HEYECANLANDIRAN BİR BULUŞ DAHA

Gündem 8 Haziran 2022 17:09
Videoyu Aç HEYECANLANDIRAN BİR BULUŞ DAHA
A
a

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında Geç Osmanlı – Erken Cumhuriyet yapı temellerinin yanında, asimetrik pithos (pişmiş toprak küp) tespit edildi.

Düzce Belediyesi tarafından, Batı Karadeniz’in Efes’i olarak adlandırılan Prusias Ad Hypium Antik Kentinde devam eden kazı çalışmalarında her gün yeni bir eser gün yüzüne çıkıyor.  Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ’nün titizlikle takip ettiği Konuralp Antik Kenti ve antik tiyatro alanındaki kazı çalışmasında tarihi dokunun meydana çıkartılmasına yönelik yoğun mesai sarf ediliyor.
6 arkeolog ve 54 kazı personeli çalışıyor
6 arkeolog ve 54 kazı personeli olmak üzere toplam 60 personelle birlikte çalışmaların devam ettiği Antik tiyatroda 2013 yılından bu yana yapılan kazıların 10 katı Başkan Özlü döneminde gerçekleştirildi. Kazı çalışmaları boyunca Medusa kaidesi, heykel başı gibi birçok eser toprak altından çıkarıldı.
Son olarak asimetrik pithos bulundu
Kazı ekibinin antik tiyatronun üst kısmında yoğunlaştırdığı çalışmaları neticesinde son olarak Geç Osmanlı-Erken Cumhuriyet yapı temellerinin hemen yanında, muhtemelen depolama amaçlı (su ya da tahıl) kullanılan asimetrik pithos (pişmiş toprak küp) tespit edildi.
Hangi antik döneme ait olduğu bilinmiyor
Tiyatronun üst kısmında bulunan alanda çalışmalarını sürdüren ekipler, hangi döneme ait olduğunun belirlenmesi için pithosun kısa sürede çıkartılmasına yönelik çalışmalarını hassasiyetle devam ettiriyor.
 
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri