II. KALİTE VE STANDARDİZASYON ÇALIŞTAYI DÜ, GELENEKSEL TIBBIN KALESİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Gündem 22 Ekim 2018 13:29
Videoyu Aç II. KALİTE VE STANDARDİZASYON ÇALIŞTAYI DÜ, GELENEKSEL TIBBIN KALESİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR
A
a

Düzce Üniversitesi (DÜ) ve Aksuvital Doğal Ürünler Gıda San. ve Tic. A.Ş. iş birliğiyle “Geleneksel Tıp Uygulamalarında Kalite ve Standardizasyon Çalıştayı”nın ikincisi düzenlendi.

Düzce Üniversitesi’nde 3 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen birinci çalıştay sonucunda oluşturulan taslakların değerlendirilmesi ve yeni fikirler geliştirilmesi amacıyla İstanbul Wow Airport Hotel’de düzenlenen 2. Geleneksel Tıp Uygulamalarında Kalite ve Standardizasyon Çalıştayı’na, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, T.C. Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, TİTCK Bitkisel ve Destek Ürünleri Daire Başkanı Eczacı F. Handan Çelikel, Aksuvital Doğal Ürünler Gıda San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu, Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş ve çok sayıda akademisyen ile firma yetkilileri katıldı.
KALİTE KURULU PLATFORMU
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren DÜ Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, geleneksel tıpta kalite ve standartları belirlemeye çalıştıklarını söyleyerek, akademisyenler ve dernekler üstü, özerk bir kalite kurulu platformu oluşturmak istediklerini ifade etti.
Düzce Üniversitesi’nin standartları oluşturmak için çalışmalara başladığında, merdiven altı üretim yapanlarla bu işi hakkıyla temiz ve dürüst yapan firmaları birbirinden farklı kılacak oluşumu sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Uğraş, tüm dünyanın geleneksel tıpla ilgili çalışmalar yaptığını ve ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın girişimleriyle 2014 yılından itibaren bu alanda çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.
 
Geleneksel tıp alanında merdiven altı üretim yapan firmaların reklam ve söylemlerle insanları kandırmaya çalıştığını vurgulayan Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, bilim insanları olarak akademisyenlerin ve hekimlerin bu alanda daha etkin rol almaları gerektiğinin altını çizdi.
Geleneksel tıp uygulamalarında hammadde üretiminden klinik aşamasına kadar her aşamada çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Prof. Dr. Uğraş, uluslararası kalite kuruluşlarının bazı alanlarda önceden yola çıkarak kendi standartlarını oluşturduklarını belirterek geleneksel tıpta da ülke olarak kendi standartlarımızı oluşturmamız gerektiğine dikkati çekti.
 
Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Aksuvital Doğal Ürünler Gıda San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu; firmalarının 30 yıldır bu işin içerisinde olduğunu belirterek, bu sektörde belirli bir standardizasyonun olmadığını ve bu alanda üretim yapan firmalar arasında haksız rekabetin oluşmaması için de belirli standartların oluşturulması gerektiğini vurguladı.
 
HEDEF; BİLİNÇLİ TÜKETİCİ
TİTCK Bitkisel ve Destek Ürünleri Daire Başkanı Eczacı F. Handan Çelikel ise yaptığı konuşmasında; geleneksel tıp alanında farkındalığın artırılması ve ürünlerin bilinçli bir şekilde kullanılması için yürüttükleri çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Çelikel, bilinçli bir tüketici oluşturmayı hedeflediklerini de belirtti.
 
Programda konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı; çalıştay da bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, bu alanda yapılacak olan çalışmaların önünü açtıklarını, ancak gösterilecek ilerleme ve gelişmelerin üniversiteler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekti.
DÜ, STRATEJİK NOKTAYA ULAŞTI
Geleneksel ve tamamlayıcı tıpta hızlı bir ilerleme kaydedildiğini belirten Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2014-2023 yılı için belirlenen stratejik noktaya, Düzce Üniversitesi’nin ulaştığını ifade etti.
 
Geleneksel tıp alanında üniversite düzeyinde yürütülen çalışmaların dünyada sadece ülkemizde yapıldığını söyleyen Dr. Kalaycı, üniversitelerimizin geleneksel tıp alanında verdikleri eğitimlerle dünyada ilk sırada yer aldıklarını dillendirdi. Bu alanda ülkemizin oldukça iyi bir konumda olduğunu katılımcılarla paylaşan Kalaycı, 2015’ten günümüze kadar olan süreçte Başkanlık olarak, 8582 sertifika tescili yaptıklarını sözlerine ekledi.
T.C. Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı olarak yaptıkları çalışmalar ve eğitimler hakkında katılımcıları bilgilendiren Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, çalıştayın ülkemiz ve herkes için yararlı olması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.
 
Çalıştayın son açılış konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çalıştaya gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  
 
Üniversite olarak sağlık konusunda ihtisaslaşmayı seçtikleri günden itibaren geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında ihtiyaç olduğunu ve bu alanda ilerlenmesi gerektiğini kararlaştırdıklarını belirten Rektör Çakar, bu projenin bir kalkınma misyonu olduğunu vurguladı. Demircan Çakar, şehirde yapılan tıbbi bitki üretimine Düzceli tarım üreticilerinin ilgi duyduğunu ve Düzce Üniversitesi bilgisi dahilinde üretim yapmak istediklerini de ifade etti.
“KAPSAMLI ÇALIŞMALARIMIZ VAR”
İhtisaslaşma alanında iyi bir yolda olduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Bugün Doğal ve Kozmetik Ürünler Doktora Programımızla, yaklaşık bin dönüme yakın bölgedeki ekili alanımızla, 20’ye yakın ruhsat başvurusu yapılmak üzere hazırlanmış olan ‘Melenis’ ve ‘Dulife’ markalı ürünlerimizle, kremlerimizle, yağlarımızla, akredite laboratuvarımızla gelişmemizi sağlayacak ve bütün sacayaklarımızı oluşturacak şekilde kendimizi geleceğe hazırlıyoruz. Tabi geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın bizim için pek çok boyutu var. Ürün yetiştiriciliğinden Ar-Ge’sine kadar, tıbbı mantar yetiştiriciliğinden apiterapi ve arı ürünlerine kadar oldukça kapsamlı bir çalışmamız var.” şeklinde konuştu.
Çalıştay da ayrıca oluşturulan gruplar tarafından “Uygulamalar”, “Tıbbi ve Aromatik Bitki”, “Fitoterapi”, “Apiterapi” ve “Aromaterapi” konularında, geleneksel tıp uygulamalarında kalite ve standardizasyonun belirlenmesi için bilimsel tartışmalar gerçekleştirdi.
 
Çalıştay, 3 oturumun ardından sonuç raporunun okunması ve değerlendirilmesiyle sona erdi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri