KARA LİSTE ENGELİ!

Gündem 9 Nisan 2018 13:33
Videoyu Aç KARA LİSTE ENGELİ!
A
a

Emekli olmak için prim borcunu yapılandırıp kredi kullanmak isteyen esnafın sicil engeline takıldığı bildirildi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Bağ-kurlu esnafımız Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kullanıp emekli olma hakkı edindi. Ancak kredi çekerek bu hakkı kullanmak isteyen çok sayıda esnaf açık borcundan dolayı krediye ulaşamıyor. Esnafımız için çok önemli bir kolaylık olan bu krediler sicil bahanesi ile kısıtlanmamalı.' dedi.

-'EMEKLİLİK HAKKI EDİNEN ESNAF SİCİL ENGELİNE TAKILIYOR'
Esnafın emekli olması için yapılan tüm düzenlemelere rağmen açık borcu olanların kredilerden yararlanamayıp kara liste engeline takılması sorununa çözüm isteniyor.Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ziraat Bankası, TESK ve SGK arasında imzalanan protokol ile emeklilik hakkı doğan fakat prim borcu bulunan Bağ-kur'lu esnafa kredi imkanı sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, borcu olup olmadığına bakılmaksızın emekliliği gelen tüm esnafın bu haktan yararlanacağı müjdesini vermişti. Bakanın açıklaması, emekliliği dört gözle bekleyen esnafımızı oldukça memnun etmişti. Ancak emekli olmak için başvuru yapan çok sayıda esnaf ve sanatkar, kredi çekmek istediğinde sicil engeline takılıyor ve emekli olamıyor.' diye konuştu.

-'KREDİ TUTARLARI EMEKLİ AYLIĞI İLE KARŞILANAMIYOR'
Öte yandan kredi tutarlarının emekli aylığı ile karşılanamadığını ifade eden Palandöken, 'Çıkarılan yapılandırma kanunları ve özellikle son Ziraat Bankası protokolü için esnaf ve sanatkârlarımız adına şükran duyuyoruz. Ancak, bu yapılandırmalarda aylık sigorta prim borçları ile ilgili ayın sigorta prim tutarı yerine, borçlanılan son tarihteki sigorta prim tutarının dikkate alınması nedeniyle çok yüksek çıkmakta, kredi tutarları emekli aylığı ile karşılanamamaktadır. Bu soruna çözüm bulunması halinde hem Kurumun prim tahsilatı yükselecek hem de sigortalıların emekli olması sağlanacaktır.' şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri