KÂBUS BÜYÜMEDEN AŞI OLALIM

Sağlık 2 Ağustos 2021 14:48
Videoyu Aç KÂBUS BÜYÜMEDEN AŞI OLALIM
A
a

Yeni tip koronavirüs kâbusu, 20 binin üzerinde seyreden vaka sayıları nedeniyle kendisini yeniden hissettirirken salgında dördüncü dalga uyarıları peş peşe gelmeye devam ediyor. Düzce il genelinde sırası gelmesine rağmen aşı olmayan 100 bin kişi bulunurken Düzce Valisi Cevdet Atay’ın gayretleriyle başlatılan aşı seferberliği kapsamında aşı isteyenlerin ayağına kadar gidiyor. Vali Atay’ın talimatıyla mobil aşı ekipleri köy köy gezerken 16 aylık salgın sürecinde ağır yara alan esnaf da normalleşmenin üzerinden henüz bir ay geçmişken kendilerini uçuruma sürükleyecek yeniden bir kısıtlama dönemi daha yaşamak için vatandaşları aşı olmaya davet ediyor.

COVİD-19 salgınında 1 Temmuz itibariyle başlayan tam normalleşmenin üzerinden henüz bir ay geçmesine rağmen artan vaka ve vefat sayıları nedeniyle dördüncü dalga kâbusu ihtimali günden güne güçleniyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak bu dönemde de büyük önem taşırken asıl mücadelenin ise aşılamayla verilmesi gerekiyor. Sırası gelmesine karşın henüz 100 bine yakın kişini tek doz bile aşı olmadığı Düzce’de Vali Cevdet Atay’ın gayretleriyle başlatılan aşılama seferberliği köy köy, mahalle mahalle devam ederken isteyen vatandaşların aşı ekipleri evlerine kadar gönderilerek aşı olma imkânı sunuluyor.
BÖYLE DEVAM EDERSE KISITLAMALAR AN MESELESİ…
Büyük bir kısmı kısıtlamalarla geçen 16 aylık acı salgın tecrübesinin geride kalması için, vatandaşların kendileri, sevdikleri ve toplum için aşılarını yaptırmaları gerekiyor.  Durumun böyle devam etmesiyse şehirlerarası seyahat kısıtlamasından sokağa çıkma yasaklarına, düğün törenlerini ertelenmesinden restoran ve kafelerin kapatılmasına kadar sosyal yaşamı felç eden birçok tedbir kararının geriye dönmemesi an meselesi olduğu anlamına geliyor. Hastanelerin önünde COVİD-19 şüphesiyle test olmak için bekleyenlerin neden olduğu uzun kuyrukların yeniden oluşmamasının yolu aşı kuyruklarından geçiyor. Uzmanlar olası enfekte durumundaysa aşılı kişilerin hastalığı daha hafif atlattığının da altını çiziyor.
GAYRETLERLE YÜZDE 64.8
Aşı seferberliği 150 sabit nokta ile gezici ekiplerle il genelinde devam ederken Düzce’de en az bir kez aşılanların sayısıysa 197 bine yükseldi. Düzce’de Vali Atay’ın talimatıyla yürütülen süreç sayesinde aşılama oranı yüzde 64.8’e kadar ulaştı. Ancak toplum bağışıklığının kazanılabilmesi için bu oranın kısa bir süre içerisinde yüzde 70’in üzerine çıkarılması şart.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri