değildir” dedi.
‘Zamların sorumlusu biz değiliz’
Artan doların akaryakıt fiyatlarını etkilemesiyle her ürüne zam geldiğini belirten DESOB Başkanı Kayıkcı, “Akaryakıta gelen zamlar A'dan Z'ye tüm ürünlerin fiyatlarını olumsuz olarak etkiliyor. Bu da beraberinde enflasyon artışını getiriyor. En önemlisi zamların sorumlusu olarak esnafımız görülmektedir. Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değil.” dedi.
‘3 kaleme zam yapmayın’ çağrısı
Kayıkçı, “Soğuk günlerinin yaklaştığı bugünlerde dolar kurundaki yükselişin akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıtılması piyasaları olumsuz etkiler. Bunun için yapılması gereken başta akaryakıt, elektrik ve doğalgaz olmak üzere ana kalem ürünlere zam yapılmasından kaçınılmalı." diye konuştu.
‘Maliyetimiz arttı, artış değil indirim bekliyoruz’
Esnaf ve sanatkârın en önemli maliyet kalemi olan akaryakıtta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkilediğini anlatan Kayıkcı bu dönemde azam değil indirim beklediklerini kaydederek, “Halen devam eden pandemi sürecinde dolar kuru bahane edilerek zam yapılmasından kaçınılmalı. Bu dönemde zam değil indirim yapılmalı. Çünkü özellikle imalat ve üretim sektörlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızın maliyetleri artarken kazancı düştü. Esnafımız da vatandaşımız da fiyatlarda artış değil indirim haberi bekliyor. Yapılacak indirimler hem vatandaşa hem de piyasalara özellikle ekonomik anlamda rahatlamayı da beraberinde getirecektir" ifadelerini kullandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri