HER YIL BÜYÜK TARTIŞMA ÇIKIYOR

Gündem 8 Mayıs 2018 14:20
Videoyu Aç HER YIL BÜYÜK TARTIŞMA ÇIKIYOR
A
a

Düzce’de önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta hasat öncesi her yıl tartışma konusu olan rekolte tahmininin en sağlıklı şekilde yapılabilmesi amacıyla tüm ilgili kesimlerin katılımıyla eğitim düzenlendi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Akçakoca’da gerçekleştirilen ve üreticilere arazide uygulamalı olarak çotanak sayımının gösterildiği eğitimin kürsü konuşmalarında, farklı kurumlardan gelen rekolte tahminlerinin sektöre zarar verdiği üzerinde duruldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ilki Ordu’da gerçekleştirilen “Fındıkta Rekolte Tahmini Eğitimi”nin ikinci durağı Düzce oldu. Eğitim, Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Akçakoca’daki bir otelde düzenlendi.

Sektörle ilgili tüm paydaşlar katıldı
Düzce’nin en önemli tarımsal ürünü olan fındıkta rekolte tahmininde en doğru ve sağlıklı sonuca ulaşabilmek amacıyla sektörle ilgili tüm paydaşların katılımı ile gerçekleştirilen eğitime ayrıca İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Birim Koordinatörü Orhan Katı, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Çiğdem Bulam Köse ve çevre illerden gelen temsilciler katıldı.

Ülkemiz fındık üretiminin yüzde 11’ini Düzce’den karşılanıyor”
Eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Harun Kabaoğlu, “Fındık ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olmasının yanında ilimizin de en önemli ürünüdür. İlimizde yaklaşık 25 bin kayıtlı çiftçi ile 63 bin hektar alanda fındık tarımı yapılmaktadır. 2017 verilerine göre toplam 74 bin ton rekolte ile ülkemiz fındık üretiminin yüzde 11’ini ilimiz karşılamaktadır.” dedi.

Bilgi kirliliği oluşuyor”
Düzenlenen Fındıkta Rekolte Tahmini Eğitimi’nin öneminden bahseden İl Müdürü Harun Kabaoğlu, “Daha önceden yapılan rekolte çalışmalarında farklı kurumlar kendi rekolte tahminlerini yapıyorlardı. Bunun sonucunda da bilgi kirliliği oluşuyor ve bu durum da sektöre zarar veriyordu. Ancak bakanlığımız bu sorunun önüne geçmek amacıyla rekolte tahmininin oluşturulacak komisyon aracılığı ile tek elden yapılmasına karar verdi. Burada uzman arkadaşlar rekolte tespiti ile ilgili bilimsel metot ortaya koyacak. Bu metot ile geçen senelerde olduğu gibi bu sene de fındık rekoltemizi tespit edeceğiz.” diye konuştu.

Bu ürünü geliştirmek için bakanlık olarak elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz”
Daha sonra söz alan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Birim Koordinatörü Orhan Katı, “Fındık bakanlığımız için, Düzce için, Karadeniz için önemli bir ürün; Dünyada hem üretimde hem de ihracatta lider ülkeyiz. Dünya üretiminin yüzde 67’sini ülkemiz karşılıyor. Bu ürünü geliştirmek için bakanlık olarak elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu eğitimleri Ordu ilinde başlattık. İkincisini de Düzce ilinde gerçekleştiriyoruz. Yapılan bu eğitimlerin faydalı olacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Arazide çotanak sayımı anlatıldı
Konuşmaların ardından Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Bilgen tarafından Fındığın Döllenme Biyolojisi ve Meyve Dökümleri, Ziraat Mühendisi Selda Kayalak Balık tarafından Fındık Çeşit Özellikleri ve Rekolte Tahmini Hesaplama Yöntemi konularında bilgiler verildi. Eğitimin ikinci ve son gününde ise katılımcılara arazide uygulamalı olarak çotanak sayımı anlatıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri