İHMAL EDİLİRSE SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Gündem 6 Haziran 2018 12:00
Videoyu Aç İHMAL EDİLİRSE SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR
A
a

Klimalarda yanlış kullanım ve ihmal edilen periyodik bakım enerji tüketimini yükseltmekle birlikte sağlığı da tehdit ediyor. Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği’nden yaz aylarında elektrik tüketimini yoğun şekilde arttıran klimalarda enerji verimliliği üzerine önemli tavsiyeleri geldi. İşte klima alırken ve kullanırken enerji tüketimi açısından dikkat edilmesi gereken hususlar…

Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Öveç, havaların ısınması ile birlikte yoğun şekilde kullanılacak olan klimalarda enerji verimliliği konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Öveç yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de elektrik enerjisi tüketiminin yaz aylarında rekor kırdığını ve bu durumun enerji güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, şunları kaydetti: “Yaz dönemlerinde klima kullanımının elektrik tüketimi artışındaki etkisi büyüktür. Yatırım ve işletme maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, yanlış kullanımı ve periyodik bakımlarının ihmal edilmesi enerji tüketimimizi arttıracağı gibi sağlığımızı da tehdit edecektir. Bu sebeple, tercihen klimaya ihtiyaç duyulmayacak pasif önlemler alınması için;
1-) Bina yalıtımı
2-) Binanın güneş almasını sınırlayıcı önlemler (Güneş siperi, gölgelik, bina çevresinin ağaçlandırılması)
3-) Bina mimarisinin doğal havalandırma uygun tasarlanması öncelikli olmalıdır. Gece hava sıcaklığı nispeten düşük olacağından toplu yaşam alanları gece boyunca kapalı tutulmayıp, havalandırılmalıdır.Enerji maliyetlerinin devamlı arttığı, tasarruf tedbirlerinin alındığı günümüzde mevcut klimaların verimli çalışmasını ve doğru işletilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki konulara mutlak önem gösterilmelidir.
1-) Klima alımında, klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uygun bir şekilde seçilen ve montajı gerçekleştirilen sistemler; cihazların yüksek verimle uzun yıllar boyunca çalışmasına, mahal içinde bulunan insanların konforlu hissetmesine, yapıda herhangi bir problem yaşanmamasına, cihazların kesintisiz bir şekilde işletilmesine vb. olumlu geri dönüşlere olanak sağlamaktadır.
2-) Enerji verimliliği yüksek ürünler tercih edilmelidir.
3-) Dış ortama çıkılmaksızın günlük 9-10 saat klimalı ortamda bulunanlar için sıcaklık set değeri yaz ayları için 24-26 °C olmalıdır. Ancak evsel ve dış ortama giriş çıkışların yoğun olduğu mahallerde ise dış ortam sıcaklığından 6-9 °C düşük olacak şekilde ayarlanmalıdır. Fazladan düşük ayarlanan her 1 derece için elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 10 artacağı unutulmamalıdır.
4-) Klimaların periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Bakım sayesinde cihazların enerji tüketimini azaltacağımız gibi, kullanım ömrünü de uzatmış olacağız. Olası problemler önceden tespit edilerek cihazdan kesintisiz yararlanma imkanımız olacaktır. Ayrıca filtreler üzerinde biriken zararlı mikroorganizmaların, kirli havanın ve toz parçacıklarının ortamdan uzaklaştırılması sağlanacaktır. Bu amaçla bakım kapsamında; iç ve dış ünite serpantin temizlikleri, filtre temizlikleri, su gideri kontrolü, akım ve basınç kontrolü, kablo ve soket kontrolü, var ise bozulmuş boru izolasyon tamiratları, fan temizlikleri mutlaka dikkate alınmalıdır.
5-) Dış üniteler direk güneş ışığına, güçlü rüzgara, kara ve yağmura maruz kalabilecek yerlere monte edilmemelidir. Gerekiyorsa hava akımına engel olmayacak şekilde gölgelik yapılmalıdır.
6-) İç ünitenin önünde hava akımını engelleyecek eşya olmamalıdır. Isı kaynaklarının (floresan, parlak ışıklı lamba vb.) yakınına ve yüksek sıcaklığa maruz kalabilecek yerlere monte edilmemelidir.
7-) Sıcaklığın düşük nem oranının yüksek olduğu zamanlarda klima nem alma modunda çalıştırılmalıdır.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri