KADINA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİLER!

Gündem 7 Mart 2018 14:33
Videoyu Aç KADINA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİLER!
A
a

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadının toplum içindeki yerini anlatmak ve şiddete dur demek için Avni Akyol Parkı girişi zabıta noktasında Paldır Küldür Tiyatro Grubu bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte yolda çocuğuyla birlikte yürüyen bir kadının bir erkek tarafından uğradığı şiddet ve ölümle sonuçlanan hayat hikayesi anlatılıyor.

Kadınların maruz kaldığı şiddete sessiz kalmamak için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Düzce’de dikkat çeken bir etkinlik düzenlendi. Avni Akyol Parkı girişi Zabıta Noktası’nda Paldır Küldür Tiyatro grubu tarafından hazırlanan gösteriyi vatandaşlar da ilgiyle izledi.Oyun gereği, kız çocuğunun elinden tutup, üzerinde beyaz bir elbiseyle yolda yürüyen kadını bir erkek kollarında tutarak çekmeye çalışıyor ve sonrasında bıçaklayarak öldürüyor. Çığlık atarak bıçaklanan kadının yanına gelen vatandaşlar kanlar içerisinde kalan kadının üzerine karanfil atıyor.

Ölüm olmasın”
Paldır Küldür Tiyatro Grubu Eğitmeni Emine Zabunoğulu, 8 Mart’a özel hazırladıkları tiyatro oyunu için şunları kaydetti:“Sokak oyunumuzda kadına şiddeti, çocuklarımıza yapılan şiddeti canlandırdık. Kadına yapılanları burada anlatmaya çalışsak da yeterli olmuyor. O yüzden şiddete hayır. Çocuklara kıymayalım, onlar bizim evlatlarımız geleceğimiz, onlar sizin ananız onlar sizin bacınız. Ölüm olmasın güzellik olsun.”

650 çocuk cinsel istismara maruz kalmaktadır”
Gösteride bıçaklanan kadın rolünü üstlenen Tiyatro Grubu Üyesi Ayşin Yeşilırmak Türkiye’nin kadına yönelik cinayet sıralamasında 41 ülke arasında 13. sırada olduğunu belirterek şöyle devam etti:“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadına yönelik aile içi şiddet araştırmasına göre her 10 kadından 4’ü eşi ya da erkek arkadaşı tarafından fiziksel şiddet görmektedir. 2015 yılından itibaren geçtiğimiz Ocak ayına kadar 996 geleceğin anaları ülkemizde erkekler tarafından canice katledildi. Ülkemiz cinayet sıralamasında 41 ülke arasından 13. sırada yer alıyor. Türkiye cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenmektedir. Ker ay en az 650 çocuk cinsel istismara maruz kalmaktadır. Ülkemiz ne yazık ki çocuk istismarında 3. sırada.”Yeşilırmak son olarak, kadına şiddete sesiz kalmamak için bu etkinliği düzenlediklerini ifade etti.“Biz Paldır Küldür Tiyatro topluluğu olarak, ülkemizin kanayan yarası olan kadına şiddet ve çocuk istismarı olayına tepkisiz kalamadık. Madde bağımlılığı oyunumuzdaki gibi yine sesimizi halktan biri olarak sokaklarda duyurmak istedik.” Öte yandan oyunun sonunda sokak tiyatrosunu izleyen kadınlara karanfil dağıtılarak Kadınlar Günü kutlandı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri