KADIN EMEK PAZARI AÇILDI

Gündem 15 Ağustos 2018 12:51
Videoyu Aç KADIN EMEK PAZARI AÇILDI
A
a

Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri “Üreten Kadınlar Emek Pazarı” projesini nihayet hayata geçirdi. Geçmişi 18 yıl öncesine dayanan ve o gün bugündür Düzceli kadınların açılması için kapı kapı dolaşıp destek aradığı pazar projesi, Düzce Belediyesi’nin yer temini ile gerçeğe dönüştü. Cumhuriyet Mahallesi Semt Pazarı’nda gerçekleştirilen Üreten Kadınlar Emek Pazarı açılışına AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da katıldı.

Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri kadınların üretim gücüne katılması ve ekonomik yaşamda yer alması amacıyla çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Yerel ürünlerin daha fazla kişiye ulaşması ve el emeği çalışmaların kazanca dönüştürülmesi amacıyla kadınlara desteğini sürdüren meclis üyeleri son olarak 18 yıldır gündemde olan “Üreten Kadınlar Emek Pazarı”nı hayata geçirdi. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Düzce Belediyesi Katlı Pazaryeri ve Aile Yaşam Merkezi’nde kurulan pazarın açılışı AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ile eşi Nursel Ay, AK Parti Düzce Kadın Kolları Başkanı Güler Güneş ve kent konseyi kadın meclisi üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Düzce’nin gözbebeği haline getireceğiz”
Açılışın ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, şu ifadelere yer verdi: “Kadın emeğinin değerlendirilmesi ve kırsal kalkınmada kadının bu dönem çalışmalarımızın başında olacağını ifade etmiştik. Burada da uzun yıllardır uğraş veren, tırnaklarıyla çalışan kadınlar var. Böyle bir pazar ihtiyacı bize ifade edilmişti. Ayrıca parti olarak çıkarttığımız kararla kadınların evlerinde ürettikleri ürünler gelir vergisinde muaf tutuluyor. Hem kendi emeklerini sergileyebilecekleri, hem de üretebilecekleri bir sergi olsun istedik. Bu pazaryeri belediyemizin önemli bir projesi ve Sayın Başkanımız bu konuya çok sıcak baktı. Bundan sonra Çarşamba günleri Düzce’nin bir pazaryeri var. kadın emeğini değerlendirme pazarı ve burası daha da dolacak. Bayramdan sonra inşallah bu pazarı Düzce’nin gözbebeği haline getireceğiz.”

Burası çok yoğun olacak”
Başkan Dursun Ay da yaptığı konuşmada, “Hanım kardeşlerimizin el emeğini burada sergilemekten biz de mutluluk duyduk. Burayı biliyorsunuz sadece pazar günleri pazarcılarımız açıyordu. Öbür günler aktif olmuyordu. Dolayısıyla hanım kardeşlerimiz burayı canlandıracak. Buraya çok kalabalık gelecek. Bildiğiniz gibi Melensu Park’ta bir yoğunluğumuz var. Burada da aynı yoğunluğu elde edeceğimizi düşünüyorum. Elde ettikleri ürünleri burada sergileyecekler. İnşallah burada satabilecekleri ürünleri yetiştirebilirler çünkü burası çok yoğun olacak. Ben kendilerine bol kazançlar temenni ediyorum.” dedi.

Düzce’nin yöresel ürünlerini tanıtmaya başladık”
Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri Ulviye Dikman, Pakize Sadık ve Ayfer Yüksel de yaptıkları açıklamalarda şöyle konuştu:“Biz çok büyük bir yüreğiz. Bir kadın değil bin kadınız. Çok mutluyuz, çok gururluyuz. Bugün bir başladık yarın bin olacağız. Ondan sonra da binler olacağız. Az başladık, çok olduk, çoğaldık, çok çok olduk. Umudumuz gelişti, dallarımız yeşerdi. Burası, 18 yıllık azmin ve umudun bir çalışması oldu. Biz depremden sonra hep önem verdik ve bugünü bekledik. Sayın vekilimize ve sayın başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bütün emekçi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyoruz. Bu emeğin arkasından tüm Düzceli kadın arkadaşlar tutsun diye de temenni ediyorum. Hayırlı ve mutlu bir gün. Sayın vekilimiz Ayşe Keşir’in ivedilik ve çözüm odaklı çalışması sonucunda bunu yapmayı başardık. Burayı bize sağlayan değerli Başkan Dursun Ay ve eşine hep birlikte bu pazarda kadınların ekonomik anlamda güçlenmesi adına bir başlangıç başladı. Bundan sonra daha coşkulu, daha güzel çalışmaların olacağına inanıyoruz. Düzce’nin yöresel ürünlerini tanıtmaya başladık.”

Düzceli hanım kardeşlerimize güveniyorum”
Başkan Ay’ın eşi Nursel Ay da şunları kaydetti: “Çalışkan, azimli, istekli kadınlarımızın yanında olmak çok güzel bir duygu. Bu konuyla ilgili Ulviye Hanım ve Selma Hanım çok gayret ettiler. Sonunda güzel bir adım atıldı. Bunun çok daha gelişeceğine, büyüyeceğine ve diğer illerden buraya turlar düzenleneceğine ben inanıyorum. Düzceli hanım kardeşlerimize güveniyorum.”Konuşmaların ardından açılan pazar gezilirken Cumhuriyet Mahallesi Katlı Pazaryeri ve Aile Yaşam Merkezi’nde açılan “Üreten Kadınlar Emek Pazarı” her Çarşamba günü sabah 08.00’dan akşam 20.00’a kadar ve aynı zamanda pazar günleri de hizmet verecek.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri