KALKMASI ÇOK DAHA İYİ OLDU’

Gündem 17 Aralık 2019 17:26
Videoyu Aç KALKMASI ÇOK DAHA İYİ OLDU’
A
a

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 İl Müftülüklerine gönderdiği yazı ile cami ve mescitlerde sabit tabure ve sandalyede namaz kılınmasını yasakladı. Öncü Haber ekipleri, camilerin bir bölümünde oluşturulan sabit oturakların bulunduğu mekanlar kaldırılması ile ilgili vatandaşların görüşlerini aldı. Bazı vatandaşlar uygulamanın yanlış olduğunu söylerken, bazı vatandaşlar ise camilerin kiliseye benzediğini oturma yerlerinin kaldırılmasının iyi olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzalı, 81 il müftülüklerine gönderilen genelgeye göre camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunanların zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun olduğu konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.
“Namaz yerde oturarak kılınır”
Camilerde yeni başlayan uygulamayla ilgili olarak Düzceliler’in görüşlerini aldık. Öncü Haber mikrofonunu uzattığımız Şeref İlhan şunları söyledi: ”Benim için güzel oldu. İhtiyacı olanda olmayanda taburelerde oturarak namaz kılıyor. Bu şekilde namaz kılan kişi sayısı her geçen gün artıyor, bu nedenle camileri kiliseye çevirdiler. Bizim halkımız rahatlığa alışkın. Namaz yerde oturarak kılınır. Taburelerde oturarak namaz kılınması zaten doğru değil, bu konu ile alakalı Diyanet İşleri Başkanlığı da açıklama yaptı.”
“Hasta ve rahatsız olan insanları düşünürsek kalkmamalı diye düşünüyorum”
Uygulanan kararın yanlış olduğunu belirten Beytullah Doğan ise şunları ifade etti: “Camilerden taburelerin kalkması zorunlu ihtiyacı olanlar için doğru olmayacaktır. Dizinden rahatsız olan birinin tabureye oturarak kılması dinimizce daha uygun, ama zaruri bir durum varsa sandalyede kılabilir.  Bazı hastalarımız rahatsızlıklarından dolayı yatarak bile namaz kılabiliyor. Hasta ve rahatsız olan insanları düşünürsek kalkmamalı diye düşünüyorum.”
“Sandalyesiz namaz kılamam”
Sandalyesiz namaz kılamadığını belirten  Celal Yaman şöyle konuştu : “Ben ameliyat geçirdim namazımı sandalyede oturarak kılabiliyorum. Sandalyesiz namaz kılamam ki nasıl ayakta namaz kılabilirim. “
“Ben nasıl namaz kılacağım?”
Eski hoca olduğunu söyleyen 96 yaşındaki Mustafa Necati Erdem Öncü Mikrofonuna camilerdeki tabure ve sandalyelerin kaldırılması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bende taburede oturarak namaz kılıyorum. Şimdi tamam iyi camilerden tabureleri kaldırdık. Ben nasıl namaz kılacağım? Yere düşerim birinin yardımı olmadan da yerden nasıl kalkarım. Camilerden tabureler kalksın, camiler Allah’ın rahmetinin tecelli ettiği yerler. Bu insanların bazıları keyfe keder taburelerde namaz kılıyorlar. Benim gibi olsalar tamam, ben şahsen camilerden kalkmasını isterim ama nasıl olacak? Benim gibi sakat insanlar nasıl namaz kılacak? Ben Düzce’nin en yaşlı adamıyım, 96 yaşındayım.”
“Çok güzel oldu”
Camilerdeki taburelerin kiliselerdeki oturma sistemine döndüğünü söyleyen Ayhan Ak, şöyle konuştu: “Camilerden tabure ve sandalyelerin kalkması çok güzel bir şey olur. Hristiyanların sıra sistemine dönüşmüştü kalkması çok daha iyi oldu.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm