İKİNCİSİ DE 'BETON YIĞINI' OLMASIN!

Gündem 4 Şubat 2018 12:05
Videoyu Aç İKİNCİSİ DE 'BETON YIĞINI' OLMASIN!
A
a

Türkiye'de son dönemde "Planlı büyüme" konusu yeniden tartışmaya açıldı. Özellikle belediyeler tarafından imara yönelik atılan bazı adımlar, "Kentlerin geleceği korunmuyor!" eleştirileri alırken, gözler Düzce'nin göbeğinde hayata geçirilecek 2. Kentsel Dönüşüm Projesi'ne çevrildi. Akıllarda tek soru var: "İlk dönüşümün adresi olan Camikebir Mahallesi'nde olduğu gibi şehrin ortasında yine beton yığını mı olacak yoksa halkın nefes alacağı yeşili bol bir alan mı oluşturulacak?"

Tek daire satılamadı!
Düzce Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde Camikebir Mahallesi'nda uygulanan Düzce'nin ilk kentsel dönüşüm projesi hem ortaya çıkan yapılaşma hem de uçuk fiyatlı konutların elde kalmasıyla tam bir hüsrana neden oldu. Şehrin tam orta yerinde yükselen onlarca bina yerine söz konusu alanın 'Yeşil alan" olarak değerlendirilmesi çağrılarına kulak tıkandı. 'Konut satışı' odaklı projenin üzerinden geçen 3 yılda tek bir daire bile satamayan Düzce Belediyesi, çareyi son meclis toplantısında yüzde 10 indirimi gitmekte buldu.

Bekleneni vermedi
Yıllarca Düzce'nin göbeğinde çirkin bir görüntüye sahne olan Camikebir'deki düzensiz yapılaşmanın kaldırılmasına imkan tanıyan ve kent imarına yeni bir soluk getirmesi umut edilen dönüşüm bugün sadece satılamayan konutlar olarak hafızalara kazındı.

Umutlar 2. dönüşümde...
Düzce için bekleneni veremeyen ilk deneyimden sonra şimdi hazırlıkları süren 2. kentsel dönüşüm projesi kentin geleceği için büyük önem teşkil ediyor. Eski Sanayi Çarşısı mevkiinde uygulanacak 2. Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yine konut yığını yerine park ve yeşil alanlar gibi sosyal donatıların ağırlıkta olması bekleniyor.

"Her boş alana bina, şehirlerin geleceğine zarar veriyor"
Planlı büyümenin giderek önem kazandığı günümüzde yapılaşmada 'Yeşil alan' gerekliliğinin göz önünde bulundurulmasını isteyen kesimler, şehrin beton yığınları ile doldurulmasına artık 'Dur' denmesi için yerel yönetimlere çağrıda bulunuyor. Boş bulunan her yeşil alanının, tarım alanının, parkların, meydanların binalarla doldurulmasının şehirlerin geleceğine zarar vermekten başka bir işe yaramadığı mesajı veriliyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri