İŞTE YENİ DÖNEMİN YOL HARİTASI

Gündem 22 Haziran 2021 11:13
Videoyu Aç İŞTE YENİ DÖNEMİN YOL HARİTASI
A
a

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadelede önümüzdeki dönem için büyük önem taşıyan Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme süreci için alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, Türkiye'de 1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının kaldırıldığını duyurdu.

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadelede önümüzdeki dönem için büyük önem taşıyan Kabine Toplantısı sona erdi. Yeni normalleşme adımları için gözlerin çevrildiği Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı yaklaşık 3,5 saat sürdü. 
Toplantının ana gündem maddesi salgın süreci ve aşı seferberliği olurken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, son durum ile ilgili kabine üyelerine sunum yaparak Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarını iletti.
Önemli toplantının ardından alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameralar karşısında açıkladı.
"TÜRKİYE DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI"
Salgın döneminde Türkiye'nin dünyada parlayan yıldız olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye sağlık hizmetlerinden gıda zincirinin devamlılığına, kamu güvenliği ve sosyal dayanışmada salgın döneminin dünyanın parlayan yıldızı olmuştur. Kısıtlamaları, üretim ve istihdam üzerinde olumsuz etki yapamayacak şekilde uyguladık. Sanayi üretimimiz yükselişini sürdürüyor. Yüksek teknoloji ürünleri üretimindeki artış ayrıca sevindiricidir. Ülkemizi yüksek teknoloji ürünlerinin pazarı değil, üreticisi yapma yolunda adım adım ilerliyoruz. Salgın ve kuraklık nedeniyle hububat, et, süt yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz. Toprak Mahsülleri Ofisi'ni devreye sokacağız." dedi.
HEDEF BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE 18 YAŞA İNMEK
Turizm sektöründe de desteklerin devam edeceği müjdesini veren Erdoğan, "Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz. Aşılamada dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldık. Haziran ayıyla birlikte Türkiye'nin bu cendereden kurtarabilmesi için ne gerekiyorsa yaptık yapacağız. Hamdolsun oldukça iyi yere geldik. Bugün itibariyle 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son 1 haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız. Türkiye'nin salgın krizini en az sıkıntıyla ilk atlatan ülkelerden biri olmasını sağlamak istiyoruz. Virüsün yeni varyantları sebebiyle dünyadaki sıkıntılar bir miktar devam edecek olsa da Türkiye bu süreci başarıyla geride bırakacaktır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıktıkça üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur. Bugünkü toplantımızda önümüzdeki dönemde uygulamaya geçireceğimiz hususların istişaresini yaptık."
İŞTE ALINAN YENİ KARARLAR
• Sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırıyoruz
• Müzik ile ilgili sınırlamayı da 24.00'e çekiyoruz.
• Şehirlerarası seyahat ile şehir için toplu taşımada sınırlamalar kaldırılıyor.
• Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesaiye geçiliyor. Alınan tüm bu kararlar 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak.
• Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı salgın yönetimi, çalışma rehberlerine uyulması takip edilecektir. HES kodu sürdürülecektir.        Konuyla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri