İKİ DERNEK İKİ FARKLI GÖRÜŞ

Gündem 16 Eylül 2018 17:33
Videoyu Aç İKİ DERNEK İKİ FARKLI GÖRÜŞ
A
a

Yönetmelik değişikliğiyle ‘Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır’ maddesinin yürürlükten kaldırılması sonrası patlak veren ‘Karma eğitim’ tartışmaları devam ediyor. Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şube Başkan Yardımcısı Lütfi Ak, yapılan uygulamanın yanlış olduğunu savunurken, Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Düzce Şube Başkanı Şafak Duman, Türkiye'de ideolojik bir dayatma olduğunu savunarak karma eğitimin kaldırılmasını talep etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesi yürürlükten kaldırıldı. Bu durum “Karma eğitim” tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı. Kimi sendika ve dernekler kaldırılmaması gerektiği yönünde görüş bildirirken, kimi ise kaldırılması gerektiğini savundu.

Karşı olduğumuz, karşı durduğumuz, karşı duracağımız bilinmelidir”
Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkan Yardımcısı Lütfi Ak, dernek üyeleriyle birlikte yaptığı açıklamada, karma eğitimin kaldırılmaması gerektiğini savundu.Ak, açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, laik demokratik hukuk devletidir. Devletin temeli dini esaslara değil ilmi esaslara dayanır. Tabiidir ki, eğitimi de gücünü ilmi esaslardan alır. Bu devlet ilmi bilgilerle donanmış okuyan, düşünen, fikir üreten, laikliği benimseyen vatandaşlar ister. İşte bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli eğitim temel kanunu vardır. Sözü edilen kanunun 15. maddesi okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır demektedir. Yapılan bu değişiklik laik eğitime vurulan darbedir. Modern eğitimin, akılcı eğitimin, bilimsel eğitimin alnına sürülen kara bir lekedir. Bu değişiklik AKP iktidarının akılcı, ilmi merkezli eğitime yaptığı yeni bir saldırıdır. Karma eğitim ilim merkezli Türk Milli eğitiminin olmazsa olmazıdır. Karma eğitimin sonlandırılması gerici yobaz bir eğitimin topluma sunulmasıdır, kabul etmiyoruz karşı olduğumuz, karşı durduğumuz, karşı duracağımız bilinmelidir.”

ÖĞDER: Karma eğitim kaldırılmalı
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Düzce Şube Başkanı Şafak Duman, 17 Eylül’de başlayacak 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu ve dernek olarak taleplerini sıraladı.Öğretmeninden öğrencisine, velisinden servis şoförüne, kırtasiyecisinden kantincisine toplumun yüzde 95’ini ilgilendiren 2018-2019 eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını temenni ederek açıklamasına başlayan Duman, özetle şu görüşlere yer verdi: “Yeni bir bakan ve yeni söylemlerle, yepyeni ümitlerle girdiğimiz bu dönemin eğitimdeki problemlerin çözüm yılı olmasını diliyor, hayal kırıklıkları yaşamak istemiyoruz. “Bilgelik merkezli” ve “alan tecrübesi merkezli” eğitim politikalarına geçilmeli, Türkiye adına özgün bir model geliştirilmelidir. Batıdan aktarma model ve yaklaşımlarla eğitim sorunlarımızı çözmeye çalışmanın, yeni sorunlar getirdiğini artık görmeliyiz.”

Darwin Teorisi ders kitaplarından arındırılmalı”

Eğitimde tespit ettikleri sorunlara yönelik önerilerini ise şöyle sıraladı:

“- Darwin Teorisi’nin ruh ve felsefesi ders kitaplarından arındırılmalıdır.

- Türkiye'de ideolojik bir dayatma olan karma eğitim kaldırılmalıdır ya da tek cinsiyete dayalı eğitim öğretim görmek isteyenlere alternatifler sunulmalı isteğe bağlı hale getirilmelidir.

- Temel Eğitim, Orta Öğretim ayrımı yapılmadan tüm eğitim kurumlarına yeterli miktarda ödenek verilmelidir.

- Meslek liselerine ciddi ve nitelikli yönlendirme yapılmalıdır.

- Öğretmenlere verilmesi vadedilen 3600 ek gösterge en kısa süre içinde uygulamaya konulmalıdır.

- Eğitimciler için kılık kıyafet serbestisi getirilmelidir.

- Nitelikli öğretmen yetiştirmek için Milli Eğitim Akademisi kurulmalıdır.

- Öğrenci servislerinin denetlenmesindeki hassasiyeti önemsiyoruz.

- Okulların fiziki problemlerinin çözülmesinde daha hassas, planlı ve adil olunması gerektiğini, yaz aylarında bu ihtiyaçların giderilmesi gerektiğini savunuyoruz.”

 

1000
icon
YİĞİT 15 Ekim 2018 15:34

şafak duman tanıdığım iyi bir eğitimcidir. söylediklerine itiraz etmek mümkün değil

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri