İŞTEN ÇIKARTILANLAR İÇİN EYLEM YAPTILAR

Gündem 21 Mart 2019 14:56
Videoyu Aç İŞTEN ÇIKARTILANLAR İÇİN EYLEM YAPTILAR
A
a

Kristal-İş Sendikası üyeleri bir süre önce çalıştıkları fabrikadan çıkartılan işçilere destek olmak için bir araya geldi. Anıtpark Meydanı’nda gerçekleştirdikleri eylemle seslerini duyuran üyeler, sendikanın yasal bir hak olduğuna dikkat çekerken, Sendika Başkanı Bilal Çetintaş, ‘İşten çıkartılan işçilerin tek istekleri evlerine huzurlu gidip gelebilmekti’ dedi.

Düzce Cam isimli firmada çalışan ve geçtiğimiz günlerde işten çıkartılan işçiler için bir araya gelen Kristal-İş Sendikası başkan ve üyeleri Anıtpark Meydanı’nda eylem yaptı. Sendika Başkanı Bilal Çetintaş sendikalaşmanın bir hak olduğuna dikkat çekildi. Sendikalı üyeler, ellerindeki dövizler ve attıkları sloganlarla, işten çıkartılan arkadaşlarına destek verdi.
“60 işçi arkadaşımızın iş sözleşmesi fesih oldu”
Düzce Cam isimli firmada yaşanan sıkıntıyı anlatan Çetintaş şu şekilde konuştu: “Düzce Cam işvereni bu güne kadar, 60 işçi arkadaşımızın, sırf sağlıklı bir ortamda çalışmak 3 çeyrek ekmeğini bir çeyrek yapabilmek ve evine huzurlu gidip gelebilmek için bir sendikayı tercih ettiğinden dolayı iş sözleşmesi fesih oldu. Oysa Düzce Cam buralı değil. Ama bu fabrikadaki çalışanların neredeyse yüzde 80’i Düzceli’dir.”
 “Yasal mücadelemizi sürdüreceğiz”
Sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu hatırlatan Sendika Başkanı Bilal Çetintaş, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu sendikaya giremezsin, öteki sendikaya gir, sendikalı olamazsın şeklinde yaptığı baskılar, Anayasa’nın 118’inci maddesine göre suçtur. Kimi sözlerle 6 ay ve 1 yıl arasında, kimi baskılarla da 1 yıl ve 3 yıl arasında işverene ceza verilir. Bu konuyu da buradan açıkça belirtmek istiyorum. Biz yasal mücadelemizi sürdüreceğiz.”
 “Buraya protesto mesajları gelecek”
Küresel çapta sendikalarla dirsek temasında olduklarını da hatırlatan Başkan Çetintaş, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Eğer dışarıya mal satmak isterlerse, oradaki sendikaların müracaatlarıyla yapamazlar. Biz sendikamızla harekete geçeceğiz. Buraya protesto mesajları gelecek. Ondan sonra da nerelerde pazarları var tespit edeceğiz. Bizim işçimizin bir tek isteği var. Elbette ki çalışacağız. Evimize ekmek götürmekten yanayız. Ama bizim örgütlü sendikamıza kavuşmaya engel olmayın.”
 “Sonuna kadar bu savaşı vereceğiz”
Sendikanın Düzce Temsilcisi Kayhan Akpınar ise olaya ilişkin olarak şu ifadelerde bulundu: “Biz Yargıtay’dan onaylı olarak yetki aldığımız halde, Düzce Cam İşvereni, işçilerimizi işten çıkartıyor. İçeride olan üye arkadaşlarımızın bazıları da çağrılıp, sendikadan istifa etmemeleri durumunda işten çıkartma tehdidinden bulundular. Bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Sonuna kadar bu savaşı vereceğiz. Yetkimizi aldık zaten. Bu işin sonu bizim için hayır olacak.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri