HAYVAN BARINAĞI PROJESİNİN ARKASINDAYIZ

Gündem 1 Mart 2018 12:08
Videoyu Aç HAYVAN BARINAĞI PROJESİNİN ARKASINDAYIZ
A
a

Düzce’de kontrolsüz şekilde sayıları giderek artan ve halkta tedirginlik yaratan sokak hayvanları sorununa çözüm getirmesi amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün girişimleriyle Akçakoca’nın Subaşı Köyü’nde hayata geçirilecek modern Hayvan Barınağı Projesi’ne hayvan hakları savunucularından büyük destek geldi. Yatırım için Bakan Özlü’ye teşekkür eden HAYTAP ve

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Düzce İl Temsilcisi Ulviye Dikmen ile Doğayı ve Hayvanı Koruma Derneği (DOHAYCAN) Başkan Mükafat Ata, yaptıkları yazılı basın açıklamaları ile Düzce’ye kazandırılacak “Modern Hayvan Barınağı Projesi’nin arkasındayız!” mesajı verdi. Akçakoca’nın Subaşı Köyü sınırlarında bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tahsis edilen alanda nisan ayında inşaatına başlanacak projenin Düzce için önemli bir ihtiyaç olduğuna işaret eden, hayvan hakları savunuları, milletvekilliği adaylığından bu yana bu yatırım için çalışan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye teşekkür etti.

“‘Bırakalım açlıktan ve susuzluktan ölsünler’in vebali ağırdır”
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Düzce İl Temsilcisi Ulviye Dikmen, yıllardır sokağın sahipleri ve güzelleri için bir şeyler yapabilmenin zorluğunu yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Çalmadığımız kapı, yalvar yakar olmadığımız yönetici kalmadı. Sokakta beslemeye çalıştığımız her hayvan için duymadığımız olumsuz sözler de kalmadı. “Bırakalım açlıktan ve susuzluktan ölsünler”in vebali ağırdır. Düzce’de kurulan barınakta, bakımı sağlanmaya çalışılan hayvanlarımız için de çok olumsuz sözler söylendi. Sonuçta yaratılan canlılar içindir, verilen tüm mücadele. Onların yaşama haklarını, biz istediğimiz için yok etme hakkımızın olmadığını anlamada ve de anlatmada çok zorlanıyoruz.”

Sayın Faruk Özlü’ye bu çok duyarlı ve insani olan çalışmaları için teşekkür ediyorum”
Modern Hayvan Barınağı Projesi’nin Bakan Özlü’nün bir eseri olduğuna dikkat çeken Dikmen, “Düzce’de bir ilk olacak olan, sokak hayvanlarını rehabilite edecek, yaşam koşullarını iyileştirecek ve de yaşama, yani öldürmeden hakça yaşayabilme şansını verebilecek bir çalışma, Bakanımız Sayın Faruk Özlü tarafından gerçekleştiriliyor. Sayın Faruk Özlü beyefendiye bu çok duyarlı ve insani olan çalışmaları için memleketimiz Düzce’de yaşayan tüm canlılar adına teşekkür ediyorum. Çok zor anlaşılacak ama bir o kadar da ulvi bir çalışma için tüm hayvan severler adına da teşekkür ediyorum. Tepkilerin olacağını, böyle bir çalışmanın kendi yörelerin de istemeyecek çok kişilerin varlığını da  çok iyi biliyorum. Ama Düzce memlekette yaşayan biri olarak, yapılan doğru işlerin araştırılması yapılmadan sadece itiraz etmenin, memlekete neler kaybettirdiğini de çok iyi bilenlerdenim. Bilgi kirliliği yaratmanın, varsayımlar üzerinden yürümenin cehaletini bırakmamız gerektiğinin, bilincinde ne zaman oluruz bilemiyorum. Memlekete kazandırılacak çalışmaların, kösteği değil desteği olmamız, memlekete olan borcumuzdur... Düzce adına tüm olumsuz duyumlarımızı, böylesi güzel çalışmalarla kapatabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Tüm Türkiye’de Düzce adına çok güzel bir tanıtım olacak”
“Düzce’de hayvanlar için bu kadar güzel bir çalışmayı yaşama geçirmek, tüm Türkiye’de Düzce adına çok güzel bir tanıtım olacaktır.” vurgusu yapan Dikmen, son olarak şunları kaydetti: “Bakanımız Sayın Faruk Özlü ye ve Düzce Valisi Sayın Zülküf Dağlı’ya Düzce’ye kazandırılacak bu güzel ve yaşamsal olan çalışma için teşekkür ederiz. Tüm desteğimizle üzerimize düşeni yapacağımızı bildirmek istiyorum. Hiç kimse kendi çıkarları için bu güzel çalışmaya bilgi kirliliği altında engel olmamalı. Bu güzel çalışma bir başka memlekete giderse bizler kaybederiz ki bu da ağır bir sorumluluk taşır. Bunu bu güzel memleket yaşayanlarına yapmayalım.”

Şubaşı Köyü halkına seslendi: Dedikodularına kulak asmayınız
Doğayı ve Hayvanı Koruma Derneği (DOHAYCAN) Başkanı Mükafat Ata ise açıklamasında Subaşı Köyü sakinlerine şöyle seslendi:“Bölgemizde yapılacak olan hayvan hastanesi ile ilgili olarak; yanlış bilgilendirildiğinizi düşünüyor, bu konuda bilgiyi kaynağından öğrenmeye davet ediyoruz. Sayın Bakanımız Faruk Özlü'nün girişimiyle Türkiye'nin en donanımlı rehabilitasyon merkezi yani hayvan hastanesi yapılacaktır. Sizlere söylenen ormanlık alanda köpeklerin toplanıp kapatıldığı bir yer yapılacağı dedikodularına kulak asmayınız. Hayvan hakları savunucuları olarak bize anlatılan ve gösterilen projede köpek toplama alanı bulunmamaktadır. Köpekler hastaneye kısırlaştırma veya tedavi amacıyla getirilip, tedavi işlemleri bittikten sonra geri bırakılacaktır. Aksi bir uygulamaya; özellikle yüzlerce köpeğin oraya getirilip bırakılmasına öncelikle bizler karşı çıkarız. Projede belirtildiği gibi hastane yapılması bölgemize hareketlilik sağlayacak, hayvandan çok çalışan insanlar ve ziyaretçiler sayesinde ticari kazanç kapısı açılacaktır. O yüzden rehabilitasyon merkezi olarak yapılacak hizmete “evet” dediğimizi, yüzlerce hayvanın getirilip o bölgede toplanmasının projede yer almadığını bilgilerinize sunarız.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri