KARSLIOĞLU’NDAN FINDIK YORUMU:

Gündem 12 Ekim 2018 15:27
Videoyu Aç KARSLIOĞLU’NDAN FINDIK YORUMU:
A
a

Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, bu sene devlet tarafından fındık fiyatının açıklanmamasına yönelik “Doğru bir karar” tespitinde bulunarak, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın mecliste fındık konusunda yaptığı konuşmayı ‘siyaset’ olarak nitelendirdi.

Düzce Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Nurettin Karslıoğlu, Öncü Medya Grubu’nu bünyesine katan Türkseven Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Türkseven’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Karslıoğlu, ziyarette Öncü TV’nin Düzce’nin 1 numaralı televizyonu olduğunu belirterek, Türkseven ailesinin bunu daha da geliştirerek devam edeceğini umduğunu, Türkiye genelinde Düzce’yi daha iyi temsil edip tanıtacağını düşündüklerini ifade etti.

Verilen fiyat serbest piyasanın çok altında kalacağı için…”
Karlıoğlu, TMO’nun alım fiyatını açıklamaması nedeniyle gündemden düşmeyen fındıkla ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunarak, devletin bu sene fındığa fiyat vermemesinin sebeplerini açıkladı. Karslıoğlu şu ifadeleri kullandı: “Bu sene sabit fiyat diye bir şey yok. Olmaması da doğru bir karar. Çünkü bu sene ürün, Türkiye genelinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 eksik. Devlet ürünün durumuna göre değil, geçen senenin fiyatına göre fiyat verir. Türkiye’nin sorunu sadece bir ürün olamayacağı ve bunun emsal olacağı için bu şekilde düşünmek lazım. Verilen fiyat serbest piyasanın çok altında kalacağı için hiç fiyat vermeyerek tedbir aldılar.”

Devletin makul gördüğü fiyat; 12.5-13.5”
Fındık üreticileri ve özellikle ziraatçılar tarafından yüksek fiyat beklendiğini de dile getiren Karslıoğlu, “’Bu sene ürün az, geçen senenin iki misli fiyat olsun’ diyorlar. Gönül öyle olsun istiyor. Ancak yanlış anlaşılan bir konu var. Türkiye’nin enflasyonuna göre zam verirken, yüzde ile zam vereceği için zaten yetersiz kalacaktır. Devlet bunu gördüğü ve iki kat gibi astronomik bir rakam veremeyeceği için ileriki yıllarda sıkıntı çıkacaktır. Burada bir çelişki yaşanıyor. Verilen haklar geri alınamıyor. Asgari ücreti bugün 2 bin TL yapıp seneye bin 500 TL‘ye çekemezsiniz. Yani, şu an 12.5-13.5 lira olması devletin makul gördüğü fiyat ve fiyatın yukarı dönük olduğu kesin. Fındığa yüzde 60 zam verilirse yarın bir diğer ürünün üreticileri de bu zammı isteyince nasıl olacak?” ifadeleri ile yürütülen politikayı doğru bulduğunu belirtti.

“‘Ürün az oldu zam verin’ diye devlete müracaat edemezsiniz”
MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın mecliste yaptığı konuşma ve sunduğu öneri hakkında da açıklama yapan Karslıoğlu, “Ben ona kesinlikle katılmıyorum. Bu sene fiyat vermesi doğru değil zaten. Devlet bu sene yüzde 50 gibi bir fiyat verse, seneye ne yapacak. Böyle bir yükselme ancak serbest piyasada olabilir. ‘Ürün az oldu zam verin’ diye devlete müracaat edemezsiniz. Yarın diğer üreticiler de aynısını isteyecektir. Orada sadece siyaset yapılıyor. Onların hiçbirine katılmıyorum.” şeklinde konuştu.

Lisanslı depoculuk öğretilemedi”
Fındık üreticilerinin merakla beklediği lisanslı depoculuk ile ilgili de konuşan Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, şunları kaydetti: “Türkiye’de tarım borsası şirketi kuruldu şu anda. Bunun yarısı odalar birliğinin yarısı devletin. İşleyişe başladığı zaman, lisanslı depoculuk bunun alt ayağı olacak. Bu sadece Düzce’de değil, bütün fındık bölgelerinde kurulup işleyecek. Şirketi kuruldu, sermayesi kondu. Şu an işlemiyor sadece. Lisanslı depocuk anlatılmadı. Çiftçiye bunun ne olduğunu kimse bilmiyor. Lisanslı depoculuk öğretilemedi. Gidip ilgisiz yerlerde brifingler verildi. Alakasız yerlerde toplantılar yapıldı. Toplantılara oradaki organize sanayi müdürleri katıldı. Köylüyü ilgilendiren konuda bu müdürlerin ne işi var. Ben bu toplantılar düzenlendiği zaman bunu bin kere söyledim.”Karslıoğlu, devletin bu politika ile fiyat düşüşüne müdahale ederken, fiyat yükselişine müdahale etmediğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri