İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ENDİŞELİ: BİNALAR MUTLAKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Gündem 12 Kasım 2020 16:54
Videoyu Aç İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ENDİŞELİ: BİNALAR MUTLAKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
A
a

Düzce Depremzedeler Derneği Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 21. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Aradan geçen yıllarda Türkiye’de yaşanan diğer deprem felaketlerine dikkat çeken Can, “Her deprem sonrası ilk kez deprem yaşıyor ve geçmişten hiç ders almamışız gibi aynı bina yapım hatalarını konuşuyoruz.” ifadesini kullandı. Can ayrıca “Deprem nedeniyle toplanan vergiler nerede?” diye sordu. İnşaat Mühendisleri Odası Düzce Temsilcisi Ayşe Emiroğlu da mevcut yapı stoğunun mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Düzce Depremzedeler Derneği Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen ve 782 vatandaşın hayatını kaybettiği Düzce Depremi’nin 21. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Can, Düzce’nin deprem güvenliği açısından temel olarak halletmesi gereken sorunları şu şekilde sıraladı: “Her iki depremde en çok hasar alan alanın Düzce merkez olması sebebiyle deprem öncesi yapılan ve halen ayakta kalan binaların envanterinin yapılarak riskli olan yapılarla ilgili gereken tedbirlerin alınması, Düzce’nin yerleşime açılmış alanlarının yapılaşma açısından risklerinin tespiti açısından mikro bölgelendirme haritalarının yapılması, konutlaşmanın Düzce’nin kuzeyinde olması hedeflerine uygun olarak verimli tarım arazilerinin bulunduğu Güney köylerine doğru inen yapılaşmanın durdurulması tarım arazilerinin korunmasına yönelik planlama yapılması, dere yataklarına bina yapılmasından vazgeçilmesi ve verimli tarım arazilerinin üzerine bina yapmanın cazip hale getirilmekten vazgeçilmesi, üniversite yerleşkesi çevresinde oluşan yeterli zemin incelemesi yapılıp yapılmadığını yeterli mühendislik ve yapı denetimi hizmeti alıp almadığını bilemediğimiz yüksek katlı yapılaşmaya son verilmesi gerekmektedir. Yapı denetim firmalarının çok sıkı denetlenmesi gerekmektedir.”
Can açıklamasına şöyle devam etti: “Yerleşime uygun olmayan bataklıklara alüvyon zeminlere dere yataklarına yapılmış binalar, doğru projelendirilmeyen binalar, yapı denetim hizmeti almamış binalar, imar aflarından faydalanan binalar, demirinden çimentosundan çalınan binalar, projesiz tadilatlar vb. diye sıralanan bina yıkılma sebepleri konuşmaktan yorulduk. Bina yıkılma sebepleri aynı, alınması gereken önlemler aynı. İnsan şöyle bir bakınca bunca yaşanan acıya rağmen hiç mi ders alınmaz diyor. Her depremde aynı hatalar ve can kayıplarını gören vatandaşta aynı soruları soruyor; deprem nedeniyle toplanan vergiler nerede?”
İnşaat mühendisleri: Mevcut yapı stoğunun en kısa zamanda gözden geçirilmeli
İnşaat Mühendisleri Odası Düzce Temsilcisi Ayşe Emiroğlu 12 Kasım mesajı yayımladı. Emrioğlu, “Depremle yaşamayı önlemleri alarak başarabiliriz. Bütün yaşanan depremler göstermiştir ki kentlerimizin sağlıklı, dengeli ve güvenli yapılardan oluşması için hukuki, teknik  sorunların idareler ve meslek odalarının işbirliği ile çözülmeğe çalışılması, tekniğin ve mühendisliğin gereklerinin yerine getirilmesi şarttır. Ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılara hiçbir teknik inceleme yapılmadan deprem güvenliği yapı sahibinin beyanına ve sorumluluğuna bırakılarak insanlarımızın bu yapılarda yaşamalarına göz yummamız gerekiyor. Deprem tekrarlanma süresi ne kadar uzun olursa yıkıcılığı o kadar yüksek olmaktadır. Yaşanarak, araştırılarak tespit edilen bu özelliklere göre yönetmelikler ve önlemler değişikliğe uğramaktadır. Her sene yeni bir depreme biraz daha yaklaşıyoruz. Mevcut yapı stoğumuzun en kısa zamanda gözden geçirilip, onarılması ve güçlendirilmesi, güçlendirilmesi mümkün olmayan ya da güçlendirilmesi ekonomik olmayan yapıların zaman geçirmeden yıkılması ve yapı sahiplerine bu konuda devlet desteği sağlanmalıdır. Yeni yapılacak binaların bilim, teknik ve mühendisliğin ortaya koyduğu ilkeler dikkate alınarak, tasarımdan üretim sonuna kadar tüm aşamasında denetiminin çok iyi yapılması önceliğimiz olmalı. 12 Kasım 1999 Düzce Depreminde yaşamını yitiren hemşehrilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri