HIZLI TREN DÜZCE’DEN GEÇMELİ!

Gündem 19 Ekim 2018 09:33
Videoyu Aç HIZLI TREN DÜZCE’DEN GEÇMELİ!
A
a

İstanbul ve Ankara’nın ortasında bulunan, önemli sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapan, üniversite şehri olma yolunda ilerleyen ve hızla göç alan Düzce’nin Yüksek Hızlı Tren Projesi’ne dahil edilmesi talebi bu kez meclis kürsüsünde dile getirildi. Ankara-İstanbul arasını 1,5 saate indirecek olan ikinci hızlı tren projesi ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nda konuşan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, güzergah için Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze ve İstanbul  önerisinde bulundu.   Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılmasının ardından meclisteki ilk konuşmasında Düzce’nin sorunlarını tek tek sıralayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz bu kez gündemine Düzce’den geçmesi için yapılan bir çok çalışmanın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup dahi yazılan Ankara-İstanbul 2. Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’ni aldı.

“Düzce’de trafik kazalarında artış var”
“Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına” ilişkin meclise kanun teklifi sunan Yılmaz, Düzce’de ulaşım sorunlarının çözülmesine yönelik dikkat çekici bir tespit yaptı. Konuşmasında, Düzce’de trafik kazalarının had safhada yaşandığını aktaran Yılmaz öncelikli olarak şu bilgilendirmelerde bulundu: “Düzce 2 ana kentin tam ortasında yer alan, ayrıca Batı Karadeniz’in illerinden Zonguldak ve ilçelerine bağlantı noktasında olmasına rağmen çevre yollarının tamamlanmadığı bir ilimizdir. Düzce ilimizin nüfusu 380 bindir. Buna istinaden 2018 yılında ilimizde yaşanan trafik kazalarında 785 yaralanmalı kaza meydana gelmiş, bu kazalarda bin 364 vatandaşımız yaralanmış, 799 maddi hasarlı kaza olmuş ve toplamda bin 602 kaza meydana gelmiştir.”
Güzergahın Düzce’den de geçmesini talep etti
Yüksek Hızlı Tren hattının yeniden belirlenmesi talebinde bulunan Yılmaz, belirlenmesi gereken güzergahta Düzce’nin de bulunması gerektiğini kaydederek şöyle konuştu: “Trafiğin çok yoğun olduğu İstanbul-Ankara arası bir an önce iki şehir arasındaki otobana paralel olarak yapılacak YHT hattı ile birleşmeli ve bu hat Ankara- Kızılcahamam- Gerede- Bolu-Düzce- Hendek- Sakarya- İzmit- Gebze ve İstanbul olarak belirlenmelidir.”
“Öngörülen güzergahtan geçerse kendini 9 yılda amorti eder”
Belirlenmesi gereken güzergahın bölgesel çıkarlarla bakılan bir güzergah olmadığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti: “YHT’nin geçmesini istediğimiz güzergâh ülkenin en yoğun trafik akışının olduğu otoyolu rahatlatacak ayrıca ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Geçmesini istediğimiz güzergâhla ilgili ciddi çalışmalar Düzce Üniversitemizin Teknoloji Fakültesi tarafından yapılmıştır. Bu yapılan çalışmalar neticesinde yüksek hızlı tren ön görülen güzergâhtan geçerse kendisini 9 yıl gibi kısa bir süre de amorti edecek ve verimliliği planlanan hattan kat be kat üstün olacaktır. Bizim istediğimiz ulaştırma ve alt yapı bakanlığının bizim ve üniversitemizin sesine kulak vermesi ve doğru değerlendirme yapılmasıdır.”
Yılmaz son olarak bu kanun teklifinin MHP tarafından destekleneceğini de vurguladı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri