İLK 72 SAAT ÇOK ÖNEMLİ!

Gündem 26 Aralık 2018 12:52
Videoyu Aç İLK 72 SAAT ÇOK ÖNEMLİ!
A
a

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin düzenlediği “Çocuk İhmal ve İstismarına Karşı Farkındalık Konferansı”nda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bora Büken, bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. İstismar ve ihmalin, evde, kreş, okul, yetiştirme yurtları, iş yerleri, cezaevi ve hastane gibi benzeri yerlerde olabileceğini belirten Büken, ayrıca çocuk istismarı ve ihmalinde belirleme ve bildirimde ilk 72 saatin önemine dikkat çekti.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Prof. Dr. Bora Büken, “Çocuk İstismarı ve İhmali Kurumalar Arası Koordinasyon ve Korumada Öğretmenin Rolü” başlıklı sunumunda geleceğin öğretmenlerini ihmal ve istismarlara karşı uyardı. Bütün toplumlarda anne babaların isteklerinin; eğitimcilerin çabaları ile çocuklarının zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir biçimde büyümesi, topluma yararlı ve bağımsız bir yetişkin olması yönünde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bora Büken, eğitimcilerin ve diğer kamu çalışanlarının çevrelerine biraz daha sorumluluk ve farkındalık bilinciyle bakmaları gerektiğini vurguladı.
İhmalde gereken ilgiyi göstermeme, boşlama, savsaklama, savsama ve önem vermeme gibi eylemlerin yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Bora Büken, istismarda ise; işletme, yararlanma, birinin iyi niyetini kötüye kullanma ve sömürme gibi duygu ve düşüncelerin yer aldığını belirtti.
Türkiye’de çocuğa yönelik koruma kanunlarının olduğunu katılımcılarla paylaşan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bora Büken, bu kanunları uygulayabilmek için herkesin çevresindeki olaylara karşı biraz daha duyarlı davranması gerektiğine işaret etti.
Çocuk istismarı ve ihmalinde belirleme ve bildirimde ilk 72 saatin önemine değinen Prof. Dr. Büken, bu zaman içerisinde bulgulardaki hata payının çok az olduğunu dolayısıyla da kesin delil olarak kullanılabileceğini vurguladı. Adli karar alırken kıskançlık ya da herhangi bir rekabetten kaynaklanan iftiralara karşı karar alıcıların son derece titiz davranması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Bora Büken, katılımcılara göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Program sonunda Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fidan Özbey, Prof. Dr. Bora Büken’e teşekkür belgesi takdim etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri